Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Ako je na tom súčasná európska aj národná odpadová legislatíva?

O tom, aké zmeny nastávajú v európskej aj slovenskej odpadovej legislatíve, ale aj o tom, čo nás v blízkej budúcnosti čaká, hovorila na konferencii Enviromanagement Viera Špalková z MŽP SR.

Viera Špalková

Viera Špalková na konferencii Enviromanagement 2019 / Foto: Odpady-portal.sk

Viera Špalková z odboru odpadového hospodárstva a integrovanej prevencie MŽP SR na medzinárodnej konferencii Enviromanagement 2019 predstavila súčasný stav európskej aj národnej legislatívy v oblasti odpadového hospodárstva, ktorá v poslednom čase prechádza intenzívnym vývojom.

„V súčasnosti nám beží transpozičná lehota na transpozíciu odpadového balíka do 5. júla 2020,“ pripomína na úvod V. Špalková.

V nadväznosti na to je pripravená novela zákona o odpadoch. Ide pritom už o deviatu transpozíciu s tým, že v súčasnosti je vo vnútrokomunitárnom pripomienkovom konaní, ktoré by sa malo skončiť už v októbri. Druhé čítanie v parlamente by sa malo uskutočniť niekedy v priebehu novembra.

Ministerstvu chýbajú usmernenia

Na úrovni Európskej únie sa však okrem smerníc odpadového balíka postupne prijímajú aj vykonávacie a delegované akty.

Mnohé z nich sú termínované, pričom V. Špalková pripomína, že niektoré dôležité akty mali dátum stanovený na 31. marec 2019, avšak ten sa Komisii nepodarilo dodržať.

V EÚ v súčasnosti prebieha intenzívny proces. V septembri sa prijímal vykonávací akt o podávaní údajov za produkciu potravinových odpadov, schválil sa vykonávací akt o dodávaní údajov za ukladanie odpadov na skládkach.

Okrem vykonávacích a delegovaných aktov by sa mali postupne prijímať aj rozličné usmernenia. Podľa V. Špalkovej sa Komisii nepodarilo vydať nejaké prvé usmernenia či pokyny, koncom roka by však mali vyjsť usmernenia k definícii komunálneho odpadu alebo k opätovnému použitiu odpadu.

„Tým, že sú tie transpozičné lehoty už blízko, je škoda, že nemáme tieto ďalšie pomôcky,“ vysvetľuje V. Špalková.

Veľa lehôt Komisia nedodrží

Okrem spomínaného odpadového balíka sa v súčasnosti preskúmava smernica o batériách a akumulátoroch, čiže skúma sa jej vplyv na životné prostredie, ale aj na trh.

Toto vyhodnotenie je už dokončené a materiály sú dostupné na stránkach Európskej komisie. Rozhodlo sa, že splnila svoj cieľ, ale vzhľadom na technický pokrok je potrebná jej novelizácia.

„Ak všetko dobre dopadne, tak podľa posledných informácií z Európskej komisie by mal byť nový text v polovici roku 2020. Avšak došlo k výmene Komisie, tým pádom je veľa naplánovaných vecí trošku pozdržaných,“ dodáva V. Špalková.

Začína sa tiež vyhodnocovať smernica o starých vozidlách, smernica o elektroodpade, ale aj nariadenie o preprave odpadu.

Splní Slovensko ciele?

Z odpadového balíka vyplývajú pre Slovensko do roku 2030 určité ciele. Ich (ne)plnenie má byť podchytené systémom early warning (systém včasného varovania) s tým, že už prebehlo prvé kolo v prípade cieľov na rok 2020.

„My sme v tej skupine, kde hrozí, že nesplníme ciele do roku 2020,“ zdôrazňuje ďalej. Zároveň dodáva, že ministerstvo má naplánovanú návštevu Európskej komisie s cieľom prediskutovať celú situáciu v oblasti odpadového hospodárstva na Slovensku.

Podľa envirorezortu sa Slovensko v oblasti materiálového zhodnocovania postupne zlepšuje. „V súčasnosti sme v prípade komunálneho odpadu na 38 percentách,“ konštatuje V. Špalková.

Dodáva, že postupne dochádza aj k zlepšeniu v oblasti skládkovania, aj keď stále sa pohybujeme vo výrazne vysokých číslach.

Podľa údajov MŽP SR je Slovensko na úrovni 53 %. Štatistické dáta pritom hovoria až o 64 percentách. Túto úroveň by sme však mali znížiť na 10 %.

„Trošku sa nám znižuje pomer a podiel energeticky zhodnocovaných odpadov. V predchádzajúcich rokoch to bolo zhruba na úrovni 10 až 12 %, teraz nám to kleslo približne na 7 % z komunálnych odpadov,“ zdôrazňuje V. Špalková.

Produkcia komunálnych odpadov, naopak, stúpla. Zatiaľ čo v roku 2017 to bolo 2,1 milióna ton, v súčasnosti je toto číslo vyššie o 200-tisíc ton.

Triedený zber aj pre textil

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (1)

  1. chmelino@post.sk04.10.2019 (21:03)
    to je čo za výraz že "guideliny" to nemáme slovenske výrazy na anglické slová???

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Skládkuje sa čoraz menej odpadu. Pribúda vytriedený nerecyklovateľný materiál

Skládkuje sa čoraz menej odpadu. Pribúda vytriedený nerecyklovateľný materiál

Miera skládkovania v Európe klesla od roku 2010 z 23 % na 17 % napriek rastúcemu množstvu odpadu.

V Poľsku budujú druhý závod na takmer stopercentné využitie komunálneho odpadu

V Poľsku budujú druhý závod na takmer stopercentné využitie komunálneho odpadu

Skupina buduje druhý závod v Poľsku, investície avizuje dlhodobo aj na Slovensku.

Kompostáreň namiesto bioplynky. Mesto mení spôsob zberu kuchynského odpadu

Kompostáreň namiesto bioplynky. Mesto mení spôsob zberu kuchynského odpadu

V Dunajskej Strede postupne vymieňajú nádoby na odpad za podzemné kontajnery. Poslúžia aj pre bioodpad.

X
X
X
X