NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Umelé kvety z hrobov do triedeného zberu nepatria. Existujú aj ekologickejšie alternatívy

Viete, ktoré dekorácie z hrobov môžete po Dušičkách vyseparovať?

cintorín

Foto: ENVI-PAK

Začiatok novembra je na Slovensku spojený so spomienkami na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Svoju úctu a to, že nám chýbajú, sme si zvykli prejavovať vyzdobením miest ich posledného odpočinku.

Obchody sú celé týždne pred sviatkami plné umelých kytíc a kahancov. Vysvietené cintoríny s bohatou výzdobou majú však aj svoju odvrátenú stránku. Preplnené kontajnery doslúženej výzdoby.

CMT Goup

„Málokto sa zamyslí, aká je budúcnosť všetkých sviečok, kahancov a umelých vencov. V tom lepšom prípade skončia nekonečné tony nepotrebnej dekorácie v triedenom zbere,“ pripomenula organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK

Zo sklenených kahancov môžu byť o rok opäť ďalšie kahance, keď z nich odstránime zvyšky vosku. Väčšina dušičkových dekorácií sa však nahromadí v zmesovom komunálnom odpade. A ten sa bude na skládkach rozkladať ešte veľa rokov.

Ktoré odpady môžete vytriediť?

Z odpadov, ktoré vzniknú po tom, čo výzdoba hrobov doslúži, možno separovať mnohé z nich. Treba si však dať pozor na to, že veľa dekorácií sa skladá z viacerých materiálov.

Do kontajnera na biologický odpad alebo kompostéra patria, napríklad, zelené časti prírodných vencov a kytíc, živé kvety, lístie či menšie konáre. Do kontajnera na sklo môžete vytriediť fľaše, poháre, sklenené svietniky a kahance bez umelých a kovových vrchnákov. Očistené od vosku ich môžete vyhodiť do triedeného zberu plastov a kovov.

„Umelé kvety sú však väčšinou zložené z viacerých materiálov, a preto do triedeného zberu nepatria. Spolu s ostatným zmesovým odpadom končia na skládkach, kde sa rozkladajú stovky rokov,“ uvádza ENVI-PAK.

Foto: ENVI-PAK

„Ideálnym riešením je preto snaha o zníženie množstva odpadu. Treba zvážiť, či naozaj potrebujeme mať na hroboch našich blízkych desiatky kahancov a umelých kytíc, poprípade ich nahradiť prírodnými materiálmi, ktoré sú neporovnateľne menšou záťažou pre životné prostredie.“

Ktoré alternatívy sú zelenšie?

V prípade, že sa rozhodnete uctiť pamiatku svojich blízkych ekologickejšie, máte na výber niekoľko možností. Môžete pritom šetriť aj životné prostredie, aj svoju peňaženku.

Jedným z riešení je, napríklad, namiesto kupovania umelých kvetín vysadiť chryzantémy v črepníkoch. V období Dušičiek ich nájdete nielen v takmer každom kvetinárstve, ale aj v mnohých supermarketoch.

Ďalšou alternatívou sú vence z vetvičiek, šišiek či kvetov, ktoré sa po tom, ako doslúžia, stanú biologicky rozložiteľným odpadom.

„Verte, vence z prírodných materiálov nie sú o nič horšie ako tie umelé. Naopak. Sú rovnako pekné a stačí jedna prechádzka do prírody a pokojne si ozdoby na ne môžete nazbierať aj sami. Veď farebné lístie, okrasné plody, vetvičky, mach, sušené kvety, šišky, dreviny a podobne sú teraz na každom rohu,“ navrhuje ENVI-PAK.

Alternatívou umelohmotných kahancov zas môžu byť sklenené svietniky s kovovým vrchnákom. Na rozdiel od plastových kahancov, ktoré spravidla poslúžia iba jedenkrát, ich môžete použiť opakovane.

ZDROJ: ENVI-PAK


Diskusia (1)

  1. smikonova@gmail.com11.11.2019 (08:04)
    Dobrý deň prajem, OZ Budúcnosť Považského Chlmca dosiahlo s pomocou EK Brusel zatvorenie ekologickej bomby v Považskom Chlmci a snaží sa robiť v Považskom Chlmci a na web stránke osvetu o nakladaní s odpadom . Článok o odpade zo sviatku zosnulých sa mi páči a chcela by som ho dať na našu stránku aj na našu nástenku. Prosím, môžete mi poradiť, ako ho získať? Ďakujem za spoluprácu a pozdravujem. Anna Smikoňová, predseda OZ BPCH

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Schválili zmeny, ktoré sa dotknú aj odpadov. Kľúčové smernice prešli revíziou

Schválili zmeny, ktoré sa dotknú aj odpadov. Kľúčové smernice prešli revíziou

Nová legislatíva rieši zápach aj emisie metánu. Prevádzkovatelia skládok majú rešpektovať závery o najlepších dostupných technikách (BAT).

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Preprava odpadu po novom: Čo nás čaká a neminie? 1. časť (PRÁVNY POHĽAD)

Prinášame prvý z článkov Kataríny Brath Liebscherovej z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland, týkajúci sa Nariadenia o preprave odpadu a jeho budúcom použití v praxi.

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Názor. Treba zadefinovať textilný odpad. Kľúčové je opätovné použitie

Nezbierajme z obcí iba špinavý textilný odpad pohádzaný v kontajneroch a po zemi, píše Miroslava Kuchárová.

X
X
X
X