Usporíme budúci rok na skládkovaní? | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Usporíme budúci rok na skládkovaní?

Poplatok za skládkovanie môže zlacnieť.

Usporíme budúci rok na skládkovaní?

Foto: Fotolia

Na Slovensku sa značná časť odpadov skládkuje. Každý, kto odovzdáva odpad na skládke odpadov, platí za jeho zneškodnenie dve ceny. Prvou je cena pre prevádzkovateľa, ktorá zahrňuje jeho náklady a zisk. Druhou cenou je umelo vytvorený poplatok, podľa zákona 17/2004 o poplatkoch za uloženie odpadov.

Ak si chcete overiť cenu za skládkovanie odpadov, je potrebné informovať sa, či cena je bez poplatku alebo s poplatkom podľa zákona. Môže to byť výrazný rozdiel.

Dôležité je však vedieť to, že za rôzne odpady sa platí rôzny poplatok za uloženie odpadu na skládku.

Pre rok 2016 je to od „smiešnych“ 0,33 eur za tonu až po 60 eur za tonu. Ostatné roky sa tento poplatok postupne zvyšoval. Rok 2016 je však posledný, pre ktorý sú stanovené pevné poplatky.

Čo prinesie rok 2017?

Od roku 2017 nastane zmena. Poplatky nebudú určené presnou sadzbou, ale budú sa každý rok meniť podľa inflácie za predošlý rok. Pri očakávanej inflácií to znamenalo, že sa budú zvyšovať. Lenže slovenská ekonomika zaznamenáva v ostatnom období skôr opak, teda defláciu, čo je všeobecné znižovanie cien.

Teda inflácia môže byť záporná.

V roku 2016 to vyzerá vývoj indexov spotrebiteľských cien oproti rovnakému obdobiu minulého roku podľa Štatistického úradu SR nasledovne:

Takmer rovnako o tom nedávno referoval štatistický úrad v agentúrnej správe.

Podobne ako v minulých rokoch, tento trend už zrejme nezmenia vianočné nákupy, takže celoročný index inflácie môže byť aj nezanedbateľne záporný.

Zákon však uvažuje iba o kladnej inflácii: „Poplatky sa zvýšia o koeficient priemernej ročnej miery inflácie zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok a takto zvýšené poplatky sa zaokrúhlia na dve desatinné miesta.“

Čo nastane, ak bude miera inflácie záporná, teda nastane deflácia? Túto otázku si bude ministerstvo musieť položiť, pretože matematické zákony sú neúprosné.

Poplatky za uloženie odpadov, ktoré sú definované v zákone č. 17/2004, sa zvýšia o koeficient, ktorý bude záporný, a tým pádom aj výsledné číslo poplatku za uloženie odpadov v roku 2017 by malo byť nižšie ako v súčasnosti.

Jednoducho povedané, od roku 2017 by malo byť na Slovensku lacnejšie skládkovanie odpadov. Ak niekto nespochybní matematiku.

Treba však dodať, že nepôjde o veľké peniaze. Zníženie o pár desatín percenta, aj to len zo zákonom určenej čiastky, prinesie úsporu zrejeme len pár drobných na kávičku.

Ako sa však ministerstvo vysporiada s informáciou o znižovaní skládkovného pred Európskou komisiou, to bude slovenský novoročný rébus.

Tomáš Schabjuk
Autor je riaditeľom spoločnosti Odpadový hospodár, s.r.o.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Musia štátne orgány povoliť prepravu mechanicky spracovaného komunálneho odpadu?

Musia štátne orgány povoliť prepravu mechanicky spracovaného komunálneho odpadu?

Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland o spore, týkajúcom sa cezhraničnej prepravy odpadu v európskych štátoch s cieľom zhodnotiť ho v cementárni, vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2022/04.

Názor. Zastaví sa triedený zber odpadov na Slovensku?

Názor. Zastaví sa triedený zber odpadov na Slovensku?

Zberové spoločnosti čelia enormným problémom s odbytom druhotných surovín, ktoré sa hromaria na zberných dvoroch, píše prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstva (APOH) Peter Krasnec.

Skládka odpadov dostala život. Umiestnili na nej včelie úle

Skládka odpadov dostala život. Umiestnili na nej včelie úle

Úle chcú postupne umiestniť aj v ďalších lokalitách. „Včelí audit“ má odhaliť úspešnosť pri revitalizácii skládok.