Novú environmentálnu stratégiu Slovenska môže pripravovať aj verejnosť | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Novú environmentálnu stratégiu Slovenska môže pripravovať aj verejnosť

Ministerstvo životného prostredia vypracuje novú Stratégiu environmentálnej politiky Slovenskej republiky do roku 2030.

Novú environmentálnu stratégiu Slovenska môže pripravovať aj verejnosť

Inštitút environmentálnej politiky | Foto: MŽP SR

Hlavným dôvodom je podľa envirorezortu skutočnosť, že súčasná má takmer štvrťstoročie a už neodráža potreby dnešnej doby.

Na rokovanie vlády by mala byť predložená koncom roka. Prípravu a koordináciu prác bude mať na starosti Inštitút environmentálnej politiky (IEP) MŽP SR.

Od roku 1993, odkedy platí súčasná stratégia, sa udiali mnohé zmeny či už v legislatíve, ale aj kvalite životného prostredia. V priebehu tejto doby boli síce prijaté mnohé čiastkové stratégie a ciele, žiadne však nie sú prierezové a nevytvárajú dlhodobé ciele environmentálnej politiky štátu,“ priblížil na tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva Norbert Kurilla.

Ako poznamenal, dokument bude reagovať aj na nové výzvy a fenomény, ktorým sa Slovensko musí prispôsobiť. Príkladom toho bola nedávna smogová situácia. Opatrenia preto budú zamerané hlavne na zlepšenie kvality života a zdravia ľudí.

Nová stratégia má obsahovať zrozumiteľnú a jasnú víziu environmentálnej politiky Slovenska tak, aby bola akceptovateľná pre odborníkov, tvorcov legislatívy aj širokú verejnosť. „Chceme nastaviť smerovanie v budúcnosti prijímaných opatrení. Takže, ak sa budú schvaľovať zákony, vykonávacie predpisy alebo sa rozhodovať o použití verejných financií, tak by to malo odrážať ciele a opatrenia v envirostratégii,“ dodal štátny tajomník.

Norbert Kurilla

Norbert Kurilla | Foto: MŽP SR

Stratégia nemá ovplyvňovať ekonomické a hospodárske ciele ostatných sektorov, ale obsahovať návrhy, akým spôsobom by sa mohli zmierniť prípadne eliminovať negatívne vplyvy týchto sektorov na životné prostredie.

Na príprave stratégie chce ministerstvo aktívne spolupracovať s rezortami pôdohospodárstva, hospodárstva, dopravy a zdravotníctva. „Keďže to bude otvorený proces, tak v žiadnom prípade nechceme vynechať ani odbornú verejnosť a mimovládne organizácie, ktoré budú súčasťou siedmich pracovných skupín,“ priblížil analytik IEP Pavol Široký.

Konečná pracovná verzia by mala byť hotová koncom júna a následne prejde povinným procesom strategického environmentálneho posudzovania. „Ten chceme ponechať dostatočne dlhý na to, aby sa k stratégii mohli vyjadriť všetci zainteresovaní,“ avizoval Pavol Široký.

Na vyhodnocovaní pripomienok verejnosti chce spolupracovať s Úradom splnomocnenca vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti.

Verejnosť môže zasielať do konca apríla svoje nápady prostredníctvom online formulára, ktorý sa nachádza na stránke MŽP: http://www.minzp.sk/iep/strategicke-materialy/.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Najprv covid, teraz výpadok ľudí a angličtina. MŽP líči, prečo opäť neplní zákonný termín

Najprv covid, teraz výpadok ľudí a angličtina. MŽP líči, prečo opäť neplní zákonný termín

Správu s aktuálnymi dátami o stave životného prostredia malo ministerstvo zverejniť do 15. decembra 2022. Dodnes chýba.

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Nová mobilná aplikácia má pomôcť ľuďom lepšie triediť odpad

Digi-Cycle chce uľahčiť separovanie odpadu z domácností. Ukáže, čo patrí kam a kde sú vhodné nádoby.

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Počítajú s výrazným znížením emisií v odpadoch. Čo môžeme očakávať? (+GRAFY)

Ministerstvo životného prostredia predstavilo návrh historicky prvého klimatického zákona Slovenska. Ten počíta aj s klimatickým cieľom pre odpady. Pozreli sme sa na to, čo nás čaká.