NATUR-PACK

Komentár. O súťaži a strelenom capovi

Pár poznámok k odpovedi spoločnosti KOSIT a.s. na článok zverejnený 14. februára 2017.

Komentár. O súťaži a strelenom capovi

Prešovské zastupiteľstvo schválilo kontroverzné uznesenie, podľa ktorého by mesto malo vypísať novú súťaž. S podstatným obmedzením, a to, že komunálny odpad z Prešova sa má energeticky zhodnocovať spôsobom R1, teda využitím najmä ako paliva alebo na získavanie energie iným spôsobom.

Takejto podmienke vyhovuje v širokom okolí iba košická spaľovňa spoločnosti KOSIT. Na problém zúženia súťaže na potenciálne jediného súťažiaceho upozornil poslanec mestského zastupiteľstva Richard Drutarovský.

gudróny devínska nová vesPo našom informovaní o vzniknutom probléme sa ozvala spoločnosť KOSIT s reakciou, v ktorej vzniesla voči denníku Odpady-portal.sk dve závažné výhrady, či obvinenia, týkajúce sa novinárskej práce.

1. „Predstaviteľov spoločnosti autor textu a šéfredaktor portálu www.odpady-portal.sk v jednej osobe, Radovan Kazda, nekontaktoval.“

Pravdou je, že predstaviteľov spoločnosti som nekontaktoval. Preto, lebo nebol dôvod. Spoločnosť KOSIT totiž nie je z ničoho podozrivá. Z ničoho ich neupodozrievam vo svojom článku ja, ani poslanec Drutarovský vo svojom blogu, o ktorom sme referovali.

Kontroverzné rozhodnutie uskutočnili poslanci mesta Prešov spolu s primátorkou. Oni sú predmetom článku.

Vyvstáva otázka, či naozaj spoločnosť KOSIT chce, aby sme ich oslovili s celkom neférovou otázkou „Dobrý deň, ovplyvnili ste rozhodovanie poslancov Prešova?“. Máme sa bez argumentov pýtať bezúhonnej spoločnosti, či neporušuje zákon?

Niektoré médiá varia z vody, my nie.

V redakcii Odpady-portal.sk striktne odmietame upodozrievať kohokoľvek z protiprávneho konania, ak na to nemáme pádne dôkazy, aj keby to od nás chcel – ako, zdá sa, práve v tomto prípade.

2. „Za povšimnutie však stojí „zhoda náhod“, že pán poslanec Drutarovský v súvislosti s témou súťaže na likvidáciu odpadov navrhol na Mestskom zastupiteľstve mesta Prešov vypočuť zástupcu spoločnosti Marius Pedersen, teda tej spoločnosti, ktorá, prichádza do úvahy ako jeden zo záujemcov o získanie spomínanej „megazákazky“, a na portáli www.odpady-portal.sk má dlhodobo umiestnenú reklamu na hlavnej stránke, čiže je s portálom v úzkom inzertnom vzťahu, a teda aj v konflikte záujmov.“

Podľa spoločnosti KOSIT by novinársky etické bolo, ak by sme sa nevenovali reálnemu a vážnemu problému mestského zastupiteľstva v Prešove. Prečo? Preto, lebo vyriešenie problému by umožnilo zúčastniť sa férovej súťaže aj niektorému z inzertných partnerov denníka.

Je to samozrejme hlúposť. Snaha o dereguláciu podmienok súťaže nielen, že nikoho nezvýhodňuje, ale práve naopak – sťažuje šancu získať zákazku. To, že sa súťaže bude môcť zúčastniť viacero účastníkov, nie je žiadne zvýhodnenie, ale morálna povinnosť zadávateľa.

A keď už sme pri novinárskej etike: v skutočnosti to bolo takto. Poslanec Richard Drutarovský, s ktorým sa osobne poznám už niekoľko rokov, ma 12. februára 2017 upozornil e-mailom (na požiadanie a so súhlasom autora môžem záujemcom preposlať znenie celé e-mailu) na jestvujúci problém v mestskom zastupiteľstve.

Keďže téme „súťaže-nesúťaže“ v Prešove sme sa venovali už aj v 2014 (tu a tu), kontinuálne sme v nej pokračovali aj teraz.

Ako vidíte, veci sú oveľa jasnejšie, ak odoláte túžbe vtiahnuť sa do sveta konšpiračných nezmyslov.

Radovan Kazda


Diskusia(0)