Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako sa vyhnúť drahému zálohovaniu? České štúdie ponúkajú riešenia

Splniť ciele obehového balíčka a regulácie o zákaze jednorazových plastov sa dá aj inak, zálohovanie rieši len malú časť problému.

recyklačná linka

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Český think-tank Centrum analytických a trhových analýz prezentoval tento týždeň výsledky svojej rozsiahlej štúdie (predplatitelia si ju môžu stiahnuť nižšie), v ktorej podrobne analyzuje vplyv zavedenia zálohového systému na nápojové obaly z PET.

Analýza sa okrem iného venuje aj konkrétnym možnostiam, akými splniť ciele odpadového hospodárstva, ktoré členským štátom ukladá EÚ, predovšetkým smernica o jednorazových plastoch (SUP – z angl. single-use plastics – jednorazových plastoch) a balíčku obehového hospodárstva (CEP – Circular Economy Package).

Odkazuje pritom aj na tohtoročnú analýzu českej autorizovanej obalovej spoločnosti EKO-KOM, ktorá možnosti splnenia odpadových cieľov EÚ rozdeľuje do troch kategórií.

recyklačná linkaIlustračné foto: Odpady-portal.sk

Týmto spôsobom by bolo možné vyhnúť sa zavedeniu zálohovania nápojových obalov, ktoré rieši len malú časť problémov hierarchie odpadového hospodárstva EÚ, navyše na Slovensku s očakávanými vstupnými nákladmi 80 miliónov eur a ročnou stratou na úrovni 5 miliónov eur.

K tomu, aby štát splnil záväzky odpadového hospodárstva, mal by podľa českej štúdie kombinovať prinajmenšom dve z týchto kategórií:

  • Intenzifikácia zberu využiteľných odpadov
  • Jednoduché dotriedenie vhodných frakcií využiteľných odpadov zo zmesových odpadov
  • Zálohový systém na nápojové obaly

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Intenzifikovať zber využiteľných odpadov

Najdôležitejším predpokladom je hustá a dobre dostupná zberná sieť a ochota obyvateľov ju využívať.

Česká verejnosť je podľa prieskumu agentúry Mareco z roku 2018 pripravená triediť odpad, ale treba to zabezpečiť čo najjednoduchším spôsobom, časovo nenáročným procesom.

Z prieskumu tiež vychádza, že väčšina populácie netriedi ani polovicu ich domáceho odpadu (primárne biodopad). Síce len 6 % dospelej populácie netriedi PET fľaše, ale až 42 % netriedi drobný plastový odpad.

U kovového a biologického odpadu sú hodnoty ešte o niekoľko percentuálnych bodov nižšie.

Analýza EKO-KOM preto navrhuje spôsoby, ako zintenzíviť zber:

  • Zintenzívniť zber v obciach, ktoré dosahujú podpriemerné výsledky v zbere odpadov, na priemer roku 2018, predovšetkým efektívnejšie rozmiestniť zberné nádoby a doplniť zbernú sieť v oblastiach s jej nízkou hustotou. Zároveň kontinuálne vzdelávať a informovať obyvateľov a verejnú správu. Zapojiť všetky spôsoby zberu (v rámci ktorých obyvatelia obcí odkladajú využiteľný odpad) do systému obce, napríklad zberné dvory, výkupne odpadu atď.
  • Zintenzívniť zber v zástavbách rodinných domov formou individuálneho zberu pri každom rodinnom dome. Tým by sa extrémne skrátila dochádzková vzdialenosť ku kontajnerom na triedený opad a v daných lokalitách zaistil takmer stopercentný odklon takto zbieraných odpadov od zmiešaného odpadu do nádob na triedený zber.

recyklačná linkaIlustračné foto: Odpady-portal.sk

Dotriediť vhodné frakcie zo zmesových odpadov

V tých lokalitách, ktoré budú riešiť legislatívne požadovaný odklon komunálnych odpadov od skládkovania, treba budovať zariadenia na prípravu palív pre energetické zhodnocovanie odpadu v špeciálnych kotloch v teplárňach, či iných energetických zariadeniach, zabezpečiť, aby sa v rámci týchto technológií dotrieďovali frakcie odpadov vhodné na materiálovú recykláciu (primárne všetky železné a neželezné kovy, teda aj hliník a duté plasty, napríklad aj „nenápojové“ obaly z PET).

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.