Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Spaľovne odpadu nepredstavujú zdravotné riziká, potvrdila britská štúdia

Vedci nenašli žiadne spojenie medzi vystavením emisiám zo spaľovní komunálneho odpadu a detskými úmrtiami či vrodenými vadami.

spaľovňa odpadu

Odpady-portal.sk

Analyzovali častice z komínov

V spaľovniach odpadu končí odpad, ktorý sa nerecykluje ani nekompostuje, pričom často obsahuje aj papier, plasty, drevo či kov.

Emisie spaľovní komunálneho odpadu spadajú pod regulácie Európskej únie, no napriek tomu na strane verejnosti pretrvávajú obavy o ich potenciálnom vplyve na zdravie obyvateľstva. Vedecké štúdie sa až doteraz nezhodli na konkrétnom závere alebo ich závery boli nejednoznačné.

Vedci z Imperial College London stoja za doposiaľ najkomplexnejšou analýzou dopadov spaľovní komunálneho odpadu na zdravie verejnosti. Medzi rokmi 2003 a 2010 skúmali dvadsaťdva spaľovní odpadu naprieč Spojeným kráľovstvom.

Najprv analyzovali koncentráciu drobných častíc PM10 s priemerom desať mikrometrov alebo menej, ktoré zo spaľovní odpadu unikajú komínmi.

Z údajov vytvorili počítačové modely, ktoré ukázali, ako sa tieto častice v Anglicku, Škótsku a Walese šíria v okruhu desiatich kilometrov od spaľovní odpadu.

Z modelov vyplýva, že častice PM10 z komínov spaľovní prispievajú len minimálne k množstvu týchto istých častíc, ktoré sa z iných zdrojov nachádzajú na úrovni pôdneho horizontu. Je ich približne sto až desaťtisíckrát viac ako tých, ktoré vypúšťajú komíny spaľovní komunálneho odpadu.

Skúmali pôrody a novorodencov

Pomocou počítačových modelov tím vedcov následne skúmal potenciálne súvislosti medzi časticami PM10 vypúšťanými zo spaľovní a zvýšeným rizikom vrodených vád u novorodencov.

V štúdii, ktorá vyšla v časopise Environment International minulý rok, vedci analyzovali viac ako milión pôrodov vo Veľkej Británii, ktoré sa uskutočnili v okolí desiatich kilometrov od spaľovní komunálneho odpadu.

Nenašli žiadny dôkaz o tom, že by existovala akákoľvek spojitosť medzi drobnými časticami zo spaľovní odpadu a malou hmotnosťou novorodencov, predčasným pôrodom, smrťou novorodencov alebo narodením mŕtveho plodu.

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Vo svojej najnovšej štúdii, ktorá bola rovnako publikovaná v časopise Environment International, sa tí istí vedci zaoberali výskytom vrodených chýb u novorodencov v okruhu desiatich kilometrov od spaľovne odpadov medzi rokmi 2003 a 2010.

Počas tohto obdobia zaznamenali viac ako päťtisíc vrodených vád z dvestotisíc pôrodov.

Nezistili žiadnu súvislosť medzi vrodenými chybami a namodelovanými koncentráciami PM10, ktorých pôvodcami boli spaľovne. Zaznamenali drobné zvýšenie rizika dvoch vrodených chýb u detí rodičov, ktorí k spaľovniam žijú bližšie, konkrétne išlo o jemné srdcové vady a hypospádie.

Tieto vrodené chyby zvyčajne vyžadujú chirurgický zákrok, ale zriedkavo ohrozujú život.

Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Priame spojenie nezistili

V Spojenom kráľovstve sa so srdcovou vadou narodí približne 5,3 z tisíc detí a 1,9 z tisíc chlapcov sa narodí s hypospádiou. V štúdii vedci uvádzajú, že život rodičov v okruhu desiatich kilometrov od spaľovne odpadov toto riziko v oboch prípadoch zvýšil o 0,6 diagnózy na tisíc pôrodov.

Autori štúdie však upozorňujú, že ich výsledky v tomto ohľade nie sú jednoznačné a na mierne zvýšený výskyt týchto dvoch konkrétnych vád môžu vplývať aj iné faktory.

Priame spojenie medzi časticami, ktoré vypúšťajú spaľovne odpadu, a vrodenými srdcovými a genitálnymi vadami sme nenašli. To, že sa tieto dve vady o trošku častejšie vyskytovali v okolí spaľovne odpadov, nemusí byť zapríčinené emisiami priamo zo spaľovne, hovorí profesorka Mireille Toledano, ktorá je vedúcou oddelenia perinatálnej a pediatrickej epidemiológie.

„Dôležité je zvážiť aj iné faktory, ako napríklad zvýšené znečistenie vzduchu dopravou v okolí spaľovní a špecifické zloženie obyvateľstva, ktoré v týchto oblastiach žije,“ dodáva.

Napriek tomu, že vedci sa snažili svoj výskum prispôsobiť socioekonomickej a etnickej situácii v okolí spaľovní, výsledky pôrodov týmito faktormi stále môžu byť ovplyvnené.

Je možné, že sociálne slabšie rodiny žijú bližšie ku spaľovniam z dôvodu nižšieho nájmu a nákladov na život, ktoré sú charakteristické pre priemyselné oblasti. Kvôli tomu môžu byť títo obyvatelia tiež viac vystavení napríklad znečisťujúcim látkam z cestnej premávky.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

  1. milovník prírody ale pragmatik24.06.2019 (12:36)
    Spaľovne, alebo modernejšie ZEVO (zariadenia na energeztické využívanie odpadu) sú momentálne jeden z najúčinnejších spôsobov ako likvidovať odpad a zároveň mať z neho úžitok. Mestá, lesy, aj okolia miest sú plné plastov, sáčkov, odpadu, alebo akéhokoľvek neporiadku a nemôžeme sa tváriť, že všetkých naučíme poctivo separovať keď nevedia dať odpad ani do nádob. O separovanie sa spoločnosť pokúša už 20 rokov a niektorým stále nedošlo - česť výnimkám a tým, ktorí to robia prirodzene. Čo s odpadom, ktorý je neseparovateľný? Na skládky? tak to teda nie, už sme v 21.storočí a keď opäť niekto objaví teplú vodu tým, že ukladá odpad na skládky, to akoby Edisonovi ukázal, že predsa ľudia môžu večer používať namiesto žiaroviek fakle s ohňom. Ak si úrady poriadne posvietia na dodržiavanie limitov látok vypúšťaných do ovzdušia, tak také zariadenia môžu byť schopné plne nahradiť skládkovanie.

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Úrady by pri zelených verejných obstarávaniach mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj environmentálne dopady obstarávaných tovarov a služieb.

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Na rozšírenú skládku majú aj naďalej smerovať nie nebezpečné komunálne a priemyselné odpady.