NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Barometer: Envirorezort po roku

V novembri roku 2010 bola obnovená činnosť Ministerstva životného prostredia SR. Skrátené volebné obdobie neumožnilo ministerstvu zrealizovať všetky ciele, ktoré si vláda stanovila vo svojich programových úlohách na štyri roky. V oblasti odpadového hospodárstva však bolo potrebné riešiť niekoľko akútnych problémov, najmä transponovanie rámcovej smernice o odpadoch do našej legislatívy a schválenie Programu odpadového hospodárstva SR na roky 2011-2015.

Barometer: Envirorezort po roku

Ministerstvo životného prostredia SR

Expertom v oblasti odpadového hospodárstva sme preto položili dve otázky, týkajúce sa zhodnotenia činnosti ministerstva za uvedené obdobie. Z vyše stovky oslovených odborníkov, ktorí pôsobia v rôznych oblastiach trhu s odpadmi, odpovedali na otázku desiati. Činnosť ministerstva hodnotia prevažne negatívne, v škole by rezort získal známku tri mínus.

Otázka: Považujete výsledky činnosti Ministerstva životného prostredia SR v oblasti odpadového hospodárstva od jeho opätovného vzniku (t.j. od novembra 2010) za úspešné?

Pýtame sa na to, či sa podľa Vás zlepšilo podnikateľské alebo legislatívne prostredie na trhu s odpadmi vo Vašom segmente pôsobenia na trhu s odpadmi, alebo vo vzťahu k povinnostiam, ktoré vyplývajú z odpadovej/obalovej legislatívy, činnosťou MŽP SR od jeho opätovného vzniku.

Soňa Antalová, konateľka, ECO - AS, s.r.o. – ???
Hodnotenie sa týka krátkeho obdobia, navyše súvislosti a väzby pôsobenia z minulosti (pred novembrom 2010) nie je možné izolovať. Je pravdou, že sa v tomto období pristúpilo k tvorbe nového zákona a nového POH SR lepšie a využila sa širšia odborná diskusia, na druhej strane v odpadovom hospodárstve sa dlhodobo dosahujú veľmi zlé výsledky (v zmysle uplatňovania základných princípov stratégie riadenia OH EÚ) – neplnia sa vytýčené ciele a to napriek skutočnosti, že celkové náklady na odpadové hospodárstvo sú obrovské a z roka na rok rastú.

Ľubomír Augustín, konateľ Tanzer Consulting s.r.o. – NIE
Očakával som minimálne transpozíciu rámcovej smernice o odpadoch do právneho poriadku SR a skoršie schválenie základného koncepčného materiálu: POH SR na roky 2011 – 2015.

Juraj Číž, sales manager, ecorec Slovensko s.r.o. – ÁNO
V prípade, že porovnávame činnosť ministerstva s obdobím pred rokom 2010, ide o významný posun k lepšiemu. Pokiaľ hodnotíme len obdobie od 2010, potom "áno" kazí len neúspech pri dotiahnutí práce na POH a zákona o odpadoch do zdarného konca.

Marek Hrabčák, Geosofting, s.r.o. Prešov – NIE
Striedanie pilotov v kabíne neznamená, že lietadlo na chvíľu zastane vo vzduchu. Odpadové hospodárstvo každej spoločnosti je organickou súčasťou tzv. "urban metabolism". Akékoľvek prerušenie či pozastavenie tohto procesu má fatálne dôsledky a preto nemôže byť ovplyvňované politickými turbulenciami. Objavuje sa potom kacírska myšlienka - potrebujeme vôbec také ministerstvo?

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
AnketaBarometer

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Obec zvýšila zber kuchynského odpadu o 200 %. Starosta vysvetľuje, čo pomohlo (ROZHOVOR)

Objem kuchynského odpadu vyzbieraného z domácností a prevádzok v obci stúpol z 12,5 ton v roku 2022 na 28,5 ton v roku 2023.

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

ZEVO je základom pre zníženie odpadu na skládkach, zhodli sa experti

Zariadenia na energetické zhodnocovanie odpadov vyvolávajú odmietavý postoj obyvateľov. No sú základným riešením pri znižovaní skládkovania.

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Pozor na tlačivo aj termín. Odborníčka vysvetľuje ako na ročné ohlásenie vo februári 2024

Podľa aktuálne platného zákona o odpadoch mal byť práve prvý rok po zavedení ISOHu bez ohlásení, pripomína Zuzana Balková.