Peňazí z únie bude viac, na spaľovne nie | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Peňazí z únie bude viac, na spaľovne nie

Minister životného prostredia Peter Žiga včera predstavil tézy nového Operačného programu Životné prostredie, ktorý Európska komisia schválila minulý týždeň.

Peňazí z únie bude viac, na spaľovne nie

redakcia

Podľa Petra Žigu Komisia vyčlenila na nový operačný program na roky 2014-2020 Slovensku 3,138 miliárd na opatrenia ktoré bude Slovensko môcť použiť v rámci životného prostredia. Pôjde o zásadné navýšenie výdavkov na životné prostredie. „Spolu s prostriedkami 1,17 miliárd eur zo štátneho rozpočtu pôjde do životného prostredia v najbližších rokoch celkovo 4,308 miliárd eur. V novodobej histórii Slovenska je to najväčší objem peňazí, aké kedy do tejto oblasti boli vyčlenené a ktoré budú môcť byť použité na opatrenia, ktoré zlepšia životné prostredie,“ uviedol Žiga.

Na poskytovaní prostriedkov sa budú podieľať tri sprostredkovateľské organizácie, pričom riadiacim orgánom programu je MŽP SR. Sprostredkovateľmi budú SAŽP, ministerstvo vnútra a SIEA, ktorá je pod rezortom hospodárstva. Minister zdôraznil niekoľko oblastí, do ktorých pôjdu prostriedky z eurofondov. Až 8% z celkovej alokácie - 261 miliónov eur – by mal ísť na podporu zvládania katastrof, ktoré sú ovplyvnené zmenou klímy. Táto oblasť bude v gescii ministerstva vnútra.

Novou oblasťou v operačnom programe je je energetická efektívnosť a nízkouhlíkové hospodárstvo, do ktorej by malo ísť viac ako 940 miliónov eur. Táto oblasť bude gesciou SIEA.

V rámci druhej prioritnej osi pod MŽP SR sú protipovodňové opatrenia, v ktorej ministerstvo počíta s objemom prostriedkov viac ako 400 miliónov eur.

Čerpanie fondov v prvom kvartáli budúceho roku

Ministerstvo pripravuje spustenie výziev v prvej polovici budúceho roku. „V najbližších týždňoch až mesiacoch predpokladáme schválenie tzv. manuálov k spôsobom implementácie fondov. Predpokladáme, že v prvom kvartáli budúceho roka by sme mohli vypísať prvé výzvy v rámci operačného programu, s tým, aby sme mohli implementovať najmä v oblastiach, v ktorých máme ešte predvstupové záväzky. Ide najmä o oblasť vodárenstva a kanalizácií. Prvé zdroje by sme chceli poskytnúť aj záujemcom v oblasti odpadového hospodárstva a sanácii envirozáťaží,“ povedal minister.

V oblasti odpadového hospodárstva má podľa Žigu Slovensko alokovaných viac ako 400 miliónov eur, ktoré pôjdu z Európskej únie. K tomu sa pridajú prostriedky zo štátneho rozpočtu. Na vodné hospodárstvo by malo ísť 519 miliónov eur.

Stop spaľovniam z fondov

Ministerstvo chce umožniť čerpať fondy aj podnikateľom. Na to, aby mohol podnikateľský sektor čerpať peniaze, musí sr vypracovať schémy štátnej pomoci, ktoré idú podľa nariadenia bruselu, ktoré bolo prijaté. budeme sa snažiť, aby podnikateľský sektor vedel financovať svoje projekty v akejkoľvek oblasti.

Ministerstvo nevyužije eurofondy na výstavbu spaľovní. „Spaľovne sú na najnižšej pozícii v hierarchii odpadového hospodárstva, takže boli vylúčené. Bola to požiadavka Komisie. Nebudú predo podporované, naopak, bude podporovaná recyklácia, materiálové zhodnocovanie odpadov a tiež materiálové zhodnocovanie odpadov do podoby paliva,“ uviedol za ministerstvo Martin Húska, generálny riaditeľ sekcie environmentálnych programov a projektov MŽP SR.

Ako viete, máme po pripomienkovom konaní návrh nového zákona o odpadoch, v ktorom ideme úplne v súzvuku s tézami, ktoré predstavila Európska komisia. V nich je odklon od skládkovania. Pôjdeme preto touto cestou, budeme sa snažiť viac separovať a recyklovať,“ doplnil minister Peter Žiga.

Stiahnite si Operačný program Životné prostredie

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Chystajú verejné obstarávanie. Štát má nový plán na odstránenie PCB látok v Strážskom

Nebezpečné odpady chce ministerstvo zneškodniť v dvoch fázach. Plán dnes odobrila vláda.

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Reakcia: Ad: Je to utópia s množstvom nepresností a chýb, reaguje ZOP na štúdiu IEP

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) reaguje na tlačovú správu Zväzu odpadového priemyslu (ZOP) zverejnenú na Odpady-portal.sk. Reakciu IEP prinášame v plnom znení.