NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Zavedenie zálohovania môže ohroziť zavedený systém triedenia obalov aj podľa štúdie Centra ekonomických a trhových analýz.

Zálohovanie obalov sa neoplatí, tvrdí české ministerstvo

Foto: Flickr

Česko nebude nasledovať snahu Slovenska a nezavedie zálohovanie nápojových obalov.

Podľa námestníka českého ministerstva životného prostredia Vladislava Smrža zavedenie zálohového systému nezaručí zvýšenie zberu PET fliaš na deväťdesiat percent, ohrozí triedenie ostatných druhov odpadov a nemotivuje spotrebiteľov, aby neohadzovali odpad v prírode (tzv. littering), informuje denník iDnes.cz.

Proti zavedeniu zálohovania nápojových obalov sa vyjadril aj riaditeľ odboru odpadov českého MŽP Jaromír Manhart, podľa ktorého by zálohový systém riešil len malé množstvo odpadov.

Podobným spôsobom sa proti zálohovanie PET fliaš vyjadril aj Jan Maršák z MŽP ČR na minulotýždňovej konferencii v Trenčianskych Tepliciach.

"Z 33 krajín sveta so zavedeným zálohovým systémom sa len v šiestich z nich podarilo dosiahnuť deväťdesiatpercentný podiel zberu PET fliaš, väčšina krajín tento cieľ neplní,“ cituje ČTK Aleša Roda z Centra ekonomických a trhových analýz, jedného z autorov štúdie vypracovanej pre české MŽP.

Štúdia tiež konštatuje, že zavedením zálohového systému by klesla miera triedenia ostatného materiálu. V Nemecku s miera triedenia znížila o 11 percent.

V Česku s iniciatívou na zavedenie zálohovania nápojových obalov neprišlo ministerstvo, ale spoločnosť Karlovarské minerální vody (KMV), ktorá začala návrh presadzovať už začiatkom minulého roku. Neskôr vytvorila skupinu zloženú zo zástupcov KMV, Institutu cirkulární ekonomiky a Vysoké školy chemicko-technologické.

KMV na margo štúdie oponuje, že zavedenie záloh je úspešné na päťdesiať percent.

"Štúdia neuvádza, že päť z 10 európskych krajín so zavedeným systémom zálohovania dosahuje deväťdesiať percent zberu. Z krajín, ktoré zálohový systém nemajú, túto úroveň nedosahuje žiadna,“ povedala PR manažérka KMV Andrea Brožová.


Diskusia (1)

  1. envilex.sro@gmail.com05.06.2019 (20:09)
    čo k tomu dodať bola som v Trenčianskych Tepliciach, opäť prehnaná iniciatíva Slovenska a podstata stále uniká zákon o odpadoch je jeden z najhorších aké mala legislatíva pre ŽP za obdobie od roku 1980 čo som v praxi,

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Navrhujú znížiť niektoré recyklačné ciele. Taraba chce novelizovať kľúčový dokument

Návrh sa týka batérií a akumulátorov. Súčasný Program odpadového hospodárstva vláda prijala za Jána Budaja.

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Vyrásť má najväčšia recyklačná linka na tvrdé plasty. Investori poskytli viac než milión eur

Firma chce na západnom Slovensku vybudovať linku už v prvej polovici roka 2024. Do povoľovacieho procesu EIA ešte nevstúpila.

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Taraba sa stretol s vedcami, chce vytvoriť komisiu pre odpadové riešenia (+ fact check)

Podľa ministra je Slovensko skládková veľmoc a krajina je odkázaná na pitie kontaminovanej vody z neuzavretých skládok.