Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Parlament schválil zákon o envirozáťažiach

Identifikácia environmentálnych záťaží, vymedzenie pôvodcu environmentálnej záťaže, určovanie povinných osôb a ich povinností v súvislosti s ich odstraňovaním a ich financovanie. Toto je predmetom zákona, ktorý minulý piatok schválil parlament na svojom zasadnutí. Podľa ministerstva tak zákon do praxe zaviedol jeden z hlavných princípov - znečisťovateľ platí.

Parlament schválil zákon o envirozáťažiach

Foto © Dreamstime.com

Zákon je výsledkom vyše 8 rokov trvajúcich príprav normy, ktorá má stanoviť pravidlá pre riešenie starých environmentánych záťaží.

Keby sa nič iné nedosiahlo len schváliť zákon, ktorým chránime životy a zdravie občanov už sa rezort oplatilo obnoviť,“ povedal bezprostredne po hlasovaní parlamentu minister životného prostredia József Nagy.

Nebezpečné skládky odpadov, gudrónové jamy či pesticídne sklady - toto všetko môže byť environmentálna záťaž, ktorá dlhodobo skryto a nekontrolovane znečisťuje životného prostredie a ohrozuje ľudí. Slovensko ich má takmer 2000. Podľa ministerstva sú to tzv. časované bomby, ktoré pomôže vyriešiť parlamentom schválený zákon.


Environmentálne záťaže na Odpady-portal.sk


Určenie zodpovednosti je hlavným princípom zákona a to aj v prípade zmien vlastníctva podnikov či pozemkov. Ak nebude možné povinnú osobu identifikovať, štát sa postará o vyriešenie vzniknutého problému. V prípade, ak pôvodca nie je známy, zákon stanovuje mechanizmus určenia povinnej osoby, ktorá bude jestvujúce environmentálne záťaže povinná riešiť. Zákon sa dotýka nielen priemyselníkov, ale aj ministerstiev a obcí. Jeho snahou je do riešenia záťaží zapojiť všetkých tých, ktorých sa problematika environmentálnych záťaží týka.


Diskusia (0)

  1. Jozef Šiška02.11.2011 (14:01)
    Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Už 20 rokov som aktívny v riešení ekozáťaží, ale z 99 % nebolo v manažementoch firiem vidieť žiadnu dobrú vôľu k spolupráci. Asi by prišli o odmeny, alebo dokonca platy, keby sa ukázalo, že sú zaviazaní zmluvne riešiť prevzaté záťaže z privatizovaných podnikov. Dúfam, že títo páni a dámy, hrdí to manažéri znečisťujúcich podnikov, sa teraz priznajú k svojmu osobnému príspevku v neriešení týchto vražedných miest a budú to mať uvedené v životopisoch.    

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.