Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Greta, my bojujeme!

Posolstvo Grety, rozvoj elektromobility, štrukturálne fondy EÚ. Úvodník vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodástvo, 2019/10.

Editoriál: Greta, my bojujeme!

Foto: Fotolia

Ikona mladých ľudí proti globálnemu otepľovaniu, švédska tínedžerka Greta Thunberg, vystúpila pri odovzdávaní ocenenia od Amnesty International s príhovorom, v ktorom povedala, že zmeny a politiky, aké si krízová situácia so zmenou klímy vyžaduje, dnes jednoducho neexistujú.

Počas pravidelných piatkových protestov hnutia mladých ľudí Fridays for Future, ktoré založila, zaznievajú po celom svete rovnaké výzvy: vlády by mali začať konečne niečo robiť, lebo planéta Zem má právo na prežitie.

„Každý z nás musí vyvinúť tlak zo všetkých možných strán a úrovní, aby sme donútili zodpovedné inštitúcie a osoby pri moci konať a prijať náležité opatrenia,“ povedala.

Posolstvo Grety možno zhrnúť do dvoch bodov. Po prvé, existujú nejaké opatrenia, ktoré môžu zvrátiť zmenu, lenže nikto ich nepozná, alebo nepoužíva, teda sú zrejme zámerne zamlčiavané. A po druhé, vlády nič nerobia.

Prvé posolstvo je konšpiračné a nelogické, to druhé tvrdí nepravdu.

Na vyvrátenie tvrdenia, že vlády nič nerobia, stačí krátke zahĺbenie sa do čísiel. Zistíme, že na konkrétne opatrenia na zníženie produkcie CO2 a adaptáciu na zmeny klímy idú nemalé prostriedky.

Deň odpadového hospodárstva 2019

Napríklad pred tromi rokmi vláda spustila projekt podpory rozvoja elektromobility, na ktorý sa minulo viac ako 3 milióny eur.

To je však len odrobinka. Oveľa väčšou položkou je príjem štátu z predaja emisných kvót skleníkových plynov. Ten bol vlani takmer 230 miliónov eur a väčšina z tých peňazí sa má použiť na úspory a technológie k znižovaniu produkcie skleníkových plynov.

Radovan Kazda

Potom sú tu štrukturálne fondy EÚ. Len na Operačný program Kvalita životného prostredia je na sedem rokov alokovaných 3,9 miliardy eur, z čoho odhadom najmenej polovica ide opäť na konkrétne opatrenia, o ktorých sa Greta nazdáva, že nie sú. Takže najmenej 280 miliónov eur ročne.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Názor. Podozrivé dotácie na podporu zhodnocovania odpadov

Názor. Podozrivé dotácie na podporu zhodnocovania odpadov

Pridelenie dotácií na tento projekt pripomína neslávne známu starú kauzu.

Editoriál. Produkujeme emisie. No vieme, ako si to nepovedať

Editoriál. Produkujeme emisie. No vieme, ako si to nepovedať

Tvorcovia politík našťastie nie sú natoľko odvážni, aby si trúfli obmedzovať vaše koníčky. Úvodník vyšiel v novembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/11.

Editoriál. V mieri nepoznáme mieru

Editoriál. V mieri nepoznáme mieru

Eko aktivistka Greta a úspora CO2. Úvodník vyšiel v septembrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2019/09.