NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Biodegradovateľné plastové tašky nie sú až tak ekologické, ako sa často tvrdí

Vedci skúmali, ako sa ekologické varianty plastových tašiek rozkladajú v rôznom prostredí počas troch rokov. Výsledky ich prekvapili.

Biodegradovateľné plastové tašky nie sú až tak ekologické, ako sa často tvrdí

Foto: University of Plymouth

Trend znižovania používania jednorázových plastových produktov a ich nahrádzanie udržateľnejšími materiálmi sa prejavuje aj vyvíjaním nových druhov plastu, pri ktorých sa uvádza rýchlejší rozklad v okolitom prostredí a menší negatívny dopad na životné prostredie v dôsledku kratšej trvácnosti.

Vedci z briskej univerzity preto skúmali, ako si jednotlivé druhy plastových tašiek povedú počas troch rokov ich ponechania v rôznom prostredí. Predmetom skúmania boli okrem tradičnej plastovej nákupnej tašky (HDPE) aj biologicky rozložiteľná, oxo-degradovateľná a kompostovateľná taška. Uvedené materiály boli vystavené pôsobeniu troch rôznych podmienok počas troch rokov: vzduch, pôda a morská voda.

Iba kompostovateľná taška sa rozložila v mori

Najviditeľnejší výsledok bol badateľný pri kompostovateľnej taške nachádzajúcej sa v morskej vode. Stratila sa po uplynutí troch mesiacov. Ostatné výsledky už také jednoznačné neboli, a to ani pri porovnaní s klasickým plastovým materiálom. Tá istá kompostovateľná taška dokázala vydržať zakopaná v zemi aj po 27 mesiacoch, hoci svoj obsah už neudržala a trhala sa. Po deviatich mesiacoch vystavenia na vzduchu sa všetky tašky rozpadli na menšie časti.

“Výsledky ukazujú, že ani jedna z tašiek sa výraznejšie nerozpadla v danom prostredí ani po troch rokoch. Preto nie je jasné, či oxo-biologicky rozložiteľné alebo biodegradovateľné zloženie zabezpečuje dostatočnú mieru rozkladu v kontexte znižovania odpadu v mori v porovnaní s tradičnými plastovými taškami,” uvádza štúdia. Zaujímavým výsledkom bolo aj to, že biotaška aj oxo-biotaška dokázali stále udržať v sebe plný nákup o hmotnosti 2,25 kg aj po troch rokoch vystavenia v morskej vode a zemi. 

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Obec zaviedla evidovanie odpadu, znížila množstvo odpadu a šetrí na každom zbere ZKO

Obec zaviedla evidovanie odpadu, znížila množstvo odpadu a šetrí na každom zbere ZKO

Obec na Považí nechce doplácať za odpad a vynakladať peniaze neefektívne. Bude analyzovať situáciu na základe reálnych dát a následne pripraví motivačný systém pre občanov. Pár mesiacov po zavedení evidencie šetrí peniaze a môže sa pochváliť dobrou spätnou väzbou od občanov.

Pozvánka na konferenciu: ODPADY – LUHAČOVICE 2019

Pozvánka na konferenciu: ODPADY – LUHAČOVICE 2019

V poradí 27. medzinárodný kongres a výstava sa uskutoční v dňoch 11. – 13. septembra 2019 v Luhačoviciach.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júli 2019

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v júli 2019

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.