NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Zálohovanie nápojových obalov je politickým rozhodnutím za 80 miliónov

Ministerstvo tvrdí, že zámer zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek konzultovali so zainteresovanými stranami.

zalohovanie pet flias

Foto: Fotolia

júli tohto roku sa ministerstvo životného prostredia po siedmych rokoch vrátilo k téme zálohovania PET fliaš a plechoviek. Avizovalo vznik štúdie, ktorá by mala priniesť odpovede na otázky najmä ohľadom financovania systému a jeho očakávaných výsledkov.

„Mojím cieľom je, aby sme zálohovanie PET fliaš riešili tak rýchlo, ako sa dá. Kým tu budem, budem na to tlačiť,"vyjadril sa 26. septembra minister životného prostredia L. Sólymos.

Minister na tlačovej konferencii o pár týždňov neskôr 7. novembra uviedol, že rozhodnutiu zaviesť zálohovanie PET fliaš a plechoviek na Slovensku predchádzala analýza Inštitútu environmentálnej politiky, ktorú v ten deň zverejnili.

Informáciu potvrdil aj Ján Dráb z Inštitútu environmentálnej politiky na diskusii EE CLUB, ktorú usporiadal denník Odpady-portal.sk 14. novembra.

„Minister sa začiatkom tohto roka začal zamýšľať nad tým, aké sú systémy zálohovania v Európe a chcel vedieť, koľko by mohlo zavedenie takéhoto systému stáť. Inštitút začal na tom pracovať približne od mája, takže na štúdii sme pracovali dávno pred tým, než minister urobil nejaké rozhodnutie,“ vysvetlil J. Dráb.

„V čase, kedy minister prvýkrát zverejnil zámer zaviezť zálohovanie PET fliaš a plechoviek, bola už drvivá väčšina štúdie spracovaná.“

Ján Dráb tiež konštatoval, že štúdia neodpovedá na otázku, či sa má, alebo nemá zálohovať, ale analyzuje a hodnotí pozitíva a negatíva zavedenia systému.

MŽP: zámer sme konzultovali s dotknutými stranami

Envirorezort tvrdí, že svoj zámer zaviesť zálohovanie konzultoval vopred aj so zainteresovanými účastníkmi trhu, ktorých sa nová regulácia dotkne.

„Prvé diskusie o zálohovaní s viacerými dotknutými subjektmi na trhu prebehli pred zverejnením štúdie a oznámením zámeru zaviesť zálohovanie. Rozhodnutie aj prvé diskusie prebehli v čase kedy už výsledky štúdie boli hotové,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva.

„Pred zverejnením štúdie sa minister osobne stretol s predstaviteľmi zväzov maloobchodu a výrobcov, ktorých sa zámer zaviesť zálohovanie priamo dotýka,“ doplnil.

Ministerstvo dôvodí environmentálnymi cieľmi

Na diskusii EE CLUB sa panelisti zhodli na tom, že súčasný systém triedenia PET fliaš môže v budúcnosti zabezpečiť ich vyzbierateľnosť až na úrovni viac ako 75 percent.

Európsky parlament nedávno schválil znenie smernice, podľa ktorej členské štáty prijmú potrebné opatrenia, aby do roku 2025 zaviedli separovaný zber určitého množstva nápojových fliaš, ktoré zodpovedá 90 % takýchto jednorazových plastových výrobkov umiestnených na trh v danom roku podľa hmotnosti, a zabezpečili ich následnú recykláciu.

Zvýšiť vytriedenie o 15 percent chce ministerstvo práve zavedením zálohovanie PET a plechoviek, ktoré si podľa odhadu analytikov vyžiada investičné náklady približne 80 miliónov eur.

Najväčšiu časť, asi 62 miliónov eur, budú tvoriť náklady na nákup, inštaláciu a servis strojov na spätný odber.

Ďalších 5 miliónov ročne budú musieť uhradiť výrobcovia, aby pokryli stratu systému. Ten by mal totiž každoročne generovať príjmy 28 miliónov eur, prevádzkové náklady tohto systému sa vyšplhajú až na 33,3 milióna eur.

Envirorezort obhajuje dôvody rozhodnutia o zavedení zálohovania environmentálnymi cieľmi.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.