Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Kontroly OZV by mali viesť až k zrušeniu autorizácie

Ministerstvo už kontroluje doručené dokumenty od OZV, inšpekciu čaká nápor až budúci rok.

Kontroly OZV by mali viesť až k zrušeniu autorizácie

Foto: Fotolia

Podľa nového zákona o odpadoch je organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) povinná do troch mesiacov odo dňa platnosti autorizácie udelenej ministerstvom preukázať splnenie zákonných podmienok, teda aj plnenie povinností voči výrobcom.

V prípade OZV pre obaly to znamená aj to, že musia preukázať, že zmluvné zabezpečenie s obcami zodpovedá objemu zberu, ktorý zaručuje splnenie vyhradených povinností v rozsahu súhrnného zberového podielu zastúpených výrobcov. Téme sme sa venovali na konci augusta.

Ak OZV nepreukáže splnenie povinností uvedených v § 28 ods. 7, potom jej ministerstvo musí autorizáciu podľa § 94 ods. 2 písme f zrušiť.

Ministerstvo v súčasnosti už začalo OZV preverovať. „V tomto období začína ministerstvo kontrolovať doručené dokumenty, v ktorých jednotlivé OZV preukazujú splnenie podmienok udelenej autorizácie v zmysle zákona o odpadoch. V prípade, že v rámci tejto kontroly sa zistí, že OZV nesplnili niektorú z predpísaných podmienok, tak ministerstvo môže pristúpiť až k zrušeniu autorizácie na činnosť OZV,“ potvrdila minulý týždeň pre Odpady-portal.sk hovorkyňa rezortu Petra Stano Maťašovská.

V podobnom duchu sa vyjadril aj minister životného prostredia László Sólymos v pondelok 12. septembra pri predkladaní novely zákona č. 346/2013 Z. z. o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach.

Čo sa týka tých organizácií zodpovednosti výrobcov, teraz prehodnocuje ministerstvo, lebo zo zákona na to má právo, že či všetky tie organizácie, ktoré dostali licenciu, spĺňajú všetko, čo musia zo zákona splniť. A ministerstvo im to môže odňať. Tento proces je teraz v priebehu, v procese. Takže pravdepodobne budú také organizácie zodpovednosti výrobcov, ktorým táto možnosť bude odňatá,“ povedal minister.

Inšpekcia: zatiaľ nekontrolujeme

Slovenská inšpekcia životného prostredia zatiaľ OZV ani výrobcov nekontroluje. SIŽP ukladá v zmysle zákona o odpadoch (§ 106) pokuty podľa § 117.

V prípade výrobcov obalov, ak výrobca nezabezpečí zber, prepravu, zhodnocovanie a recykláciu odpadov pochádzajúcich z obalov, ktoré uviedol na trh alebo distribuoval najmenej vo výške miery zhodnocovania a recyklácie, môže mu inšpekcia udeliť pokutu od 2.000 až do 250.000 eur.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 počíta s 28 mil. eur pre odpadové hospodárstvo

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2022 počíta s 28 mil. eur pre odpadové hospodárstvo

Do odpadového hospodárstva ide 42 % výdavkov rezortu životného prostredia, čo je európsky priemer.

Skládka odpadov pri Nitre má navýšiť svoju kapacitu. Poznáme podrobnosti

Skládka odpadov pri Nitre má navýšiť svoju kapacitu. Poznáme podrobnosti

Prevádzkovateľ skládky chce zvýšiť jej kapacitu približne o 15 %.

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Ministerstvá sa nedohodli, odpadu pribudne. Výrobcovia cigariet zväčšujú škatuľky

Nové environmentálne pravidlá majú nezamýšľaný dopad: viac odpadu a viac emisií.