NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Laserom na likvidáciu rádioaktívneho odpadu

Nositeľ nobelovej ceny pracuje na riešení problémov s rádioaktívnym odpadom pomocou extrémne silného laserového urýchľovača.

Laserom na likvidáciu rádioaktívneho odpadu

Foto: Pixabay

Jadrová energia patrí k jednému z najdôležitejších zdrojov pre výrobu elektriny, hoci sa o jej vplyve na životné prostredie debatuje už dlhé desaťročia.

Výhodou “jadra“ je najmä minimálna produkcia emisií a nízka cena. Avšak medzi jeho hlavné úskalia patrí rádioaktívny odpad, ktorý pri jeho výrobe vzniká.

Hoci ľudstvo jadrovú energiu využíva vo veľkom, stále nedisponuje definitívnym spôsobom nakladania s prebytočným toxickým materiálom.

Nebezpečný odpad je skladovaný v špeciálnych priestoroch pod zemou, kde sa môže rozpadať aj tisíce rokov. Keďže sa jeho množstvo neustále zvyšuje, je potrebné nájsť riešenie ako sa ho účinne a ekologicky zbaviť.

Foto: Wikimedia Commons

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uvádza, že celosvetová zásoba tohto odpadu predstavuje približne 250 000 ton toxického vyhoreného paliva. Z toho 22 000 metrov kubických je vysoko rádioaktívny odpad s dlhým polčasom rozpadu.

Riešením tohto problému sa zaoberá profesor z najprestížnejšej francúzskej školy Ecole Polytechnique, ktorý bol v roku 2018 ocenený Nobelovou cenou za fyziku.

74-ročný Gerard Mourou vo svojom príhovore pri tejto príležitosti prezradil, že rádioaktívny odpad by bolo možné zbaviť smrtiacej radiácie už behom pár minút pomocou lasera. Informoval o tom portál Bloomberg.

Profesor Gerard Mourou vysvetľuje možnosti využitia transmutácie. Foto: Wikimedia Commons

Extrémne silný laser s vysokou intenzitou dokáže vyvinúť najkratšie a najsilnejšie impulzy, aké kedy boli vytvorené. Proces nazývaný transmutácia má za úlohu ostreľovať atómy jadra laserom, ktoré vďaka tomu zmenia svoje zloženie.

Pomocou tohto riešenia sa môže stať rádioaktívny materiál výrazne menej škodlivým. Gerard Mourou chce preto so svojim spolupracovníkom Toshikim Tajimom vytvoriť vysokorýchlostný laserový urýchľovač, ktorý by prostredníctvom lúča protónov prenikal do atómov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Editoriál. Zálohovanie je zbytočné

Reklamný minister Sólymos sa rozhodol zaviesť zálohovanie nápojových obalov bez akejkoľvek diskusie. Úvodník vyšiel v júlovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/07.

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Editoriál. Tyrania dobrých (eko)úmyslov

Vo svetoznámom denníku The Guardian sa rozhodli ešte intenzívnejšie zdôrazňovať potrebu ochrany životného prostredia. Redaktor pre životné prostredie Damian Carrington ohlásil radikálny krok redakcie.

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

K Smart City patria aj smart kontajnery. Senzory slovenskej firmy šetria i 30 % nákladov

Senzory, ktoré monitorujú, ako sa polopodzemné kontajnery plnia odpadom, pomáhajú v Nitre chrániť životné prostredie, čas aj náklady.