Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Parlament schválil zákon o envirozáťažiach

Identifikácia environmentálnych záťaží, vymedzenie pôvodcu environmentálnej záťaže, určovanie povinných osôb a ich povinností v súvislosti s ich odstraňovaním a ich financovanie. Toto je predmetom zákona, ktorý minulý piatok schválil parlament na svojom zasadnutí. Podľa ministerstva tak zákon do praxe zaviedol jeden z hlavných princípov - znečisťovateľ platí.

Parlament schválil zákon o envirozáťažiach

Foto © Dreamstime.com

Zákon je výsledkom vyše 8 rokov trvajúcich príprav normy, ktorá má stanoviť pravidlá pre riešenie starých environmentánych záťaží.

Keby sa nič iné nedosiahlo len schváliť zákon, ktorým chránime životy a zdravie občanov už sa rezort oplatilo obnoviť,“ povedal bezprostredne po hlasovaní parlamentu minister životného prostredia József Nagy.

Nebezpečné skládky odpadov, gudrónové jamy či pesticídne sklady - toto všetko môže byť environmentálna záťaž, ktorá dlhodobo skryto a nekontrolovane znečisťuje životného prostredie a ohrozuje ľudí. Slovensko ich má takmer 2000. Podľa ministerstva sú to tzv. časované bomby, ktoré pomôže vyriešiť parlamentom schválený zákon.


Environmentálne záťaže na Odpady-portal.sk


Určenie zodpovednosti je hlavným princípom zákona a to aj v prípade zmien vlastníctva podnikov či pozemkov. Ak nebude možné povinnú osobu identifikovať, štát sa postará o vyriešenie vzniknutého problému. V prípade, ak pôvodca nie je známy, zákon stanovuje mechanizmus určenia povinnej osoby, ktorá bude jestvujúce environmentálne záťaže povinná riešiť. Zákon sa dotýka nielen priemyselníkov, ale aj ministerstiev a obcí. Jeho snahou je do riešenia záťaží zapojiť všetkých tých, ktorých sa problematika environmentálnych záťaží týka.


Diskusia (1)

  1. Jozef Šiška02.11.2011 (14:01)
    Božie mlyny melú pomaly, ale isto. Už 20 rokov som aktívny v riešení ekozáťaží, ale z 99 % nebolo v manažementoch firiem vidieť žiadnu dobrú vôľu k spolupráci. Asi by prišli o odmeny, alebo dokonca platy, keby sa ukázalo, že sú zaviazaní zmluvne riešiť prevzaté záťaže z privatizovaných podnikov. Dúfam, že títo páni a dámy, hrdí to manažéri znečisťujúcich podnikov, sa teraz priznajú k svojmu osobnému príspevku v neriešení týchto vražedných miest a budú to mať uvedené v životopisoch.    

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X