NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Biodegradovateľné plastové tašky nie sú až tak ekologické, ako sa často tvrdí

Vedci skúmali, ako sa ekologické varianty plastových tašiek rozkladajú v rôznom prostredí počas troch rokov. Výsledky ich prekvapili.

Biodegradovateľné plastové tašky nie sú až tak ekologické, ako sa často tvrdí

Foto: University of Plymouth

Trend znižovania používania jednorázových plastových produktov a ich nahrádzanie udržateľnejšími materiálmi sa prejavuje aj vyvíjaním nových druhov plastu, pri ktorých sa uvádza rýchlejší rozklad v okolitom prostredí a menší negatívny dopad na životné prostredie v dôsledku kratšej trvácnosti.

Vedci z briskej univerzity preto skúmali, ako si jednotlivé druhy plastových tašiek povedú počas troch rokov ich ponechania v rôznom prostredí. Predmetom skúmania boli okrem tradičnej plastovej nákupnej tašky (HDPE) aj biologicky rozložiteľná, oxo-degradovateľná a kompostovateľná taška. Uvedené materiály boli vystavené pôsobeniu troch rôznych podmienok počas troch rokov: vzduch, pôda a morská voda.

Iba kompostovateľná taška sa rozložila v mori

Najviditeľnejší výsledok bol badateľný pri kompostovateľnej taške nachádzajúcej sa v morskej vode. Stratila sa po uplynutí troch mesiacov. Ostatné výsledky už také jednoznačné neboli, a to ani pri porovnaní s klasickým plastovým materiálom. Tá istá kompostovateľná taška dokázala vydržať zakopaná v zemi aj po 27 mesiacoch, hoci svoj obsah už neudržala a trhala sa. Po deviatich mesiacoch vystavenia na vzduchu sa všetky tašky rozpadli na menšie časti.

“Výsledky ukazujú, že ani jedna z tašiek sa výraznejšie nerozpadla v danom prostredí ani po troch rokoch. Preto nie je jasné, či oxo-biologicky rozložiteľné alebo biodegradovateľné zloženie zabezpečuje dostatočnú mieru rozkladu v kontexte znižovania odpadu v mori v porovnaní s tradičnými plastovými taškami,” uvádza štúdia. Zaujímavým výsledkom bolo aj to, že biotaška aj oxo-biotaška dokázali stále udržať v sebe plný nákup o hmotnosti 2,25 kg aj po troch rokoch vystavenia v morskej vode a zemi. 

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Všetko nie je „zelené“ a „eko“ naozaj ekologické. Dajte si pozor na greenwashing

Rastúci počet „zelených“ označení na obaloch bez porovnávacích údajov býva nielen neprehľadný, ale často aj zavádzajúci. OZV ENVI - PAK a upozorňuje na to, ako sa nepodloženým označeniam vyhnúť.

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v apríli 2024

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v oblasti odpadov treba splniť v apríli 2024? Tu je náš tradičný mesačný prehľad.

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Základom sú kontajnery a váha. Ako vybaviť zberný dvor a vybrať techniku

Vo vybavení by nemal chýbať ani lis, ktorý zmenší objem odpadu. Myslieť treba aj na špeciálne nádoby a záchytné vane pre nebezpečné látky.