Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Laserom na likvidáciu rádioaktívneho odpadu

Nositeľ nobelovej ceny pracuje na riešení problémov s rádioaktívnym odpadom pomocou extrémne silného laserového urýchľovača.

Laserom na likvidáciu rádioaktívneho odpadu

Foto: Pixabay

Jadrová energia patrí k jednému z najdôležitejších zdrojov pre výrobu elektriny, hoci sa o jej vplyve na životné prostredie debatuje už dlhé desaťročia.

Výhodou “jadra“ je najmä minimálna produkcia emisií a nízka cena. Avšak medzi jeho hlavné úskalia patrí rádioaktívny odpad, ktorý pri jeho výrobe vzniká.

Hoci ľudstvo jadrovú energiu využíva vo veľkom, stále nedisponuje definitívnym spôsobom nakladania s prebytočným toxickým materiálom.

Nebezpečný odpad je skladovaný v špeciálnych priestoroch pod zemou, kde sa môže rozpadať aj tisíce rokov. Keďže sa jeho množstvo neustále zvyšuje, je potrebné nájsť riešenie ako sa ho účinne a ekologicky zbaviť.

Foto: Wikimedia Commons

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu uvádza, že celosvetová zásoba tohto odpadu predstavuje približne 250 000 ton toxického vyhoreného paliva. Z toho 22 000 metrov kubických je vysoko rádioaktívny odpad s dlhým polčasom rozpadu.

Riešením tohto problému sa zaoberá profesor z najprestížnejšej francúzskej školy Ecole Polytechnique, ktorý bol v roku 2018 ocenený Nobelovou cenou za fyziku.

74-ročný Gerard Mourou vo svojom príhovore pri tejto príležitosti prezradil, že rádioaktívny odpad by bolo možné zbaviť smrtiacej radiácie už behom pár minút pomocou lasera. Informoval o tom portál Bloomberg.

Profesor Gerard Mourou vysvetľuje možnosti využitia transmutácie. Foto: Wikimedia Commons

Extrémne silný laser s vysokou intenzitou dokáže vyvinúť najkratšie a najsilnejšie impulzy, aké kedy boli vytvorené. Proces nazývaný transmutácia má za úlohu ostreľovať atómy jadra laserom, ktoré vďaka tomu zmenia svoje zloženie.

Pomocou tohto riešenia sa môže stať rádioaktívny materiál výrazne menej škodlivým. Gerard Mourou chce preto so svojim spolupracovníkom Toshikim Tajimom vytvoriť vysokorýchlostný laserový urýchľovač, ktorý by prostredníctvom lúča protónov prenikal do atómov.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Kde je hranica medzi zberným dvorom a inými formami zberu? (PRÁVNY POHĽAD)

Článok Márie Sadloňovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v júnovom vydaní časopisu Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 a zaoberá sa problematikou dvoch foriem zberu.

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Zbyněk Kozel: Nariadenie o obaloch veľmi nezmení zber, no prináša tlak na triedičky

Samostatná recyklácia obalových odpadov bude znamenať triediace linky pre najmenej 12 druhov obalov, upozorňuje šéf českej OZV.

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Ministerstvo nie je hračka, hoci sa jeho vedenie tak správa (KOMENTÁR)

Komentár Radovana Kazdu vyšiel v úvodníku júnového vydania štvrťročníka Odpadové hospodárstvo 04-06/2024 s prílohou ENERGO a VODA.

X
X
X
X