Náklady pre obce môžu byť vďaka vyššej miere separácie nižšie. Analytici z ministerstva životného prostredia a financií poukazujú na príklady samospráv, ktorým sa podarilo znížiť skládkovanie a náklady obcí poklesli i v desiatkach percent.
Obce sú podľa súčasného nastavenia systému zodpovedné za zmesový komunálny odpad a bioodpad. Slovensko totiž od júna 2016 zaviedlo do praxe rozšírenú zodpovednosť výrobcov za výrobky balené v papierových, plastových, sklenených či kovových obaloch alebo neobalové výrobky z týchto materiálov, napríklad časopisy, plastový nábytok, okenné sklo.
Systém má za cieľ zvýšiť triedenie odpadu, ako aj premietnuť náklady za odpad do ceny výrobkov a motivovať výrobcov ekologickejšiemu riešeniu obalov. Náklady na triedenie týchto druhov obalov tak nesú výrobcovia.
Zníženie skládkovania a vyššia miera triedenia je preto podľa analytikov z Inštitútu environmentálnej politiky a Inštitútu finančnej politiky aj v záujme obcí. „V hypotetickom prípade stopercentného triedenia nebudú mať žiadne náklady na spracovanie odpadu,“ uvádzajú v štúdii Ako menej skládkovať, ktorú včera predstavili verejnosti.
Pomohli zľavy, poplatky či kompostéry
To, že zefektívňovať separáciu odpadu sa obciam a mestám môže oplácať, ministerskí analytici podložili pozitívnymi príkladmi odpadového hospodárstva slovenských obcí.
„Viacerým slovenským obciam sa podarilo vďaka vyššej miere separácie znížiť náklady na odpadové hospodárstvo. Obce, ktoré iniciatívne uplatnili politiky smerujúce k zvyšovaniu miery triedenia boli schopné znížiť celkové náklady,“ zhrnuli autori štúdie.
Ako prvý príklad ministerskí analytici uvádzajú skúsenosť Lietavskej Lúčky. Obec do každej domácnosti zaviedla kompostéry a znížila náklady na zber komunálneho odpadu až o 48 percent.
Obec Chocholná-Velčice pristúpila k prepracovanému systému. Ten okrem iného zahŕňal zvýšenie poplatkov a zároveň zľavy pre ľudí, ktorí odpad triedia. Tieto opatrenia zvýšili množstvo vytriedeného odpadu medziročne až o 92 percent a znížili množstvo zmesového odpadu o 40 percent.
Svoje náklady táto obec ďalej zredukovala i vďaka zníženiu počtu vyvezených nádob na zmesový odpad a zníženiu množstva zneškodňovaného komunálneho odpadu na skládke odpadov.
„V obci Raslavice sa podarilo zapojiť miestnu rómsku komunitu do procesu triedenia odpadu, čo znížilo množstvo skládkovaného odpadu z rómskej časti dediny a z verejnej zelene o 12,5 percent,“ uvádza štúdia ďalší z pozitívnych príkladov.
Problémom zostávajú čierne skládky
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.