Odpad z ťažby uhlia bude môcť končiť v riekach, rozhodol Trump | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Odpad z ťažby uhlia bude môcť končiť v riekach, rozhodol Trump

Prezident Trump zrušil reguláciu svojho predchodcu, ktorá obmedzovala umiestňovanie odpadu spojeného s ťažbou uhlia do vodných tokov a do ich blízkosti.

Donald Trump

Foto: White House

„Pokračujem v napĺňaní svojho sľubu, ktorý som dal Američanom, že nás budem zbavovať zbytočných regulácií, ktorých jediný účinok je ten, že spomaľujú ekonomiku, ochromujú firmy a vytláčajú pracovné miesta do zahraničia,“ povedal Donald Trump bezprostredne predtým, ako podpísal zrušenie ďalšej regulácie.

Kým ťažobný sektor, ktorému vďaka voľnejšiemu nakladaniu s odpadom klesnú náklady, oslavuje, environmentalisti vidia v novom zákone riziko pre povrchové i podzemné vody. Organizácie ako The Sierra Club upozorňujú na ohrozenie vôd, ktoré slúžia ako zdroje pitnej vody, lovia sa v nich ryby alebo sa využívajú na zavlažovanie obrábanej pôdy.

Doterajšia regulácia, ktorá je účinná len krátko – začala platiť v samom závere funkčného obdobia prezident Obamu – prísne regulovala nakladanie s uhoľným odpadom v blízkosti vodných tokov. Zákon zakazoval vysypávanie ťažobného odpadu do vodných tokov ako i vo vzdialenosti menšej než 100 stôp (asi 30 metrov) od nich. Tomuto obmedzeniu bude koniec.

Ťažba uhlia má pomôcť zamestnanosti

Keďže reguláciu v tomto prípade Trump nerušil len ako dekrét prezidenta (executive order), na jej zrušenie potreboval podporu oboch komôr parlamentu. V Senáte návrh prešiel v pomere 54-45, v Snemovni reprezentantov 228-194. Jeho najhlasnejšími obhajcami boli predovšetkým republikáni z uhoľných štátov.

„Táto zmena pomôže ochrániť jednu tretinu súčasných pracovných miest v uhoľných baniach, ktoré boli ohrozené pomýleným pravidlom na ochranu vodných tokov. Obnovuje tiež správnu rolu štátov ako regulátorov ťažobných aktivít,“ povedal senátor Shelley Moore Capito, jeden z najväčších kritikov regulácie.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.