Okresné úrady pracujú aj dobre. Bratislavský sa nemá čím chváliť | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Okresné úrady pracujú aj dobre. Bratislavský sa nemá čím chváliť

V spoločnosti Odpadový hospodár uskutočnili prieskum spokojnosti ľudí s prácou okresných úradov. Do anonymného prieskumu formy sa zapojilo 88 ľudí.

Okresné úrady pracujú aj dobre. Bratislavský sa nemá čím chváliť

Foto: Fotolia

Najväčšia nespokojnosť s prácou okresných úradov smeruje k pomalému konaniu a obštrukciám úradníkov.

Prieťahy v konaní

Viac ako 28 % z nich uviedlo, že vo svojej praxi zaznamenali problémy, či prieťahy pri vybavovaní odpadových záležitostí na úradoch. Až 22 % ľudí priznalo, že úrady od nich žiadali dokumenty navyše, napríklad také, ktoré neboli povinné v zmysle zákona o odpadoch, či vyhlášok.

Viac ako 27 % odpovedí priznalo, že úrady nedodržali lehoty na vydanie rozhodnutia podľa správneho poriadku.

To znamená, že úrad v stanovenej lehote nevydal rozhodnutie, neprerušil konanie, či nezamietol žiadosť – jednoducho neurobil nič.

Sedem percent odpovdajúcich uviedlo, že na úradoch zaznamenali náznaky, či požiadavky zo strany úradov o rýchlejšie, či kladne vybavenie Vašej žiadosti za protihodnotu, teda nepriame signály korupčného správania.

Z výsledkov vyplynulo, že prieťahmi v konaní sa cíti byť poškodená približne štvrtina ľudí.

„Najčastejšie je to nedodržanie lehôt správneho konania (často sa to spomínalo najmä pri Okresnom úrade Bratislava), či požiadavky úradníkov, ktoré nemajú oporu v zákone, či vyhláškach, v ktorých je presne napísané, čo je potrebné pre vybavenie veci predložiť. Takými sú napríklad prevádzkové poriadky a havarijné plány aj tam kde nie sú potrebné, overené kópie nie len výpisu z obchodného registra, ale napríklad aj IPKZ povolenia zmluvného koncového zariadenia,“ uvádza Tomáš Schabjuk zo spoločnosti Odpadový hospodár.

T. Schabjuk popisuje aj prípad vlastnej sksenosti, kedy v roku 2014 okresný úrad prerušil konanie o vydanie rozhodnutia k programu odpadového hospodárstva a žiadal ho predložiť v osnove, ktorú firme zaslali v prerušení konania. Body však nekorešpondovali s aktuálne platným zoznamom, ako má dokument vyzerať.

„Nakoniec sme zistili, že to je osnova dokumentu platná do roku 2000. Od roku 2001 sa však zmenil zákon a aj popis ako má POH vyzerať. No na daný úrad to za 14 rokov nedorazilo. Nakoniec nám dali za pravdu a POH nám schválili,“ vysvetľuje T. Schabjuk.

Na svojom blogu poukazuje aj na to, že pri nedodržiavaní lehôt správneho konania sú niektoré úrady natoľko „dôsledné“, že v posledný zákonný deň, kedy je úrad povinný vybaviť žiadosť, zašlú úradníci oznámenie o prerušení konania a s požiadavkou na doplnenie žiadosti.

„Castokrát sa sdtáva, že ide o požiadavky, ktoré sú v žiadosti už uvedené, alebo vymyslia nejaké nové. Naťahujú čas,“ vysvetľuje konateľ firmy.

V niektorých prípadoch úrad zareaguje na žiadosť, ale rieši ju trištvrte roka, alebo až 14 mesiacov.

Respondenti sa tiež sťažujú na systém Klientskych centier. Najviac kritizovaným bolo centrum v Bratislave, najmä pre nekomunikatívnosť zodpovedných pracovnkov.

Najlepší úrad na Slovensku

Viacero úradov však dopadlo v hodnotení aj pozitívne.

Forma uvádza, že z prieskumu vyšlo najlepšie hodnotenie pre Okresný úrad v Trenčíne, v tesnom závese za ním je Okresný úrad v Prievidzi.

Respondenti sa pozitívne vyjadrovali aj k činnosti okresného úrdu v Poprade.

Tomáš Schabjuk má dobré skúsenosti aj s ďalšími úradmi. „Z osobných skúseností môžeme pochváliť pracovníkov v Nitre, Pezinku, Galante, Šali, Zlatých Moravciach, Nových Zámkoch, či v Rožňave. Je to najmä o tom, že keď máte otázku, či problém, pomôžu, poradia. Prípadne sa sami ozvú a situácia sa hneď rieši.“

Najhoršie v hlavnom meste

V anonymnom prieskume prišlo s náskomom najviac negatívnych odoziev na Okresný úrad Bratislava.

Signálom toho, že úrad má ku korupcii blízko, bol aj augustový zásah Národnej kriminálnej agentúry priamo v sídle okresného úradu v Bratislave. Výsledkom malo byť sedem zadržaných osôb a obvinenie z korupcie vznesené na vedúcu úradu.

Medzi negatívne hodnotené úrady patril aj úrad v Žiline.

Ako zlepšiť úrady?

Tomáš Schabjuk ponúkaniekoľko odporúčaní pre zlepšenie práce okresných úradov:

  • K žiadostiam predkladať len zákonom alebo vyhláškou stanovený zoznam podkladov.
  • Zaviesť elektronický portál, v ktorom by bolo verejne vidieť, že žiadosť okresný úrad dostal vtedy a vtedy, rieši ho daná osoba, kedy a ako žiadosť vyriešila. To by bolo potrebné sledovať, vyhodnocovať a Okresné úrady porovnávať.
  • Zaviesť verejnú knižnicu odpovedí Ministerstva životného prostredia na dotazy a otázky ľudí k legislatíve.
  • Vykonávať jednotné usmerňovanie úradníkov zo strany Ministerstva životného prostredia.

Viacero odporúčaní ponúkli aj účastníci prieskumu. Ich rady si môžete prečítať na blogu spoločnosti Odpadový hospodár.

 
Značky
okresné úrady

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie, zakazovať ich je nezmysel

Názor. Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie, zakazovať ich je nezmysel

Zákaz druhotných palív povedie k opätovnému zvýšeniu skládkovania, píše riaditeľ Únie spracovateľov zmesového plastového odpadu Vladimír Daniška.

Niet inej cesty, než riadenie triediť materiály pri demoláciách, tvrdí predstaviteľka MPO ČR

Niet inej cesty, než riadenie triediť materiály pri demoláciách, tvrdí predstaviteľka MPO ČR

Riadené triedenie odpadu pri demoláciách a dekonštrukciách zvyšuje náklady stavebníkov, ceny primárnych surovín však rastú a ich dostupnosť sa zhoršuje, hovorí Pavlína Kulhánková.

Modernizovaná spaľovňa v Bratislave prinesie viaceré benefity. OLO chce nulové skládkovanie

Modernizovaná spaľovňa v Bratislave prinesie viaceré benefity. OLO chce nulové skládkovanie

Podnik chce modernizáciou dosiahnuť aj maximálnu možnú energetickú účinnosť.