NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Bezplatný zber elektroodpadu priamo z adresy už aj v Košiciach

K Bratislave, Trenčínu a Žiline pribudlo pred Vianocami ďalšie slovenské mesto, kde obyvateľom bezplatne odvezú nepotrebnú chladničku, práčku či sporák priamo z adresy bydliska.

Bezplatný zber elektroodpadu priamo z adresy už aj v Košiciach

Foto: ENVIDOM

Už aj Košičania si môžu celoročne objednávať bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky. Práve tieto spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém naložiť do auta a zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia.

Službu si stačí objednať online cez www.zberelektroodpadu.sk. Obyvatelia sa tak môžu pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť starých spotrebičov. Ak nahlásia do zberu aspoň 1 väčší spotrebič, spolu s s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.

Ako si službu zberu elektroodpadu objednať?

Zber je možné objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk. V sekcii stránky „Objednať“ si treba vybrať príslušnú mestskú časť a zvoliť si vyhovujúci termín zberu. V online objednávke je potrebné poskytnúť kontaktné údaje a typ a množstvo spotrebičov, ktoré chcete odviezť do zberu.

Najbližšie zbery veľkých spotrebičov v Košiciach sú už v decembri 2019 v nasledujúcich termínoch:


7. 12. 2019 /sobota/ od 8:00 do 12:00 hod.

  • Mestská časť Košice I - Staré Mesto, Džungľa, Kavečany, Sever, Sídlisko Ťahanovce, Ťahanovce
  • Mestská časť Košice IV - Barca, Juh, Krásna, Nad Jazerom, Šebastovce, Vyšné Opátske

Uzávierka objednávok: najneskôr 2 dni pred zberom, t. j. štvrtok 5. 12. 2019


14. 12. 2019 /sobota/ od 8:00 do 12:00 hod.

  • Mestská časť Košice II - Lorinčík, Luník IX, Myslava, Pereš, Poľov, Sídlisko KVP, Šaca, Západ
  • Mestská časť Košice III - Dargovských hrdinov, Košická Nová Ves

Uzávierka objednávok: najneskôr 2 dni pred zberom, t. j. štvrtok 12. 12. 2019


Túto službu bezplatného zberu elektroodpadu a jeho odvozu na ekologickú recykláciu poskytuje Košiciam ako aj ostatným mestám ENVIDOM - Združenie výrobcov elektrospotrebičov ako ich zmluvný partner.

„V Košiciach zatiaľ plánujeme poskytovať službu bezplatného zberu elektroodpadu raz za mesiac. V prípade zvýšeného záujmu o zber je možné, že ju budeme poskytovať častejšie. Teší nás, že už aj Košice pribudli k Bratislave, Trenčínu a Žiline, kde tiež realizujeme zber elektroodpadu touto formou. Veríme, že čoskoro pribudnú aj ďalšie mestá.“, povedala Jana Nahálková, PR manažérka ENVIDOMU.

Nahláste sa čo najskôr

Ak máte záujem o online zber elektroodpadu, nahláste sa čo najskôr. Termíny zberov sa dopĺňajú priebežne. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu sa uzatvára 2 dni pred konaním zberu, aby sa mohla naplánovať preprava.

V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. „Je dôležité, aby ste ich nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači, ktorí spotrebiče nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí a vytvoria čierne skládky,“ vysvetľuje Jana Nahálková z ENVIDOMU.

Postačí, aby ktorýkoľvek obyvateľ z bytovky spotrebiče odovzdal pracovníkom ENVIDOMU pri ich príchode. ENVIDOM sa následne postará o ich prepravu na ekologickú recykláciu.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad. Aj v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne.

Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov. Viac informácií o tom, ako a prečo recyklovať elektroodpad, nájdete aj na www.envidom.sk.Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v auguste 2020

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

Kontajnery na zmesový odpad častokrát obsahujú aj predmety, ktoré do nich nepatria

OZV NATUR-PACK spolu s autorom projektu Chytrý macko a známymi osobnosťami urobili malý prieskum zloženia kontajnerov určených na zmesový odpad. Výsledok nepotešil.

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Nevyhadzujme peniaze do koša, ušetrí nám ich vlastný kompost

Častejšie kosenie trávnika, pravidelná údržba o zeleň a kvety, či viac skonzumovaného ovocia a zeleniny. Z každej letnej aktivity vzniká množstvo zeleného a kuchynského odpadu.