NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené

Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch.

Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené

Foto: Fotolia

  • Téma |  02.01.2018 |  (rak)

Každý občan Slovenska spotrebuje ročne približne 466 plastových tašiek, ktoré predstavujú výraznú záťaž pre životné prostredie.

Od 1. januára 2018 ich predajcovia musia spoplatniť a taktiež alternatívne poskytovať iné druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie. Za nedodržanie povinností vyplývajúcich zo zákona o odpadoch hrozia pokuty od 500 do 50 tisíc eur.

Kontrolovať a udeľovať prípadné pokuty je oprávnená Slovenská obchodná inšpekcia.

Minister László Sólymos je presvedčený, že počet plastových tašiek klesne ako v smetných košoch, tak aj tých voľne pohodených v prírode.


Ako účtovať a evidovať plastové tašky

Pripravili sme pre vás niekoľko dôležitých rád, ako máte plastové tašky evidovať a účtovať:

  1. Plastové tašky. Ako ich máte účtovať a evidovať?
  2. Ako máte účtovať a evidovať plastové tašky v obchode? Vo videu sa dozviete viac
  3. EXKLUZÍVNE: Zmeny vo vyhláške o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti od 15. októbra 2017
  4. Čo hovorí o plastových taškách zákon o odpadoch?

„Ľahká plastová taška sa stala symbolom nezmyselnej záťaže životného prostredia. Veľmi rýchlo sa z nej stane odpad. Zákazníkovi často slúžia menej ako hodinu. Kým prenesie nákup z obchodu domov. No životné prostredie sa s každou jednou vyrovnáva desiatky rokov. Zrátané a podčiarknuté, plastové tašky zdarma sú luxus, ktorý si už ďalej nemôžeme dovoliť,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Spoplatnené sú ľahké plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov.

Veľmi ľahká plastová taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov – nazývaná aj ako mikroténové vrecúško, ktorá sa vyžaduje z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami, spoplatneniu nepodlieha.

Novelu zákona o odpadoch z dielne envirorezortu, ktorá spoplatnila ľahké platové tašky, schválilo ešte v marci minulého roka 123 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Novela zákona má jediný cieľ, a to znížiť spotrebu a produkciu ľahkých plastových tašiek. Jednoduchým spôsobom – spoplatnením. Plastové tašky pri nákupoch tak sú s účinnosťou od 1. januára 2018 povinne spoplatnené.


Viete o tom, že minulý rok sme pre Vás publikovali 548 článkov v denníku Odpady-portal.sk716 článkov v denníku Energie-portal.sk, väčšinu z nich s pridanou hodnotou určenou výhradne pre predplatiteľov?

Predplatitelia dostávajú tiež denný monitoring médií o odpadoch a energiách. Plus nový denník Voda-portal.sk a printový mesačník Odpadové hospodárstvo.

Všetko podstatné pre manažérov a firemných ekológov sa dozviete, ak sa stanete našim predplatiteľom.


Ruka v ruke s týmito opatreniami ministerstvo životného prostredia ešte koncom roka 2016 vyhlásilo iniciatívu „Slovensko bez igelitových tašiek“. V súčasnosti sa k výzve pripojili maloobchodné reťazce COOP Jednota, Kaufland a podporil ju i Zväz obchodu a cestovného ruchu SR.

Cieľom je postupne odstrániť ekologicky nevyhovujúce tašky z predaja a zákazníkom pri nákupoch ponúkať inú, ekologickejšiu alternatívu.

Zdroj: MŽP SR, redakcia

 

Diskusia (1)

  1. eso.rk@centrum.sk09.01.2018 (21:48)
    ZUFALE!!! a zaroven smutne, ako hlasovalo 123 poslancov. obchodnik nema ine starosti, ako vypisovat debilne hlasenia. existuje mnoho sposobov- napr. zakaz vyrabat pl.tasky ktore su tazko rozlozitelne- ale vyrobcom, a dovozcom. Nie zatazit nezrozumitelnou evidenciou PREDAJCOV!! Choré. OBCHODNICI maju vazit tasky, evidovat ? - P. ministra by som poslal na kazdy zberny dvor nahliadnut do kontajnera so zmiesanym tovarom. Tam su zavratne mnozstva co by sa dali triedit. Vymysleli debilinu, len aby bolo vidiet, ze akoze nieco robia. Nikto koho som sa pytal -tomu nerozumie. Plnia vykazy len akoze, od buka, aby mali splnenu povinnost. Realita a prax sa minuli ucinku. Chory zakon. Triedit je nutne, rozumne, pre buducnost planety. Ale rozumnym zakonom, osvetou, aby sa nestalo ze nam politici schvalia: evidoval si 10 kg tasiek 15-50mikrometrov, tak pekne pred a po praci chod do lesa, k vode, a nazbieras to iste mnozstvo plastov, das na zberny dor, donesies potvrdenie, a prilepis k vykazu o obaloch.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Kam odovzdať vypálenú žiarivku?

Elektroodpad ako žiarivky a LED žiarovky treba odovzdať v predajni, alebo na zbernom dvore.

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky

Všeobecné obchodné podmienky pre zákazníkov objednávajúcich si služby poskytované spoločnosťou PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o.

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

10 skvelých nápadov na upcykláciu starých paliet

Použité palety nemusia nevyhnutne skončiť ako palivo, či materiál na drevotriesku. Pozrite si výber jednoduchých nápadov pre začiatočníkov, vďaka ktorým pre ne môžete nájsť ďalšie využitie.

X
X
X
X