NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Radikálna schéma v Nórsku, vďaka ktorej recyklujú 97 % plastových fliaš

Radikálny recyklačný program v Nórsku prináša takmer stopercentné výsledky. Ostatné krajiny sa ku nim chodia učiť “škandinávsky model“.

Radikálna schéma v Nórsku, vďaka ktorej recyklujú 97% plastových fliaš

Foto: Pexels

Úspech bol dosiahnutý vďaka ekologickým daniam nórskej vlády, ktoré odmeňujú spoločnosti šetrné k životnému prostrediu. Od roku 2014 sa na všetkých výrobcov a dovozcov plastov vzťahuje environmentálna daň vo výške približne 40 centov za fľašu. 

Čím viac však spoločnosť recykluje, tým nižšia je daň. Ak sa spoločnosti podarilo recyklovať viac ako 95 percent svojho plastu, potom daň klesá, informuje portál IFL Science.

Zákazníci tiež platia malú zálohu na každý balený výrobok, ktorý kupujú. Aby mohli dostať svoje peniaze naspäť, musia svoje použité fľaše vložiť do jedného z 3700 zálohových automatov.

Tie sa nachádzajú v supermarketoch a predajniach po celej krajine. Čítajú čiarový kód, registrujú fľašu a vracajú hotovosť alebo poukážku.


Závod Infinitum v Nórsku. Foto: Youtube/aapeirden belgio

Systém je vedený spoločnosťou Infinitum, neziskovou organizáciou vo vlastníctve spoločností a organizácií v nápojovom priemysle, ktoré vyrábajú plastové fľaše.

Každý medzinárodný dovozca, ktorý zaregistruje plastový výrobok na predaj v Nórsku musí podpísať dohodu s Infinitum a pripojiť sa k družstvu.

Registrácia obnáša testovanie a schválenie predávaných obalov, z čoho vyplýva, že sa zameriavajú na plasty s určitou kvalitou a ďalšími parametrami.

Registrácia nového produktu stojí 2,000 NOK (približne 200 Eur) a pri prvom vstupe do Infinitum je potrebné zaplatiť jednorazový registračný poplatok 10 000 NOK (niečo cez 1000 Eur).


Foto: Pixabay

Podobné schémy existujú v Nemecku a niekoľkých štátoch USA, ako napríklad v Kalifornii. Avšak Nórsko tvrdí, že ich systém je najviac v súlade s rozsahom “plastovej epidémie“ 21. storočia. 

V roku 2017 spoločnosť Infinitum zozbierala viac ako 591 miliónov plastových fliaš. 

Systém je taký účinný, že mnohé fľaše, ktoré sú v obehu po celej krajine obsahujú materiál, ktorý bol už viac ako 50-krát recyklovaný,“ povedal minulý rok pre The Guardian Kjell Olav Meldrum, generálny riaditeľ spoločnosti Infinitum.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Digitalizácia evidencie odpadov spresní vykazovanie odpadov

Zástupcovia troch odpadových asociácií, ministerstva životného prostredia (MŽP) a IT firiem sa venovali téme digitalizácie odpadovej evidencie.

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

Belgicko rozširuje triedený zber plastov

V apríli sa konal 25. ročník konferencie Packaging Waste and Sustainability Forum v Bruseli, zameranej na problematiku odpadov z obalov a rozšírenú zodpovednosť výrobcov v kontexte cirkulárnej ekonomiky (obehového hospodárstva).

Názor. Rozšírená zodpovednosť výrobcov elektrozariadení: Komu by jej zúženie pomohlo a kto naopak tlieska predčasne?

Názor. Rozšírená zodpovednosť výrobcov elektrozariadení: Komu by jej zúženie pomohlo a kto naopak tlieska predčasne?

Predstavme si otca, ktorý má 4 synov a paletu tehál, ktoré je treba vyložiť. Ak sa všetci synovia zapoja do vykladania, tak každý syn teda odnesie 1/4 tehál. Ak ale otec povie jednému zo synov, že on to robiť nemusí, tak každý zo zostávajúcich bratov bude musieť odniesť viac tehál, 1/3 zo všetkých, i keď paleta tehál zostane rovnaká.