NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Tesco predchádza vzniku odpadov. Poskytuje potraviny pre novú sociálnu výdajňu

Britský reťazec predchádza vzniku odpadov aj darovaním nezávadných potravín sociálne slabším občanom.

Tesco predchádza vzniku odpadov. Poskytuje potraviny pre novú sociálnu výdajňu

Foto: Odpady-portal.sk

Staromešťania zo sociálne slabších pomerov môžu po splnení zásad poskytovania pomoci občanom v hmotnej núdzi využívať od 5. júna tohto roka doplnkovú sociálnu výpomoc z výdajne potravín na Hollého ulici 13 v Bratislave.

Nová sociálna výdajňa bude treťou výdajňou v hlavnom meste SR. V Bratislave už fungujú dve takéto zariadenia, v Petržalke a v Novom Meste.

Vo vynovených priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve Starého Mesta, bude zariadenie otvorené tri dni v týždni, od 10. do 14. hod. Vo výdajni dostanú občania zadarmo potraviny, ktoré bude poskytovať Potravinová banka Slovenska v spolupráci so spoločnosťou Tesco.

Sociálna výdajňa je určená pre obyvateľov Starého Mesta v krízovej sociálnej situácii, rodiny s deťmi v hmotnej núdzi či osamelým osobám, ktoré poberajú invalidný či starobný dôchodok maximálne do výšky 340 eur.

V sociálnej výdajni budú pre obyvateľov Starého Mesta k dispozícii čerstvé aj trvanlivé potraviny, ktoré poskytne spoločnosť Tesco v cieli predchádzať vzniku odpadov.

„S Potravinovou bankou Slovenska úzko spolupracujeme na darovaní potravín od roku 2015. Spoločne tak pomáhame denne vyše 5 000 ľuďom po celom Slovensku. Verím, že aj vďaka partnerstvu so Starým Mestom dokážeme darovať ešte viac potravín, ktoré poslúžia tým, ktorí to najviac potrebujú,“ vysvetlil Martin Kuruc, výkonný riaditeľ pre Tesco na Slovensku.

Martin Kuruc, Tesco

Šéf Tesco pre SR a ČR Martin Kuruc (v strede)

Tesco aktuálne darujem potraviny zo svojich 113 obchodov. Počet obchodov zapojených do darcovstva potravín chce aj naďalej rozširovať.

Bojovať proti plytvaniu potravinami, teda predchádzať vzniku potravinového odpadu aj cestou darovania prebytkových potravín je dlhodobou prioritou Tesco. Len v minulom finančnom roku darovalo Tesco 577 ton pre ľudí v núdzi.

Spoločnosť sa pred dvomi rokmi zaviazala, že do roku 2020 bude darovať potraviny zo všetkých obchodov v strednej Európe.

„Je to súčasťou našej stratégie radikálne znížiť potravinové prebytky z našich obchodov. Máme záväzok do roku 2020 zapojiť všetky obchody do tohto systému dodávania potravín a všetky potraviny, ktoré ešte sú konzumovateľné, odovzdať na konzumáciu,“ vysvetlil pre Odpady-portal.sk šéf Tesco pre SR a ČR.

Veľkú časť potravín, ktoré neskončia v odpade, tvorí najmä zelenina a ovocie, pretože ide o obrovské objemy na dennej báze, ktoré sa predávajú, potom balené pekárenské výrobky, mliečne a trvanlivé výrobky.

„V Bratislave ide o prvú spoluprácu s bratislavskou mestkou časťou, avšak Tesco dlhodobo spolupracuje s Potravinovou bankou Slovenska a s ich lokálnymi partnermi, akými sú napríklad charitatívne organizácie,“ uzatvára M. Kuruc.

Britský reťazec v minulom roku po prvýkrát zverejnil svoje údaje o množstve potravinového odpadu vo svojich prevádzkach. Podľa správy, ktorú teraz spoločnosť zverejnila za vlaňajšok, sa objem vyhadzovaných potravín podarilo obmedziť.

Vo finančnom roku 2017/18 Tesco Slovensko predalo celkovo 564 659 ton potravín, z čoho vznikli nepredané potravinové prebytky v množstve 8 521 ton. V tomto objeme sú započítané potraviny vhodné na ľudskú spotrebu, ale aj potraviny nevhodné na ďalšiu konzumáciu pre ľudí, na krmivo pre zvieratá a potraviny zlikvidované ako odpad.

V porovnaní s predchádzajúcim rokom Tesco Slovensko znížilo množstvo celkového potravinového odpadu z 9 957 ton na 7 934 ton. Z tohto množstva sa darovalo 586 ton prebytkov vhodných na ľudskú spotrebu vrátane deviatich ton, ktoré sa použili ako krmivo pre zvieratá.

Tesco tiež ako jediný reťazec na Slovensku spustilo pilotný projekt elektrického kompostovania. Cieľom je spracovať maximálnu kapacitu potravinového odpadu, čo predstavuje takmer jednu tonu potravinového odpadu týždenne.

Prevádzku elektrického kompostéra začala firma v polovici apríla v HM Tesco Partizánske. Maximálna denná kapacita spracovania potravinového odpadu je takmer 140 kg potravinového odpadu za jeden deň.

Za príspevok k znižovaniu potravinového odpadu získalo Tesco v apríli tohto roku Cenu Via Bona 2017.

V oblasti potravinového odpadu je britský obchodný reťazec najtransparentnejšou spoločnosťou na Slovensku. Z celkového množstva predaných a prebytkových potravín tvoria potravinové prebytky 1,77 percenta.

Už v septembri minulého roku firma prezentovala, že viac ako 500 predajní Tesco v celej strednej Európe už momentálne ponúka potravinové prebytky pre potravinové banky a charity, aby tak pomohli ľuďom v núdzi.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Envirolegislatíva sa porušuje často. Ministerstvo chce vyššie pokuty a super-rýchle konania

Envirolegislatíva sa porušuje často. Ministerstvo chce vyššie pokuty a super-rýchle konania

Za prvý polrok 2018 inšpektori životného prostredia odhalili porušenie legislatívy pri každej tretej kontrole.

Zahraniční inšpektori u nás preverovali evidenciu jadrových materiálov

Zahraniční inšpektori u nás preverovali evidenciu jadrových materiálov

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) informovala, že v uplynulom čase si na ňu posvietilo viacero kontrol. Inšpektori sa zaujímali aj o búranie chladiacich veží odstavenej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Polícia zadržala ďalšieho podnikateľa s odpadmi

Polícia zadržala ďalšieho podnikateľa s odpadmi

Michal Grebeči je podozrivý z nelegálneho nakladania s odpadom, polícia ho po vypočúvaní prepustila.