NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Kontroly OZV by mali viesť až k zrušeniu autorizácie

Ministerstvo už kontroluje doručené dokumenty od OZV, inšpekciu čaká nápor až budúci rok.

Kontroly OZV by mali viesť až k zrušeniu autorizácie

Foto: Fotolia

Podľa nového zákona o odpadoch je organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) povinná do troch mesiacov odo dňa platnosti autorizácie udelenej ministerstvom preukázať splnenie zákonných podmienok, teda aj plnenie povinností voči výrobcom.

V prípade OZV pre obaly to znamená aj to, že musia preukázať, že zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov. Téme sme sa venovali na konci augusta.

Ak OZV nepreukáže splnenie povinností uvedených v § 28 ods. 7, potom jej ministerstvo musí autorizáciu podľa § 94 ods. 2 písme f zrušiť.

Ministerstvo v súčasnosti už začalo OZV preverovať. „V tomto období začína ministerstvo kontrolovať doručené dokumenty, v ktorých jednotlivé OZV preukazujú splnenie podmienok udelenej autorizácie v zmysle zákona o odpadoch. V prípade, že v rámci tejto kontroly sa zistí, že OZV nesplnili niektorú z predpísaných podmienok, tak ministerstvo môže pristúpiť až k zrušeniu autorizácie na činnosť OZV,“ potvrdila minulý týždeň pre Odpady-portal.sk hovorkyňa rezortu Petra Stano Maťašovská.

V podobnom duchu sa vyjadril aj minister životného prostredia László Sólymos v pondelok 12. septembra pri predkladaní novely zákona č. 346/2013 Z. z. o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach.

Čo sa týka tých organizácií zodpovednosti výrobcov, teraz prehodnocuje ministerstvo, lebo zo zákona na to má právo, že či všetky tie organizácie, ktoré dostali licenciu, spĺňajú všetko, čo musia zo zákona splniť. A ministerstvo im to môže odňať. Tento proces je teraz v priebehu, v procese. Takže pravdepodobne budú také organizácie zodpovednosti výrobcov, ktorým táto možnosť bude odňatá,“ povedal minister.

Inšpekcia: zatiaľ nekontrolujeme

Slovenská inšpekcia životného prostredia zatiaľ OZV ani výrobcov nekontroluje. SIŽP ukladá v zmysle zákona o odpadoch (§ 106) pokuty podľa § 117.

V prípade výrobcov obalov, ak výrobca nezabezpečí zber, prepravu, zhodnocovanie a recykláciu odpadov pochádzajúcich z obalov, ktoré uviedol na trh alebo distribuoval najmenej vo výške miery zhodnocovania a recyklácie, môže mu inšpekcia udeliť pokutu od 2.000 až do 250.000 eur.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Envirofond rozdelí samosprávam príspevky za kuchynský odpad. Musia preukázať, že ho zhodnotili

Veľké mestá takto môžu zinkasovať stovky tisíc eur. O príspevok však musia sami požiadať.