Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Čo by vám nemalo ujsť. Odpadové hospodárstvo, 2013/01

Do schránok predplatiteľov sa dostáva januárové vydanie mesačníka Odpadové hospodárstvo. Ktoré články by vám nemali ujsť?

Čo by vám nemalo ujsť. Odpadové hospodárstvo, 2013/01

Prof. Ing. Ivan Chodák DrSc. z Ústavu polymérov SAV sa už viac než 20 rokov zaoberá vývojom nových materiálov na báze biodegradovateľných plastov.

Vývoj tohto materiálu v ostatných rokoch prudko napreduje a začína byť zaujímavou alternatívou i pre tradičné plastové obaly. Jeho význam môže vzrásť i v súvislosti s reguláciami Európskej komisie v záujme predchádzania vzniku odpadov. Ako vníma perspektívy “bioplastu” popredný slovenský vedec?


-> str. 4 ROZHOVOR | Ivan Chodák: Biodegradovateľné plasty sú materiálom budúcnosti


Minister životného prostredia Peter Žiga vytvoril v decembri minulého roku expertnú skupinu na prípravu legislatívneho zámeru zákona o odpadoch. Ide o tzv. užší realizačný tím na prípravu legislatívneho zámeru a paragrafového znenia zákona o odpadoch. Ministerstvo poskytlo zoznam členov tejto skupiny.


-> str. 7 SPRAVODAJSTVO | Expertná skupina pre prípravu zákona


Dňa 10.12.2012 zverejnila Európska komisia Nariadenie č. 1179/2012, ktorým sa ustanovujú kritériá na určenie, kedy drvené sklo prestáva byť odpadom[1]. Nariadenie je účinné od 31.12.2012 a uplatňuje sa od 11. júna 2013. Po nariadení týkajúceho sa niektorých druhov kovového šrotu č. 333/2011 ide o zatiaľ druhé nariadenie Komisie[2] stanovujúce kritériá pre dosiahnutie stavu konca odpadov v zmysle rámcovej smernice o odpade.


-> str. 7 SPRAVODAJSTVO | Komisia stanovila kritéria pre stav konca odpadov drveného skla


Dňa 15.1.2013 vydal Súdny dvor EÚ (ďalej SDEÚ) dlho očakávané rozhodnutie v právnej veci C-416/10 - Križan a i., hovorovo „pezinskej skládky“. Rozhodnutie neobsahuje žiadne výroky k oprávnenosti projektu skládky. Obsahuje však mnohé hodnotné výroky k vyjasneniu vzťahu medzi slovenským právom a právom EÚ.


-> str. 8 LEGISLATÍVA | Čo sa učíme z rozhodnutia SDEÚ vo veci „pezinskej skládky“?


Aké sú náklady všetkých obcí a miest v SR na zabezpečenie nakladania s komunálnymi odpadmi?


-> str. 10 ANALÝZA | Náklady samospráv na odpadové hospodárstvo


RECYCLING magazin zverejnil začiatkom decembra niektoré zaujímavé výsledky ohľadom kontaminácie potravín. Za pôvodcu znečistenia boli najprv označené obaly z odpadového papiera, čo hneď vrhlo nedobré svetlo na celý recyklačný priemysel. Prinášame niektoré zaujímavé údaje z tejto kauzy.


-> str. 14 ZAHRANIČIE | Kontaminácia potravinových obalov. Problém, alebo nafúknutá bublina?


Envirorezort sa rozhodol prehodnotiť kvalitu žiadostí o dotácie na odpadové hospodárstvo zo štrukturálnych fondov EÚ, ktoré schválil bývalý minister životného prostredia József Nagy niekoľko dní po minuloročných parlamentných voľbách. Zo schválených dotácií vo výške takmer 50 mil. eur rezort zatiaľ zrušil proces prípravy zmluvy na fi nančne najobjemnejší projekt obce Dolný Hričov.


-> str. 15 SPRAVODAJSTVO | Ministerstvo prehodnocuje kontroverzné dotácie


Recyklácia čo najviac súčastí domového odpadu je už roky jedným z pilierov ekologického správania sa, ku ktorému sú vedení obyvatelia vyspelých krajín. Že má táto cesta rôzne háčiky, nasvedčujú ekonomické údaje. Recyklácia, teda transformovanie spotrebovaného materiálu do podoby vhodnej na ďalšie použitie, je často krát drahšia, ako jeho primárna produkcia.


-> str. 15 POLEMIKA | Môže byť recyklácia neekologická?


V januárovom čísle 2013 nechýba ani pravidelný prehľad investícií a verejného obstarávania v odpadovom hospodárstve za predchádzajúci mesiac.

 

Všetky texty z mesačníka Odpadové hospodárstvo zverejňujeme i v denníku odpady-portal.sk, kde nájdete denne množstvo ďalších aktuálnych informácií z legislatívy a trhu s odpadmi. Viaceré články sú spoplatnené. V plnej verzii ich môžete čítať, ak si predplatíte balík služieb pre profesionálov v odpadovom hospodárstve PREDPLATNÉ. V balíku služieb na jeden rok získate predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo, prístup k spoplatneným článkom na odpady-portal.sk, ako aj denne e-mailom zasielaný monitoring médií, verejného obstarávania a ohlásených investícií v odpadovom hospodárstve. Časopis Odpadové hospodárstvo si môžete predplatiť i samostatne.

Prvé dve čísla mesačníka si na ukážku môžete stiahnuť zdarma:
DECEMBER 2011 (obsah, kompletné vydanie v PDF), JANUÁR 2012 (obsah, kompletné vydanie v PDF), FEBRUÁR 2012 (obsah), MAREC 2012 (obsah), APRÍL 2012 (obsah), MÁJ 2012 (obsah), JÚN 2012 (obsah), JÚL 2012 (obsah), AUGUST 2012 (obsah), SEPTEMBER 2012 (obsah), OKTÓBER 2012 (obsah), NOVEMBER 2012 (obsah), DECEMBER 2012 (obsah),

Čítajte: Ako si objednať mesačník?

 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurostat: Produkcia komunálneho dopadu v EÚ v roku 2009

Eurostat: Produkcia komunálneho dopadu v EÚ v roku 2009

Eurostat zverejnil 3. marca 2011 aktualizované štatistiky o produkcii komunálneho odpadu v Európskej únii a v niektorých nečlenských krajinách únie.

Editoriál. Strašidlo súťaž

Editoriál. Strašidlo súťaž

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2013/11.

Sankcie v odpadovom hospodárstve v roku 2013

Sankcie v odpadovom hospodárstve v roku 2013

Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) urobili v minulom roku 615 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 250-tich. Za porušenie zákona o odpadoch a iných právnych predpisov uložili 174 pokút v celkovej výške 137 690 eur.