NATUR-PACK

ZMOS pokračuje v seminároch o separovaní odpadu pre obce

BRATISLAVA - Zástupcovia samospráv môžu na bezplatných seminároch získať informácie o separovanom a biologicky rozložiteľnom odpade. O seminároch, ktoré sa uskutočnia 20. septembra v Nitre a 26. septembra v Banskej Bystrici v rámci projektu Environmentálna výchova a vzdelávanie zástupcov samospráv a občanov SR v oblasti separácie komunálneho odpadu, informovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

ZMOS pokračuje v seminároch o separovaní odpadu pre obce
redakcia
Na seminároch chce ZMOS poskytnúť informácie o legislatíve odpadového hospodárstva a o povinnostiach spojených s evidenciou komunálneho odpadu. Čierne skládky a plnenie si zákonných povinností sú najdôležitejšími problematickými témami, na ktoré sa semináre zamerajú.

Tvrdia to predstavitelia dcérskej spoločnosti združenia miest a obcí MUNTech, ktorá na vzdelávacom projekte spolupracuje.

Pripomeňme, že v máji minulého roku ZMOS ukončilo proces obstarávania činností na zabezpečenie uvedeného projektu. Zákazku v hodnote 190 tisíc eur bez DPH (228 tisíc eur s DPH) získala práve dcérska spoločnosť MUNTech, ktorá bola jedinou spoločnosťou, ktorá predložila súťažnú ponuku.


Čítajte: Súťaž ZMOS-u vyhrala jeho dcérska spoločnosť


"Odpadové hospodárstvo na Slovensku nie je na takej vyspelej úrovni ako napríklad v západných krajinách a tiež neustále dochádza k personálnym zmenám na miestach, ktoré s ním súvisia," uviedla dcérska spoločnosť ZMOS-u dôvody, prečo je dovzdelávanie v tejto oblasti potrebné.

Na jednej z prednášok sa predstavitelia samospráv môžu inšpirovať separáciou komunálneho odpadu v Dánsku.

ZMOS prevádzkuje Elektronický portál odpadu, ktorým sa snaží popri evidencii a zhodnocovaní komunálneho odpadu šíriť osvetu jeho triedenia medzi občanmi. Semináre sa zamerajú aj na používanie tohto portálu.

Elektronický portál odpadov

MUNTech pôsobí v službách pre odpadové hospodárstvo aj ako prevádzkovateľ Elektronického portálu odpadov určeného pre obce.

Projekt elektronického portálu odpadov www.odpad.sk vznikol na základe dotácie z Recyklačného fondu z roku 2004 v hodnote 60 mil. Sk, ktorej pôvodným prijímateľom mala byť Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).

Dotácia však bola v roku 2007 transferovaná z fondu pre spoločnosť CORA GEO, ktorý zabezpečuje technické riešenie portálu. V tom roku totiž Recyklačný fond, APOH, CORA GEO a ZMOS uzavreli dodatok k dotačnej zmluve, podľa ktorého ZMOS preberá plnú zodpovednosť za projekt a CORA GEO je generálnym dodávateľom projektu.

"Zásadný problém odpadového hospodárstva na Slovensku je filozofický," myslí si výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška. Platný zákon nie je podľa neho nápomocný a spúšťa mechanizmus zaťažovania občanov zbytočnými poplatkami za likvidáciu odpadu. Poplatok za odstránenie, ktorý občan pri kúpe tovaru zaplatí, nenachádza podľa Mušku v súčasnom systéme funkčné využitie. "Tie peniaze sa nedostávajú tam, kam majú," dodal.

Projekt výchovy a vzdelávania o triedení odpadu je financovaný z dotácie Environmentálneho fondu. "Rozsah projektu má celoštátny charakter a je aplikovaný formou seminárov a kampaní v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky," uvádza sa na stránke združenia.

Cieľovou skupinou seminárov sú volení zástupcovia miestnej územnej samosprávy a členských subjektov ZMOS, riadiaci i odborní zamestnanci miest a obcí, zástupcovia 60 regionálnych združení miest a obcí Slovenska a ďalší záujemcovia, ktorými môžu byť experti pôsobiaci v oblasti odpadového hospodárstva, zástupcovia mimovládnych organizácií a miestnej štátnej správy.

Semináre sa uskutočnili už v mestách Žilina a Piešťany, po Nitre a Banskej Bystrici sa presunú aj do Prešova a Michaloviec.


Diskusia(0)