NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Napriek katastrofickým scenárom je Zem čoraz zelenejšia

Odvetvie klimatickej paniky sa za vyše storočie nezmenilo, pozitívne informácie ignoruje.

Napriek katastrofickým scenárom je Zem čoraz zelenejšia

Foto: Wikimedia

Strašenie negatívnymi dôsledkami klimatických zmien je efektívnym nástrojom politikov pri zvyšovaní svojej moci. Tiež cestou pre firmy a lobistov, ktoré si na štátnych dotáciach a zákonoch postavili biznis plán.

Alebo vedcov, zapredávajúcich svoju bádateľskú dušu donorom s veľkými vreckami.

Na konci 19. storočia bolo odvetvie “klimatickej paniky” ešte v plienkach. Jednou z prvých vedeckých prác na túto tému bol článok H.A. Phillipsa v časopise Nature. Zosumarizoval v ňom predchádzajúci výskum Johna Tyndalla a dospel k záveru, že stúpajúce znečisťovanie atmosféry výrazne ovplyvní klímu planéty.

Princíp mediálneho kolotoča v štýle “zlá správa sa predáva výborne, katastrofická ešte lepšie” bol známy už vtedy.

Noviny The New York Times neváhali a na jeho základe publikovali obsiahly článok so záverom o konci sveta. Do roku 1910 bude vraj atmosféra Zeme nedýchateľná a prežijú iba najodolnejšie rastliny.

Uhlie sa využívalo v tej dobe stále intenzívnejšie. Panorámy miest zakrývali dymiace komíny tovární.

Čuduj sa svete, v roku 1912, teda v čase, kedy malo byť už ľudstvo vykynožené následkami vlastnej aktivity, vyšiel v novinách na Novom Zélande článok o tom, ako čoraz intenzívnejšie využívanie fosílnych palív zmení podnebie Zeme.

Podnebie sa naozaj mení, o tom niet pochýb. Iba ten koniec sveta nie a nie nastať. Ani len tá hladina mora sa nechce poriadne zdvihnúť. Nevadí. A čo rozširujúca sa rozloha púští a zmenšujúce sa tropické pralesy?

Dobre, že vravíte. Z útržkovitých informácií v médiách, pochopiteľne v negatívnom kontexte, môže naprogramovaný divák/čitateľ/poslúchač (nie, ten dĺžeň nie je preklep) ľahko nadobudnúť dojem, že ďalšia klimatická katastrofa je za dverami.

Tentoraz definitívna. Nevadí, že "ix" predchádzajúcich a stále mylne omieľajúcich to isté, nevyšlo.

Kedy ste napríklad počuli nejakú pozitívnu správu pri téme klimatických zmien? Ani ja si nespomínam. A môžete si byť istí, že ani o tom, že svet je čoraz zelenejší vďaka oxidu uhličitému, sa iba tak ľahko nedozviete.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. denisa.rasova@gmail.com21.11.2016 (21:28)
    To naozaj spochybňujete existenciu klimatických zmien? Stači sa pozrieť na teplotne výkyvy a že hladina morí nestúpa? To je ďalšia nepravdivá informácia viď. mesto Florida a malé ostrovné štáty ako Kiribati. A na margo zeleného biznisu, za posledných viac ako 100 sa rokov sa spoliehame na obmedzené uhlikove zdroje a zdroje ako slnečné žiarenie a vietor, ktoré sú nám voľné dostupné, máme ignorovať? Áno, je konštruktívne diskutovať na túto tému, ale z pohľadu hľadania riešení klimatických problémov, ktoré sú tu a teraz.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Čo OZV očakávajú od ekomodulácie? A ako vnímajú odklad nového zákona? (ANKETA)

Ekomodulácia by mala priniesť ľahšie recyklovateľné obaly, zhodujú sa zástupcovia piatich OZV. Potrebu legislatívnych zmien však vnímajú rôzne.

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/12

Čo by vám nemalo ujsť. ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, 2021/12

Čo obsahuje decembrové vydanie mesačníka o odpadovom hospodárstve s prílohou pre energetiku ENERGO?

Aktuálny vývoj a vplyv zálohových systémov na rozšírenú zodpovednosť výrobcov

Aktuálny vývoj a vplyv zálohových systémov na rozšírenú zodpovednosť výrobcov

V niektorých krajinách zavedenie záloh spôsobilo pokles ochoty triediť ostatné plasty a kov. Ak to bude aj prípad SR, bude náročnejšie plniť povinnosti výrobcov, píše špecialistka na odpadovú legislatívu OZV ENVI - PAK Katarína Borovičková.