NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Zálohovanie nápojových obalov je politickým rozhodnutím za 80 miliónov

Ministerstvo tvrdí, že zámer zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek konzultovali so zainteresovanými stranami.

zalohovanie pet flias

Foto: Fotolia

júli tohto roku sa ministerstvo životného prostredia po siedmych rokoch vrátilo k téme zálohovania PET fliaš a plechoviek. Avizovalo vznik štúdie, ktorá by mala priniesť odpovede na otázky najmä ohľadom financovania systému a jeho očakávaných výsledkov.

„Mojím cieľom je, aby sme zálohovanie PET fliaš riešili tak rýchlo, ako sa dá. Kým tu budem, budem na to tlačiť,"vyjadril sa 26. septembra minister životného prostredia L. Sólymos.

Minister na tlačovej konferencii o pár týždňov neskôr 7. novembra uviedol, že rozhodnutiu zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek na Slovensku predchádzala analýza Inštitútu environmentálnej politiky, ktorú v ten deň zverejnili.

Informáciu potvrdil aj Ján Dráb z Inštitútu environmentálnej politiky na diskusii EE CLUB, ktorú usporiadal denník Odpady-portal.sk 14. novembra.

„Minister sa začiatkom tohto roka začal zamýšľať nad tým, aké sú systémy zálohovania v Európe a chcel vedieť, koľko by mohlo zavedenie takéhoto systému stáť. Inštitút začal na tom pracovať približne od mája, takže na štúdii sme pracovali dávno pred tým, než minister urobil nejaké rozhodnutie,“ vysvetlil J. Dráb.

„V čase, kedy minister prvýkrát zverejnil zámer zaviezť zálohovanie PET fliaš a plechoviek, bola už drvivá väčšina štúdie spracovaná.“

Ján Dráb tiež konštatoval, že štúdia neodpovedá na otázku, či sa má, alebo nemá zálohovať, ale analyzuje a hodnotí pozitíva a negatíva zavedenia systému.

MŽP: zámer sme konzultovali s dotknutými stranami

Envirorezort tvrdí, že svoj zámer zaviesť zálohovanie konzultoval vopred aj so zainteresovanými účastníkmi trhu, ktorých sa nová regulácia dotkne.

„Prvé diskusie o zálohovaní s viacerými dotknutými subjektmi na trhu prebehli pred zverejnením štúdie a oznámením zámeru zaviesť zálohovanie. Rozhodnutie aj prvé diskusie prebehli v čase kedy už výsledky štúdie boli hotové,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva.

„Pred zverejnením štúdie sa minister osobne stretol s predstaviteľmi zväzov maloobchodu a výrobcov, ktorých sa zámer zaviesť zálohovanie priamo dotýka,“ doplnil.

Ministerstvo dôvodí environmentálnymi cieľmi

Na diskusii EE CLUB sa panelisti zhodli na tom, že súčasný systém triedenia PET fliaš môže v budúcnosti zabezpečiť ich vyzbierateľnosť až na úrovni viac ako 75 percent.

Európsky parlament nedávno schválil znenie smernice, podľa ktorej členské štáty prijmú potrebné opatrenia, aby do roku 2025 zaviedli separovaný zber určitého množstva nápojových fliaš, ktoré zodpovedá 90 % takýchto jednorazových plastových výrobkov umiestnených na trh v danom roku podľa hmotnosti, a zabezpečili ich následnú recykláciu.

Zvýšiť vytriedenie o 15 percent chce ministerstvo práve zavedením zálohovanie PET a plechoviek, ktoré si podľa odhadu analytikov vyžiada investičné náklady približne 80 miliónov eur.

Najväčšiu časť, asi 62 miliónov eur, budú tvoriť náklady na nákup, inštaláciu a servis strojov na spätný odber.

Ďalších 5 miliónov ročne budú musieť uhradiť výrobcovia, aby pokryli stratu systému. Ten by mal totiž každoročne generovať príjmy 28 miliónov eur, prevádzkové náklady tohto systému sa vyšplhajú až na 33,3 milióna eur.

Envirorezort obhajuje dôvody rozhodnutia o zavedení zálohovania environmentálnymi cieľmi.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V Londýne zbierajú odpad namiesto smetiarskych áut elektrobicykle

V Londýne zbierajú odpad namiesto smetiarskych áut elektrobicykle

V mestskej časti Putney spustili tento mesiac pilotný projekt zameraný na zefektívnenie zberu odpadu a zlepšenie kvality ovzdušia. Smetiarske vozidlá nahradili nákladné elektrické bicykle.

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

D. Magula: Nedémonizujme skládkovanie. Skládky budú potrebné vždy

Slovenské odpadové hospodárstvo stojí pred mnohými výzvami. Prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve predstavil možné riešenia.

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Platia iba za to, čo vyhodia. Chcú získať cenu za najlepší projekt o odpadoch v Európe

Takmer trojtisícová obec Košeca neďaleko Ilavy môže byť dobrým príkladom a inšpiráciou pre iné slovenské samosprávy, ako za niekoľko mesiacov zmeniť myslenie tamojšej komunity.