Ak projekt spaľovne neponúka ľuďom žiadne benefity a vidia iba jeho negatívne stránky, počítajte s veľkým odporom, upozorňuje britský odborník.
Nakladanie s odpadmi na Slovensku sa už čoskoro môže dostať do vážnych problémov. Veľmi rýchlo sa totiž blížia termíny vyplývajúce z európskej legislatívy, ktoré sa týkajú aj odklonenia odpadu zo skládok. Jedným z riešení by mohlo byť energetické zhodnocovanie odpadov. Je to však beh na dlhú trať.
“Energetické zhodnocovanie sa javí ako pekné a ľahké riešenie. Malo by na Slovensku existovať viac takýchto zariadení? Odpoveď je, samozrejme, áno. Ale otázka, ktorú kladiem, znie: ako rýchlo to dokážete a akými spôsobmi zabezpečíte túto novú technológiu? Budete čeliť rovnakým problémom s akými sa museli vysporiadať v mnohých iných krajinách,” upozornil na odbornej konferencii Enviromanagement Paul Davidson z britskej spoločnosti Proteus Communications Group, ktorá poskytuje PR služby v oblasti životného prostredia a realizovala aj viacero projektov spaľovní vo svete.
Rôzne vnímanie spaľovní v Európe
Pre niektorých ľudí spaľovňa znamená získanie množstva použiteľnej energie, teda nielen tepla, ale aj elektrickej energie. A okrem toho prispieva ku kvalitnému životnému prostrediu. “V severských krajinách ako Dánsko, Švédsko, Nórsko tomu tamojšie komunity úplne rozumejú a nemusím im to vysvetľovať. Skôr ich zaujíma cena za teplo, ktorú budú platiť, efektívnosť zariadenia,” objasňuje Davidson.
V Spojených štátoch, Veľkej Británii a niektorých častiach Európy, vrátane Slovenska, Česka, či Poľska, ľudia vnímajú túto technológiu inak. Energia z odpadu vraj zabíja ľudí, ktorí dýchajú zariadeniami vypúšťané toxické látky. Faktom však je, že každá elektráreň fungujúca podľa predpisov, je extrémne čistá. “V Číne sa ešte odpad vstupujúci do takéhoto zariadenia pred vstupom umýva, no ľudia aj tak protestujú. Niekoľko stotisícové verejné zhromaždenia. V Číne.”
Ľudia si dokážu na internete vyhľadať všetky negatíva technológie. Všetky odborné publikácie hovoriace o tom ako bezpečná je technológia, končia podľa Davidsona na jedinej otázke: “Môžete garantovať, že to nikoho nezabije? A každá jedna správa, ktorú som videl, konštatuje, že nie. Nie je možné to garantovať. Ale môžete merať emisie, čo však nie je v očiach verejnosti prílišné uistenie.”
Verejnosť môže veľmi rýchlo nájsť negatívne argumenty voči spaľovniam. Odborník upozorňuje, že chýba intenzívnejšia komunikácia odpadárskeho odvetvia, ktoré by malo vysvetľovať pozitíva a proaktívne pristupovať k ľuďom.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.