NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Editoriál. Greta, my bojujeme!

Posolstvo Grety, rozvoj elektromobility, štrukturálne fondy EÚ. Úvodník vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodástvo, 2019/10.

Editoriál: Greta, my bojujeme!

Foto: Fotolia

Ikona mladých ľudí proti globálnemu otepľovaniu, švédska tínedžerka Greta Thunberg, vystúpila pri odovzdávaní ocenenia od Amnesty International s príhovorom, v ktorom povedala, že zmeny a politiky, aké si krízová situácia so zmenou klímy vyžaduje, dnes jednoducho neexistujú.

Počas pravidelných piatkových protestov hnutia mladých ľudí Fridays for Future, ktoré založila, zaznievajú po celom svete rovnaké výzvy: vlády by mali začať konečne niečo robiť, lebo planéta Zem má právo na prežitie.

„Každý z nás musí vyvinúť tlak zo všetkých možných strán a úrovní, aby sme donútili zodpovedné inštitúcie a osoby pri moci konať a prijať náležité opatrenia,“ povedala.

Posolstvo Grety možno zhrnúť do dvoch bodov. Po prvé, existujú nejaké opatrenia, ktoré môžu zvrátiť zmenu, lenže nikto ich nepozná, alebo nepoužíva, teda sú zrejme zámerne zamlčiavané. A po druhé, vlády nič nerobia.

Prvé posolstvo je konšpiračné a nelogické, to druhé tvrdí nepravdu.

Na vyvrátenie tvrdenia, že vlády nič nerobia, stačí krátke zahĺbenie sa do čísiel. Zistíme, že na konkrétne opatrenia na zníženie produkcie CO2 a adaptáciu na zmeny klímy idú nemalé prostriedky.

INISOFT

Napríklad pred tromi rokmi vláda spustila projekt podpory rozvoja elektromobility, na ktorý sa minulo viac ako 3 milióny eur.

To je však len odrobinka. Oveľa väčšou položkou je príjem štátu z predaja emisných kvót skleníkových plynov. Ten bol vlani takmer 230 miliónov eur a väčšina z tých peňazí sa má použiť na úspory a technológie k znižovaniu produkcie skleníkových plynov.

Radovan Kazda

Potom sú tu štrukturálne fondy EÚ. Len na Operačný program Kvalita životného prostredia je na sedem rokov alokovaných 3,9 miliardy eur, z čoho odhadom najmenej polovica ide opäť na konkrétne opatrenia, o ktorých sa Greta nazdáva, že nie sú. Takže najmenej 280 miliónov eur ročne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.