NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Košice plánujú predať KOSIT

Mesto nemá dostatok prostriedkov na nevyhnutné na investície.

Košice plánujú predať KOSIT

Foto: KOSIT

Druhé najväčšie mesto na Slovensku plánuje predať 29-percentný podiel vo odpadovej firme KOSIT a.s., ponechať by si malo len päť percent. Informáciu priniesol denník Korzár.

Mesto údajne odôvodňuje svoje rozhodnutie chýbajúcimi financiami na modernizáciu technológie podniku, ktorú si vyžaduje európska legislatíva.

Mestské zastupiteľstvo prerokovalo 12. septembra plnenie uznesenia z júna tohto roku, ktorý sa týka finančného rozboru zameraného na efektívnosť a hospodárnosť navrhovaných variantov potreby financovania investícií v spoločnosti KOSIT a.s. na roky 2016 – 2021. Uznesenie v čase zverejnenia tejto správy nebolo na webe mesta publikované, rovnako tak ani videozáznam z rokovania.

Z finančného rozboru vyplýva potreba získať v rokoch 2016-2021 financie vo výške 77 miliónov eur, ktoré sú potrebné najmä na splácanie úverov (19 mil. eur) a investície vo výške 51,4 milióna eur do rekonštrukcie zariadenia na čistenie spalín, rekonštrukcie kotla, výstavbu turbogenerátora a ďalšie stavby a opravy.

Väčšinu prostriedkov chce KOSIT získať z odpisov, zisku, z európskych fondov a z nového úveru. Počíta však aj s vkladom mesta vo výške 4,4 milióna eur.

Korzár cituje generálneho riaditeľa firmy Mariána Christenka, podľa ktorého v najbližších rokoch plánuje Kosit investovať do modernizácie zariadení na čistenie spalín asi 25 miliónov eur a ďalších 10 miliónov do rekonštrukcie starého kotla v spaľovni odpadov.

Prečítajte si tiež
Kosit bude mať nového väčšinového majiteľa. Taliani odchádzajú
Talianski akcionári, ktorí vlastnia 66 %, totiž po 13 rokoch spoločnej firmy s mestom (34 %) oznámili radnici, že celý svoj podiel chcú predať za 14,3 milióna eur skupine Wood&Company.

Väčšinovým vlastníkom Kositu so 66-percentným podielom je spoločnosť Wood Waste Management Ltd., ktorá kúpila akcie v roku 2014 po odchode talianskych investorov.

Značky
KOSIT

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Ako sa darí firmám v odpadoch? Tri najziskovejšie podniky ukázali výsledky za rok 2023

Traja najziskovejší hráči v slovenskom odpadovom hospodárstve vlani dosiahli tržby viac ako 130 miliónov eur.

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Prečo Švajčiarsko nie je najlepšie v recyklácii odpadu? Problém je v koncovke

Švajčiarsko má jednu z najvyšších mier recyklácie komunálneho odpadu v Európe, aspoň pokiaľ ide o hliník a sklo. Väčšina plastov sa však spaľuje. Cieľom novej iniciatívy je tento trend zvrátiť.