Morálna povinnosť pre ľudí, zlatá baňa pre firmy. Aj recykláciu sprevádzajú mýty | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Morálna povinnosť pre ľudí, zlatá baňa pre firmy. Aj recykláciu sprevádzajú mýty

Recyklovanie je jednou z ideí, ku ktorej sa väčšina ľudí hlási automaticky a iba málokto si dovolí spochybniť jej správnosť. Aj k recyklácii sa pritom viaže viacero populárnych mýtov.

Morálna povinnosť pre ľudí, zlatá baňa pre firmy. Aj recykláciu sprevádzajú mýty

Foto: Fotolia

Susan Eichhornová, viceprezidentka organizácie Living Lightly zameranej na trvalú udržateľnosť a expertka v oblasti odpadového hospodárstva vo svojom komentári spred niekoľkých dní upozorňuje, že ani na recykláciu sa nedá pozerať čiernobielo. Najviac cenných skúseností podľa svojich tvrdení získala ako dobrovoľníčka, keď priamo v teréne pomáhala ľuďom pochopiť, ako recyklovať, aby sa recyklácia oplácala.

Úvahy o recyklácii treba začať od samého počiatku, od nákupu tovarov, hovorí. Produkty, ktoré si kupujeme v obchodoch, sú spravidla zabalené v jednej alebo viacerých vrstvách papiera či plastu, pričom tieto obaly – a v mnohých prípadoch i samotné produkty – budeme chcieť jedného dňa vyhodiť.

Zaujímavým údajom, na ktorý upozorňuje, však je, že podľa výskumu poľnohospodárskych inžinierov a biológov z Purdue University v USA tvoria náklady na obalový materiál pri potravinách v priemere až 10% z celkovej ceny. A to je často viac, než dostávajú za svoje suroviny aj farmári.

 „Hľadanie produktov s čo najmenším množstvom obalov je preto vhodné správanie, ktoré by sme si mali osvojiť, aby sme znižovali svoju potrebu recyklovať,“ hovorí Eichhornová. Ak sa nám však aj podarí túto potrebu zredukovať, nejaký odpad budeme produkovať stále. Čo ďalej? Neustále rozširovanie skládok podľa Eichhornovej riešením nie je. Právu tu sa k slovu dostáva recyklácia.

Recyklovať vždy, všade a všetko sa nedá

O tom, ktorý odpad má byť určený na recykláciu, musí podľa Eichhornovej rozhodnúť trh. „To znamená, že recyklovanie môže prebehnúť len vtedy, ak je niekto ochotný zaplatiť a/alebo si vziať určité materiály a vyrobiť z nich nové výrobky. Základná premisa recyklovania je, že vec, ktorá by sa išla vyhodiť, je namiesto toho využitá pri výrobe novej veci. Znie to úžasne jednoducho a v mnohých ohľadoch to aj jednoduché je. Lenže podobne ako veľa iných vecí v našich každodenných životoch aj recyklácia je závislá na ekonomike,“ píše ďalej.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Ako mestá a obce triedia kuchynský odpad? Tu sú najnovšie čísla (+MAPA)

Kým niektoré veľké mestá v štatistike prepadli, našli sa obce, ktoré vykázali aj stovky zhodnotených ton.

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Bioodpad nebudú všetci triediť ideálne. Hľadajme reálne riešenia, apeluje Únia miest

Model zberu kuchynského odpadu v meste Partizánske nemožno realizovať v každom meste, vraví zástupkyňa samosprávneho združenia.

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Ako môže obec zaviesť váženie komunálneho odpadu (PRÁVNY POHĽAD)

Zavedenie váženého zberu komunálneho odpadu má pre obce viacero prínosov. Píše Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.