NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

DETECH chce v Dolnom Srní energeticky zhodnocovať plasty

Spoločnosť Detech z Nového Mesta nad Váhom predložila zámer na vybudovanie prevádzky a zariadenie na spracovanie ostatných odpadov thermo-katalytickým spracovaním odpadov, s následnou výrobou kvapalného paliva, elektrickej energie a tepla v katastrálnom území obce Dolné Srnie. Náklady by malo dosiahnuť 6,3 mil. EUR.

DETECH chce v Dolnom Srní energeticky zhodnocovať plasty

Ilustračné foto: Property&Environment

Ako vyplýva z predloženého zámeru podľa zákona o EIA, účelom navrhovanej činnosti je využitie úplne novej technológie na spracovanie odpadových plastov a gumového odpadu. Thermo-katalytickou úpravou sa materiál zhodnotí na kvapalný palivový komponent. Vlastnosti palivového komponentu sú porovnateľné s ultra ľahkým vykurovacím olejom, ktorý môže byť priamo použiteľný ako surovina (variantné riešenie č.1), alebo na výrobu tepla a elektrickej energie (variantné riešenie č.2).

Vzhľadom na obsah uhlíkových reťazcov a frakčné zloženie môže byť využitý tiež ako vysoko hodnotná surovina na výrobu klasických ropných produktov.

Technológia, na ktorej je postavené zariadenie, je patentovaným vynálezom zaregistrovaným Úradom priemyselného vlastníctva SR. Thermo-katalitické krakovanie odpadových plastov je tepelný rozklad, založený na procese depolymerizácie, čiže na tzv. rozklade dlhých reťazcov plastových materiálov, za prítomnosti katalyzátora.

Vstupy

Vstupná surovina - plastový odpad môže pochádzať z rôznych odvetví priemyslu, ale aj z komunálneho odpadu, ktorý obsahuje širokú škálu odpadov z výrobkov dennej potreby, akými sú napríklad : vrecká a igelitové nákupné tašky, prepravky, nádrže, obaly na čistiace prostriedky, kozmetika, potraviny, časti hračiek, domácich spotrebičov a iných technických zariadení, rôzne potrubia a izolácie káblov, plastové časti z automobilov - nárazníky, palubné dosky a podobne.

Ako zdroj suroviny však technológia môže využiť prakticky všetko - akúkoľvek biomasu, odpadové oleje, tuky, poľnohospodárske a komunálne odpady, organický odpad, kaly z čistenia odpadových vôd, drevo, odpadové plasty alebo opotrebované pneumatiky.

Thermo-katalytickú stanicu TK 750 dodá maďarský vlastník technológie WORLD TECHNICAL SOLUTION KFT. Dodávateľ technológie má už praktické skúsenosti z fungujúcou prevádzkou v Maďarskej republike.

Objemy

Investor predpokladá, že množstvo využiteľnej vstupnej suroviny pre navrhovanú technológiu a podobné technológie tohto typu môže byť až približne 112 500 t. Ako vyplýva z predloženého zámeru podľa zákona o EIA, pri uvažovanej produkcii komunálneho odpadu v SR v roku 2010 na úrovni min. 1,5 mil. t a uvažovanom podiele plastových odpadov 10 % tvoria plastové odpady 152 500 t. Z toho PE a PP spolu pri uvažovanom podiele 74% tvorí 112 850 t.

Pri prvom variantnom riešení bude výroba oleja z plastového odpadu s jeho ďalším využitím ako suroviny pre použitie v petrochemickom priemysle. Pri druhom variantnom riešení sa počíta s využitím vyrobených syntetických olejov – s výrobou elektrickej energie v dvoch kogeneračných jednotkách typu "Caterpillar" (resp. iné KGJ, ktoré budú upresnené v projektovej dokumentácii).

Celkový plánovaný nominálny výkon vyrobenej elektrickej energie na výstupe je 2 MWe (2 MW).

Predpoklad nákladov vyčíslených na realizáciu činnosti je: 6,3 milióna EUR, prevádzka by mala vytvoriť približne desať pracovných miest.

Firemné súvislosti

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

 • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
 • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

 1. anton hulin10.04.2012 (19:22)
  ZIADNY ODPAD KATEGORIE ,,O,,!!!POSTAVTE TAM RADSEJ KOVOSROT
 2. Shirley Li09.08.2013 (08:15)
  Dear Sir
  May I know do you have waste EPS to sell? we want to buy.
  Our company is in China and we need waste EPS to make picture frames. 
  Can you give me a reply if you have waste EPS? Thanks
  Regards
  Shirley-Intco Recycling

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Pre obce aj domácnosti na Slovensku vznikla príručka Alchýmia odpadu

Pre obce aj domácnosti na Slovensku vznikla príručka Alchýmia odpadu

Chcete vedieť ako správne triediť odpady a ako môžete predchádzať ich vzniku? Ivana Maleš z organizácie INCIEN predstavila nový unikátny vzdelávací materiál, ktorý vám pomôže zorientovať sa.

Pozvánka na kongres: Deň odpadového hospodárstva 2019

Pozvánka na kongres: Deň odpadového hospodárstva 2019

V poradí 15. ročník medzinárodného kongresu sa uskutoční 21. novembra 2019 v Bratislave.

Väčšina z nás si svoje veci už neopravuje, hovorí Daniela Laluhová z organizácie Repairably

Väčšina z nás si svoje veci už neopravuje, hovorí Daniela Laluhová z organizácie Repairably

Festival udržateľnosti POMALO už tretí rok privíta zaujímavých hostí a prinesie aktuálne spoločenské témy.