Eversheds Sutherland

Dell chce recyklovať zlato z elektroodpadu

Technologická firma plánuje používať recyklovaný vzácny kov z vyradenej elektroniky pri výrobe nových častí počítača.

Dell chce recyklovať zlato z elektroodpadu
Foto: Fotolia

Americká spoločnosť Dell, zaoberajúca sa okrem iného výrobou počítačov, ohlásila zámer získavať zlato z vyradenej elektroniky končiacej ako elektroodpad. Recyklované zlato následne využije pri výrobe nových matičných dosiek. Dell už skôr oznámil cieľ dosiahnuť používanie 45 miliónov kilogramov recyklovaných materiálov v jeho produktoch do roku 2020.

Pilotný projekt chce firma spustiť na jar a recyklovaný vzácny kov bude využívať zatiaľ iba pri zostavovaní jedného modelu produktu. Proces opätovného získavania zlata z elektroodpadu má mať o 99 % nižší dopad na životné prostredie než tradičným spôsobom ťažený kov. Recykláciu bude pre Dell zabezpečovať spoločnosť Wistron GreenTech.

“Sme pyšní na to, ako v našej spoločnosti nachádzame stále lepšie a efektívnejšie spôsoby realizovania biznisu, obzvlásť v celom dodávateľskom reťazci. Inovácia materiálov, odkiaľ a ako získavame veci ako sú plasty, karbónové vlákna a zlato per naše produkty, je pre nás čoraz viac dôležitá,” tvrdí Jeff Clarke miestopredseda spoločnosti.

 

Zlaté telefóny

“Keď premýšľate o skutočnosti, že existuje až 800-krát viac zlata v tone základných dosiek počítačov než v tone rudy zo zeme, začnete si uvedomovať, akou obrovskou príležitosťou disponujeme, aby sme cenné materiály opätovne využili.”

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
Značky
elektroodpad

Diskusia(0)