Z pohľadu emisií CO2 je podľa zástupcu recyklačnej spoločnosti zmysluplnejšie zakopávať veľké množstvo plastov do dlhodobých “karbónových bazénov” v zemi.
Obmedzenia pre dovoz odpadu nízkej kvality do Číny vedú ku hromadeniu najmä plastového odpadu v celom svete, ktorý sa okrem iného stále vyváža aj do iných krajín. No tieto kapacity stále nedokážu nahradiť množstvá exportované na čínsky trh.
Podľa šéfa recyklačnej spoločnosti Axion Polymers Keitha Freegarda riešenie tohto problému pravdepodobne povedie ku zvýšeniu miery spaľovania odpadu a jeho premeny na energiu ako “najlepšiemu” riešeniu.
Aj premenou odpadu na energiu vzniká odpad
“Možno príťažlivá možnosť, ale ak zoberieme do úvahy uhlík vyprodukovaný počas tohto procesu, je to naozaj najlepšie environmentálne riešenie?,” pýta sa. Spaľovne nie sú bezodpadové a premenou odpadu na energiu sa tvorí popol, ktorého sa treba zbaviť alebo dlhodobo uskladniť. Hoci výroba tepla a elektriny z odpadu znie príťažlivo, podľa neho je neefektívna v porovnaní so spaľovaním plynu v najnovších zariadeniach.
Typická spaľovňa dosahuje účinnosť premeny paliva na elektrinu na úrovni do 30 %. Naproti tomu účinnosť CCGT zariadenia (plynová turbína) dosahuje zhruba 50 %. K. Freegard sa nazdáva, že treba zohľadňovať aj vypúšťanie uhlíkových emisií pri spaľovaní odpadu a porovnať ich s alternatívnymi spôsobmi výroby rovnakého množstva elektrickej energie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.