Parlament schválil zákon o envirozáťažiach | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Parlament schválil zákon o envirozáťažiach

Identifikácia environmentálnych záťaží, vymedzenie pôvodcu environmentálnej záťaže, určovanie povinných osôb a ich povinností v súvislosti s ich odstraňovaním a ich financovanie. Toto je predmetom zákona, ktorý minulý piatok schválil parlament na svojom zasadnutí. Podľa ministerstva tak zákon do praxe zaviedol jeden z hlavných princípov - znečisťovateľ platí.

Parlament schválil zákon o envirozáťažiach

Foto © Dreamstime.com

Zákon je výsledkom vyše 8 rokov trvajúcich príprav normy, ktorá má stanoviť pravidlá pre riešenie starých environmentánych záťaží.

Keby sa nič iné nedosiahlo len schváliť zákon, ktorým chránime životy a zdravie občanov už sa rezort oplatilo obnoviť,“ povedal bezprostredne po hlasovaní parlamentu minister životného prostredia József Nagy.

Nebezpečné skládky odpadov, gudrónové jamy či pesticídne sklady - toto všetko môže byť environmentálna záťaž, ktorá dlhodobo skryto a nekontrolovane znečisťuje životného prostredie a ohrozuje ľudí. Slovensko ich má takmer 2000. Podľa ministerstva sú to tzv. časované bomby, ktoré pomôže vyriešiť parlamentom schválený zákon.


Environmentálne záťaže na Odpady-portal.sk


Určenie zodpovednosti je hlavným princípom zákona a to aj v prípade zmien vlastníctva podnikov či pozemkov. Ak nebude možné povinnú osobu identifikovať, štát sa postará o vyriešenie vzniknutého problému. V prípade, ak pôvodca nie je známy, zákon stanovuje mechanizmus určenia povinnej osoby, ktorá bude jestvujúce environmentálne záťaže povinná riešiť. Zákon sa dotýka nielen priemyselníkov, ale aj ministerstiev a obcí. Jeho snahou je do riešenia záťaží zapojiť všetkých tých, ktorých sa problematika environmentálnych záťaží týka.


Diskusia (1)

  1. Jozef Šiška02.11.2011 (14:01)
    Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Už 20 rokov som aktívny v riešení ekozáťaží, ale z 99 % nebolo v manažementoch firiem vidieť žiadnu dobrú vôľu k spolupráci. Asi by prišli o odmeny, alebo dokonca platy, keby sa ukázalo, že sú zaviazaní zmluvne riešiť prevzaté záťaže z privatizovaných podnikov. Dúfam, že títo páni a dámy, hrdí to manažéri znečisťujúcich podnikov, sa teraz priznajú k svojmu osobnému príspevku v neriešení týchto vražedných miest a budú to mať uvedené v životopisoch.    

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aké budú nové požiadavky na recyklovaný stavebný odpad? MŽP ukázalo návrh vyhlášky

Aké budú nové požiadavky na recyklovaný stavebný odpad? MŽP ukázalo návrh vyhlášky

Envirorezort tiež predstavil požiadavky na oddelené zhromažďovanie jednotlivých stavebných odpadov a materiálov.

Firmy žiadajú zaviesť povinné recyklačné ciele pre nápojové kartóny, ministerstvo nereaguje

Firmy žiadajú zaviesť povinné recyklačné ciele pre nápojové kartóny, ministerstvo nereaguje

Výzvu ministrovi Budajovi adresovali zástupcovia výrobcov, obchodníkov, OZV aj neziskového sektora.

APOH: Recyklovať stavebný odpad sa bude hlavne na papieri

APOH: Recyklovať stavebný odpad sa bude hlavne na papieri

Nárast poplatkov za skládkovanie stavebných odpadov môže znamenať menej vhodného materiálu na prekrývanie skládok.