Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Radikálna schéma v Nórsku, vďaka ktorej recyklujú 97 % plastových fliaš

Radikálny recyklačný program v Nórsku prináša takmer stopercentné výsledky. Ostatné krajiny sa ku nim chodia učiť “škandinávsky model“.

Radikálna schéma v Nórsku, vďaka ktorej recyklujú 97% plastových fliaš

Foto: Pexels

Úspech bol dosiahnutý vďaka ekologickým daniam nórskej vlády, ktoré odmeňujú spoločnosti šetrné k životnému prostrediu. Od roku 2014 sa na všetkých výrobcov a dovozcov plastov vzťahuje environmentálna daň vo výške približne 40 centov za fľašu. 

Čím viac však spoločnosť recykluje, tým nižšia je daň. Ak sa spoločnosti podarilo recyklovať viac ako 95 percent svojho plastu, potom daň klesá, informuje portál IFL Science.

Zákazníci tiež platia malú zálohu na každý balený výrobok, ktorý kupujú. Aby mohli dostať svoje peniaze naspäť, musia svoje použité fľaše vložiť do jedného z 3700 zálohových automatov.

Tie sa nachádzajú v supermarketoch a predajniach po celej krajine. Čítajú čiarový kód, registrujú fľašu a vracajú hotovosť alebo poukážku.


Závod Infinitum v Nórsku. Foto: Youtube/aapeirden belgio

Systém je vedený spoločnosťou Infinitum, neziskovou organizáciou vo vlastníctve spoločností a organizácií v nápojovom priemysle, ktoré vyrábajú plastové fľaše.

Každý medzinárodný dovozca, ktorý zaregistruje plastový výrobok na predaj v Nórsku musí podpísať dohodu s Infinitum a pripojiť sa k družstvu.

Registrácia obnáša testovanie a schválenie predávaných obalov, z čoho vyplýva, že sa zameriavajú na plasty s určitou kvalitou a ďalšími parametrami.

Registrácia nového produktu stojí 2,000 NOK (približne 200 Eur) a pri prvom vstupe do Infinitum je potrebné zaplatiť jednorazový registračný poplatok 10 000 NOK (niečo cez 1000 Eur).


Foto: Pixabay

Podobné schémy existujú v Nemecku a niekoľkých štátoch USA, ako napríklad v Kalifornii. Avšak Nórsko tvrdí, že ich systém je najviac v súlade s rozsahom “plastovej epidémie“ 21. storočia. 

V roku 2017 spoločnosť Infinitum zozbierala viac ako 591 miliónov plastových fliaš. 

Systém je taký účinný, že mnohé fľaše, ktoré sú v obehu po celej krajine obsahujú materiál, ktorý bol už viac ako 50-krát recyklovaný,“ povedal minulý rok pre The Guardian Kjell Olav Meldrum, generálny riaditeľ spoločnosti Infinitum.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Knihy nepatria do triedeného zberu. Rešpektujú obyvatelia túto skutočnosť?

Na túto otázku sme hľadali odpoveď v rámci analýz zberných nádob na odpady, kde organizácia zodpovednosti výrobcov (ďalej len OZV) NATUR-PACK zabezpečuje a financuje systém združeného nakladania s odpadmi z obalov a s odpadmi neobalových výrobkov z triedeného zberu komunálneho odpadu v zazmluvnených obciach.

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Odpadová legislatíva sa často mení a OZV nemotivujú obce triediť odpad, sťažujú sa samosprávy

Triedený zber má podľa názoru obcí veľké rezervy z viacerých dôvodov. Aké riešenia pre triedenie odpadu navrhujú?

Editoriál. Vedeli ste, že v práci pracujú?

Editoriál. Vedeli ste, že v práci pracujú?

Zdá sa, že na ministerstve životného prostredia majú už všetky výhrady oponentov voči zavedeniu zálohovania nápojových obalov kompletne „na saláme“ a namiesto toho, aby čelili otázke, prečo sa rozhodli zaviesť drahý systém v čase, keď to nie je potrebné ani efektívne, stavili na lacný populizmus.