Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Od hlbín mora až po vrchol sveta: Odpadky sú problémom aj na Mount Evereste

Viac ako 4500 horolezeckých výstupov na najvyššiu horu sveta si za posledné desiatky rokov vybralo svoju daň. Z takzvanej Strechy sveta sa stalo najvyššie položené smetisko na našej planéte.

Z hlbín mora až po vrchol sveta: Odpadky sú problémom aj na Mount Evereste

Foto: Mashable.com

Odpadky ohrozujú vari už každý biotop na svete. Možno ich nájsť nielen v najhlbších častiach oceánu a morských ľadovcoch, ale aj na štítoch najvyšších hôr.

Tisíce expedícii si s likvidáciou odpadu, ktorý po sebe zanechajú na Mount Evereste zrejme starosti nerobí. Po ceste na vrchol možno nájsť použité kyslíkové fľaše, zvyšky varných bômb, lán, stanov, konzerv, plastov, či dokonca vrak helikoptéry.

Výnimkou nie sú ani ľudské výkaly a mŕtvoly zahynutých horolezcov, ktoré sa v extrémnom mraze nerozkladajú. Kvôli tomu, že je náročné evakuovať telá zosnulých, zostávajú ich ostatky ležať na mieste a niektoré dokonca slúžia ako orientačné body pre ďalších horolezcov.

Problém s odpadom spôsobujú predovšetkým komerčné expedície, ktoré sa snažia na Everest dostať čo najviac ľudí za každú cenu a pre pohodlie svojich klientov vynesú do táborov helikoptérami tisíce kilogramov rôzneho materiálu.

Horolezectvo je významným zdrojom príjmov himalájskych krajín a nepálska vláda sa už niekoľko krát snažila tento problém vyriešiť rôznymi opatreniami.

Expedície prichádzajú do základného tábora zvyčajne v apríli a po aklimatizácii sa v máji vydávajú na vrchol. Počas ich dlhého táborenia sa tu odpadkov nakopia celé tony.

Neporiadok sa vo veľkom hromadí aj v tzv. zóne smrti, čo je výška nad 8000 m. n. m. V extrémnych podmienkach, kde je ťažké prežiť bez kyslíkového prístroja je pre mnohých čistota prírody na poslednom mieste. Asi 4,7 % ľudí sa z Mount Everestu nevráti.

Od roku 2014 platí nariadenie nepálskej vlády, že každý člen expedície musí z hory zniesť najmenej osem kilogramov smetí, a to okrem svojich vlastných odpadkov.

Každej expedícii kvôli tomu stanovili zaplatiť zálohu 4000 dolárov, ktorá sa jej vráti po preukázaní, že z hory zniesla všetky veci, ktoré si na horu doniesla. Proti horolezcom, ktorí by sa tejto povinnosti chceli vyhnúť má vláda podnikať právne kroky.

Najmä v druhom výškovom tábore zostalo po rokoch 2014 a 2015 množstvo stanov a zásob po výpravách, ktoré boli nútené výstup predčasne ukončiť. V roku 2014 zabila 16 nepálskych sprievodcov na Mount Evereste lavína.

Nasledujúci rok na jar zasiahli oblasť ničivé zemetrasenia, ktoré si vyžiadali 9-tisíc obetí. Otrasy pôdy vtedy odtrhli lavínu, ktorá zavalila základný tábor na Evereste a usmrtila 18 ľudí.

Miestne vlády sa už celé roky snažia problém vyriešiť zberom. Foto: Hindustantimes.com

Minulý rok nepálska vláda na začiatku sezóny opäť vyzvala horolezcov, aby zhromažďovali odpadky v druhom výškovom tábore vo vreciach, pričom do každého z nich sa zmestí 80 kilogramov odpadu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. info@odpadovyhospodar.sk27.06.2018 (09:18)
    mali by si asi zaviesť rozšírenú zodpovednosť výrobcov :-)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Reklamný minister Sólymos sa rozhodol zaviesť zálohovanie nápojových obalov bez akejkoľvek diskusie. Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/07.

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Vo svetoznámom denníku The Guardian sa rozhodli ešte intenzívnejšie zdôrazňovať potrebu ochrany životného prostredia. Redaktor pre životné prostredie Damian Carrington ohlásil radikálny krok redakcie.

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

Senzory, ktoré monitorujú, ako sa polopodzemné kontajnery plnia odpadom, pomáhajú v Nitre chrániť životné prostredie, čas aj náklady.