NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Prevádzkovateľ skládky odpadu využíva metán v nákladných vozidlách

Množstvo plynu odvedeného zo skládky za deň môže slúžiť ako palivo pre 800 nákladných vozidiel zvážajúcich odpad alebo vykúriť 12-tisíc domov.

Prevádzkovateľ skládky odpadu využíva metán v nákladných vozidlách

Foto: Waste Management

Spoločnosť Waste Management, prevádzkujúca skládku odpadu v americkom meste Louisville, plánuje zachytávať a predávať metán vznikajúci dlhodobým rozkladom odpadkov.

Rozkladajúci sa odpad v priebehu 15 až 20 rokov produkuje plyny, z nich najväčšiu časť tvorí metán. Skleníkový plyn prispieva k otepľovaniu atmosféry, pričom jeho výpary sú 25-krát účinnejšie v zachytávaní tepla ako oxid uhličitý.

Spoločnosť Waste Management znižovala doteraz emisie metánu jeho spaľovaním. No nedávno vyhlásila, že pracuje na spôsobe ako tento plyn premeniť na palivo.

Zabezpečiť to má nová technológia za 30 miliónov dolárov, ktorá umožní odčerpať plyn zo zeme a priviesť do potrubia so zemným plynom, ktoré prechádza areálom. Projekt by mal byť hotový do konca tohto roku.

Množstvo zemného plynu odvedeného zo skládky za deň môže slúžiť ako palivo pre 800 nákladných vozidiel zvážajúcich odpad alebo vykúriť 12-tisíc domov.

Skládka obsahuje niekoľko desiatok tisíc ton pevného odpadu. Waste Management posielal v minulosti časť metánu do neďalekého výrobného areálu GE, zvyšnú časť spaľoval. Časť vozového parku (80 vozidiel) spoločnosti prešla z nafty na plyn (CNG) už pred piatimi rokmi. Posledné tri roky sa však metán iba spaľoval.

Skládka spracuje ročne 787-tisíc ton odpadu a na zachytávanie plynu používa 233 vrtov. Ako uvádza server Wastedive, spoločnosť odhaduje zostávajúcu kapacitu skládky na 50 rokov, takže investícia bude prinášať úžitok ešte dlho.

Americké ministerstvo životného prostredia vlani sprísnilo normy týkajúce sa znižovania emisií metánu zo skládok odpadu. Tie vyžadujú o tretinu nižšie množstvo emisií pri existujúcich skládkach.

Stále viac spoločností a samospráv hľadá spôsoby ako nakladať s metánom zo skládky. Okrem zákonnej povinnosti jeho znižovania predstavuje predaj alebo vlastné palivové využitie aj ekonomický prínos.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

ZMOS: Povoľovacie procesy zneužívajú a blokujú rôzne združenia, máme riešenie

Združenie miest a obcí predstavilo analýzu hlavných priorít, na ktoré by sa malo zamerať odpadové hospodárstvo na Slovensku, ako aj niekoľko odporúčaní.

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Zákaz vývozu druhotných surovín z EÚ? Zničíte nás, tvrdia recyklátori

Recyklátori podporujú sprísnenie vývozu nespracovaného odpadu mimo EÚ. Apelujú na rozlišovanie medzi odpadom a druhotnou surovinou.

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Nová metóda od Honeywellu premieňa plastový odpad na kvalitné ropné produkty

Spoločnosť predstavuje postup, ktorý dokáže opätovne využiť aj doteraz nerecyklovateľné plasty. Mohol by výrazne znížiť emisie CO2 aj dopyt po fosílnych palivách na trhu s plastmi.