Greta, my bojujeme! | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Greta, my bojujeme!

Posolstvo Grety, rozvoj elektromobility, štrukturálne fondy EÚ. Úvodník vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodástvo, 2019/10.

Editoriál: Greta, my bojujeme!

Foto: Fotolia

Ikona mladých ľudí proti globálnemu otepľovaniu, švédska tínedžerka Greta Thunberg, vystúpila pri odovzdávaní ocenenia od Amnesty International s príhovorom, v ktorom povedala, že zmeny a politiky, aké si krízová situácia so zmenou klímy vyžaduje, dnes jednoducho neexistujú.

Počas pravidelných piatkových protestov hnutia mladých ľudí Fridays for Future, ktoré založila, zaznievajú po celom svete rovnaké výzvy: vlády by mali začať konečne niečo robiť, lebo planéta Zem má právo na prežitie.

„Každý z nás musí vyvinúť tlak zo všetkých možných strán a úrovní, aby sme donútili zodpovedné inštitúcie a osoby pri moci konať a prijať náležité opatrenia,“ povedala.

Posolstvo Grety možno zhrnúť do dvoch bodov. Po prvé, existujú nejaké opatrenia, ktoré môžu zvrátiť zmenu, lenže nikto ich nepozná, alebo nepoužíva, teda sú zrejme zámerne zamlčiavané. A po druhé, vlády nič nerobia.

Prvé posolstvo je konšpiračné a nelogické, to druhé tvrdí nepravdu.

Na vyvrátenie tvrdenia, že vlády nič nerobia, stačí krátke zahĺbenie sa do čísiel. Zistíme, že na konkrétne opatrenia na zníženie produkcie CO2 a adaptáciu na zmeny klímy idú nemalé prostriedky.

MIM ESONA

Napríklad pred tromi rokmi vláda spustila projekt podpory rozvoja elektromobility, na ktorý sa minulo viac ako 3 milióny eur.

To je však len odrobinka. Oveľa väčšou položkou je príjem štátu z predaja emisných kvót skleníkových plynov. Ten bol vlani takmer 230 miliónov eur a väčšina z tých peňazí sa má použiť na úspory a technológie k znižovaniu produkcie skleníkových plynov.

Radovan Kazda

Potom sú tu štrukturálne fondy EÚ. Len na Operačný program Kvalita životného prostredia je na sedem rokov alokovaných 3,9 miliardy eur, z čoho odhadom najmenej polovica ide opäť na konkrétne opatrenia, o ktorých sa Greta nazdáva, že nie sú. Takže najmenej 280 miliónov eur ročne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

P. Krasnec: Na úpravu nie je nikto pripravený. Hrozí zastavenie odvozu zmesového odpadu

P. Krasnec: Na úpravu nie je nikto pripravený. Hrozí zastavenie odvozu zmesového odpadu

Zástupca odpadárskeho odvetvia je rád, že ministerstvo opäť počúva argumenty. Verí, že sa nájde riešenie, aby vývoz odpadu fungoval ďalej.

Drevný odpad aj BRO. Akú perspektívu má biomasa v energetike? Experti diskutovali (VIDEO)

Drevný odpad aj BRO. Akú perspektívu má biomasa v energetike? Experti diskutovali (VIDEO)

Pozvanie do diskusie EE Club prijali zástupcovia ministerstva, advokácie, výrobcov tepla a sektoru obnoviteľných zdrojov. Reč bola aj o odpadoch a ich energetickom využití.

Ministerstvo má premýšľať v súvislostiach. To sa však často nedeje, hovorí český odborník

Ministerstvo má premýšľať v súvislostiach. To sa však často nedeje, hovorí český odborník

Envirorezort nemá hovoriť, ako máme nakladať s odpadom. Má vytvárať ekonomický rámec a vhodné podmienky. To na Slovensku aj v Česku často chýba, myslí si odborník.