Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Do konca septembra sa firmy a inštitúcie môžu elektroodpadu zbaviť bezplatne

Kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA ponúka bezplatný odvoz a likvidáciu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov.

Do konca septembra sa firmy a inštitúcie môžu elektroodpadu zbaviť bezplatne

Slovenské firmy a inštitúcie majú počas leta možnosť nechať si svoje vyradené kopírky, monitory, počítače či iný elektroodpad odviesť a zlikvidovať bez poplatkov. Spoločnosť SEWA im v rámci projektu „Letná e-deratizácia kancelárií“ ponúka zabezpečenie odberu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov priamo v ich priestoroch a zdarma.

Ušetriť tak môžu nemalé finančné prostriedky, ktoré súvisia s odvozom odpadu, jeho likvidáciou, ako aj administratívou celého procesu. Ponuka na bezplatnú letnú „e-deratizáciu“ pre firmy a inštitúcie platí do 30. septembra 2015.

Povinnosťou každej firmy či inštitúcie je nakladať s elektroodpadom ekologicky a v súlade so zákonom o odpadoch, s čím súvisia priame finančné náklady na jeho odvoz a likvidáciu. Vyradenú IT techniku ani staré chladničky z firemných „kuchyniek“ nemožno vyhodiť do komunálneho odpadu.

Za takýto postup totiž hrozí pokuta až do výšky 16 597 eur, a to aj v prípade, že ide o také malé zariadenia, ako sú napríklad počítačové myši. Dôvodom je ekologická hrozba pre životné prostredie, ktorú predstavuje množstvo škodlivých látok obsiahnutých v týchto zariadeniach.

Čítajte tiež:

-> Do zberu a recyklácie elektroodpadu sa zapojilo viac ako 3 500 domácností
Viac ako 3500 zapojených domácností, viac ako 9200 kusov vyzbieraného elektroodpadu odovzdaného na recykláciu v celkovej váhe temer 300 ton, aj to sú výsledky projektu Čistíme Slovensko. Projekt spolu zrealizovali najväčší slovenský predajca spotrebnej elektroniky Nay Elektrodom a počtom členov najväčšia kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA.

-> Jozef Kozák: Férové podmienky pre všetkých
O fungovaní kolektívnej organizácie SEWA a problémoch vyplývajúcich zo súčasnej legislatívy sme hovorili s výkonným riaditeľom SEWA, a.s. Jozefom Kozákom. Rozhovor vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo vo februári 2012.

Hoci bezplatný odber vyradených elektrozariadení od občanov zabezpečujú aj samotní obchodníci, túto povinnosť majú len v prípade, že si u nich zakúpite nový prístroj. Komplexné nakladanie s elektroodpadom tento variant u väčších firiem a inštitúcií rozhodne nerieši,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s.

SEWA ponúka firmám a inštitúciám možnosť bezplatného odvozu a likvidácie vyradenej IT techniky a iných elektrospotrebičov priamo z ich priestorov. Stačí, ak záujem o túto službu nahlásia prostredníctvom elektronického formulára, mailom, či telefonicky a my im do 7 pracovných dní zabezpečíme jeho odvoz a likvidáciu. Následne vystavíme potvrdenie, ktoré každá firma a inštitúcia potrebuje pre prípad kontroly,“ dodáva J. Kozák.

Odber vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov v priestoroch firmy, aký umožňuje projekt „Letná e-deratizácia kancelárií“, je pre firmy alebo inštitúcie možnosťou ako sa jednoducho a ekologicky zbaviť starej techniky. Okrem nákladov na dopravu SEWA odbremení aj od administratívy súvisiacej s evidenciou nebezpečných odpadov. Ak by napríklad firma chcela vo vlastnej réžii odviesť a zlikvidovať 300 kg elektroodpadu, zaplatila by za to približne 50 eur.

Možnosť bezplatného odvozu a likvidácie elektroodpadu majú firmy a inštitúcie až do 30. septembra 2015. O túto službu môžu požiadať telefonicky alebo prostredníctvom elektronického formulára na stránke SEWA.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2023

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2023

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v decembri 2023? Prinášame tradičný mesačný prehľad.

Pozvánka na školenie: Úvod do evidencie odpadov pre pôvodcu odpadu

Pozvánka na školenie: Úvod do evidencie odpadov pre pôvodcu odpadu

Spoločnosť Inisoft pozýva záujemcov na online školenie určené pre pracovníkov spoločností, ktorí sú pôvodcami odpadov a sú zodpovední za nakladanie s odpadmi.

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Spoločnosť EKOS PLUS pozýva na 7. ročník konferencie, ktorá je spojená s workshopom k novej stavebnej legislatíve.