NATUR-PACK

Envirostratégia 2030 prešla vládou. Jednou z jej priorít je boj proti skládkovaniu

Slovensko má rokoch po jasne stanovený postup, ako čeliť najväčším environmentálnym výzvam. Ministerstvo chce Envirostratégiu 2030 uviesť do praxe cez zmeny zákonov a sektorové akčné plány.

Envirostratégia 2030 prešla vládou. Jednou z jej priorít je boj proti skládkovaniu
Foto: Vláda SR

Vládny kabinet na svojom stredajšom rokovaní schválil dlho očakávanú Envirostratégiu 2030. Strategický dokument vytyčuje politiku štátu v oblasti ochrany životného prostredia na najbližšie desaťročie.

Envirostratégia 2030 prešla medzirezortným pripomienkovým konaním, v rámci ktorého k nej prišlo 444 pripomienok. Následne sa dostala na rokovanie vlády.

Aktuálne má nasledovať fáza implementácie stratégie a napĺňanie jej cieľov. Ministerstvo životného prostredia kvôli tomu plánuje meniť zákony, nastaviť podporné mechanizmy a sektorové akčné plány.

Celú Stratégiu environmentálnej politiky SR do roku 2030 vrátane sprievodnej dokumentácie si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.

Ministerstvo sa zameria na tri hlavné oblasti

„Environmentálne výzvy, ktorým Slovensko čelí, si vyžadujú dlhodobú víziu a strategické smerovanie. Práve Envirostratégia 2030, na ktorej pracoval veľký tím odborníkov nastavuje ciele a navrhuje opatrenia, ako sa k nim dopracovať,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Osobitná pozornosť je venovaná environmentálnej výchove, pri ktorej zavedieme aj monitoring a vyhodnocovanie vzdelávacích aktivít,“ doplnil štátny tajomník envirorezortu Norbert Kurilla. „Zlepšíme rozsah aj kvalitu zbieraných údajov, a to najmä v oblasti vôd, ovzdušia a odpadov a sprístupníme ich verejnosti.“

Envirostratégiu 2030 pripravili analytici Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) spadajúcej pod zelený rezort spoločne so 160 odborníkmi z ďalších ministerstiev, akademickej pôdy, vedeckých inštitúcií, podnikateľského a neziskového sektora.

„Strategický dokument je rozdelený do troch základných oblastí, ktorými sú ochrana prírody so zameraním na ochranu vody, lesov a chránených druhov; zmena klímy a ochrana ovzdušia a zelené hospodárstvo vrátane obehovej ekonomiky a efektívneho nakladania s odpadmi,“ priblížil Martin Haluš, riaditeľ IEP.

Na skládky má ísť nanajvýš 25 % odpadu

Aké zmeny má Envirostratégia 2030 zaviesť do praxe v oblasti odpadového hospodárstva?

Na Slovensku sa majú postupne zavádzať princípy obehového hospodárstva. Tento koncept počít okrem predchádzania vzniku odpadov s jeho recykláciou či energetickým zhodnocovaním. Envirostratégia 2030 preto vytyčuje viacero cieľov.

„Do roku 2030 sa zvýši miera recyklácie komunálneho odpadu na minimálne 60 % a do roku 2035 sa zníži miera jeho skládkovania na menej ako 25 %. Zároveň sa zvýši používanie preventívnych opatrení na prevenciu vzniku čiernych skládok,“ uvádza envirorezort.

Slovensko má do roku 2030 tiež obmedzí produkciu potravinového odpadu. Reštaurácie a supermarkety budú povinné potraviny ďalej využiť a to buď darovať nezávadné potraviny charite alebo potraviny po záruke kompostovať či energeticky zhodnotiť. Podrobnejšie sme o tomto pripravovanom opatrení písali v tomto článku.

Zmeny by sa mali dotknúť tiež toho, ako verejný sektor na Slovensku nakupuje tovry a služby. Zelené verejné obstarávanie by malo do roku 2030 pokryť aspoň 70 % z celkovej hodnoty všetkých verejných zákaziek a výrazne sa má zvýšiť aj podpora zelených inovácií, vedy a výskumu.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)