Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Slovenská firma sa presadila vo svete smart riešení pre odpad

Technologická firma zo Slovenska monitoruje naplnenosť kontajnerov a znižuje tak náklady na zvoz. Technológiu zaradil portál Ecopreserve.net do desiatky najlepších smart riešení v odpadovom hospodárstve.

Slovenská firma sa presadila vo svete smart riešení pre odpad

Foto: Sensoneo

Každý rok sa na planéte Zem vyprodukuje ďalších 1,3 miliardy ton odpadu, pričom do konca storočia môže byť tento ročný objem viac ako dvojnásobný.

Len 4 % svetovej populácie žijúcej v Spojených štátoch produkuje viac ako 30 % odpadu. Američania v priemere každý deň vyprodukujú viac ako 2 kilogramy odpadov.

Portál Ecopreserve.net vymenoval 10 inteligentných riešení pre odpadové hospodárstvo, pričom sa sústredil najmä na odpadové kontajnery.

Sensoneo senzory na odpad

Sensoneo

Začnime najprv slovenským startupom. Riešenie pre inteligentné manažovanie odpadov, ktoré vyrába slovenská spoločnosť Sensoneo, je založené na monitorovaní odpadu ultrazvukovými senzormi a sofistikovanom softvéri, ktorý vo výsledku umožňuje zvážať odpad podľa reálnej potreby.

Tým, že sa zvoz odpadu realizuje vtedy, keď je to naozaj potrebné, a zvozové vozidlá pri zvoze absolvujú systémom optimalizovanú trasu s ohľadom na čo najvyššiu možnú efektivitu z pohľadu času, nákladov a využitia vozového parku, sú správcovia komunálnych služieb schopní okamžite znížiť náklady na zvoz odpadu v priemere o 30%.

Vzhľadom na priemerný rozpočet slovenského mesta s približne 100 000 obyvateľmi, ktorý predstavuje 5 miliónov eur, ide o nástroj s výrazným potenciálom pozitívne ovplyvniť hospodárenie s verejnými financiami.

Okrem toho, že sa ultrazvukové senzory Sensoneo presadili už v desiatkach krajín sveta, využíva ich aj viacero slovenských miest, napríklad Nitra, Trnava, či Hlohovec. „Systém im totiž umožňuje výrazne znižovať výdavky na jeho zvoz, zvyšovať transparentnosť komunálnych služieb a kvalitu života občanom v meste,“ uviedla pre Odpady-portal.sk marketingová riaditeľka spoločnosti Andrea Basilová.

Zaujímavú reportáž o firme priniesla začiatkom roka aj TV Hospodárskych novín.

Sensoneo je tiež držiteľom najprestížnejšieho slovenského ocenenia v odpadovom hospodárstve Zlatý mravec za rok 2016.

AcoRecycling

Jeden zo spôsobov, ako zvýšiť recykláciu plastových a sklených kontajnerov, je platiť spotrebiteľom za ne. Spoločnosť AcoRecycling vyrába reverzné automaty umiestnené v dopravných centrách, pracoviskách, nákupných centrách, v parkoch a školách.

Ponúkajú tiež kontajnery na odpad, ktoré sa inštalujú pod zemou alebo ako polopodzemné.

Poskytujú komplexné riešenia na odstraňovanie odpadu vrátane ultrazvukových senzorov, cloudových dátových služieb a užívateľského portálu, ku ktorému je možné pristupovať z palubných vozidiel na likvidáciu a recykláciu odpadu.

BigBelly

O newyorská spoločnosti Bigbelly, ktorá začala vyrábať tzv. “inteligentné” Wi-Fi smetné a recyklačné nádoby, sme písali už v roku 2016.

Bigbelly ponúka technologickú platformu Connect, ktorá ide ďalej vo vývoji solárne poháňaných, samočinných kompaktných nádob na inteligentný odpad a recykláciu. Tieto koše môžu znížiť frejvenciu zberu až o 70 až 80 %.

Systémy Bigbelly boli inštalované v amerických mestách Boston, Los Angeles, Louisville, New York a Orlando, ako aj medzinárodne v Melbourne a Hamburgu.

Citibrain

Urbánne riešenia od spoločnosti Citibrain ponúkajú odolné senzory, ktoré pracujú s nízkou spotrebou energie.

Poskytujú údaje o množstve odpadu spolu s umiestnením a bezpečnosťou svojho kontajnera.

Všetky snímače sú bezdrôtové a napájané z batérie, môžu byť infračervené alebo ultrazvukové.

Snímače teploty môžu byť inštalované na detekciu požiaru. Tam, kde je potrebné ohlásiť pohyb, môžu byť inštalované akcelerometre. Ďalšie inteligentné riešenia Citibrain sa zameriavajú na parkovanie, kvalitu ovzdušia a dopravu.

Compology

Compology ponúka obrazový monitorovací systém. Väčšina ostatných systémov uprednostňuje ultrazvukové a infračervené snímače.

Obrázky s vysokým rozlíšením zo senzorov Compology identifikujú typ obsahu kontajnera aj objem. Komponenty systému Global Positioning System v senzoroch umožňujú umiestniť alebo sledovať kontajnery.

Ecube Labs

Zberný kompaktný kontajner so systémom CleanCUBE využíva už rozšírený solárny systém.

Ecube Labs má však podľa výrobcu až osemkrát väčšiu kapacitu ako podobné zásobníky, čo znamená, že frekvenciu zberu to môže znížiť až o 80%.

Vnútri kompaktorov a štandardných zásobníkov monitorujú ultrazvukové snímače CleanCAP úroveň plnenia a komunikujú cez CleanCityNetworks. Systém už na celom svete inštalovalo viac ako 100 municipalít.

Enevo

Spoločnosť Enevo poskytuje služby, ktoré spájajú inteligentný senzorový hardware s nepretržitým monitorovaním. Enevo monitoruje plán zvozu odpadu v koordinácii so zákazníckou firmou.

Služba, ktorá funguje 24/7 (t.j. nonstop – pozn. red.), vie odhadnúť, kedy je kontajner plný a kedy bol omeškaný zvoz.

Vracia zákazníkovi údaje o úspore nákladov. Enevo zistilo, že výhody z využívania tejto služby môže mať v priemere až 21 % lokalít.

IBM Inteligentný odpadový manažment

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Medzinárodné združenie EXPRA vydalo manifest v oblasti obalov

Aliancia rozšírenej zodpovednosti výrobcov, kde jedným zo zakladajúcich členov je OZV ENVI-PAK od roku 2013, rozvíja klimaticky zodpovedné obehové hospodárstvo.

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Pripravujú závod na recykláciu zmiešaného plastového odpadu. Má vyrásť u susedov

Energetický koncern vsádza na chemickú recykláciu.

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

Ako funguje odpadové hospodárstvo v Spojenom kráľovstve?

V krajine majú viac než stovku zariadení na materiálovú recykláciu odpadov.

X
X
X
X