Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Bezplatný zber elektroodpadu priamo z adresy už aj v Košiciach

K Bratislave, Trenčínu a Žiline pribudlo pred Vianocami ďalšie slovenské mesto, kde obyvateľom bezplatne odvezú nepotrebnú chladničku, práčku či sporák priamo z adresy bydliska.

Bezplatný zber elektroodpadu priamo z adresy už aj v Košiciach

Foto: ENVIDOM

Už aj Košičania si môžu celoročne objednávať bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky. Práve tieto spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém naložiť do auta a zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia.

Službu si stačí objednať online cez www.zberelektroodpadu.sk. Obyvatelia sa tak môžu pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť starých spotrebičov. Ak nahlásia do zberu aspoň 1 väčší spotrebič, spolu s s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.

Ako si službu zberu elektroodpadu objednať?

Zber je možné objednávať jednoducho, online, cez internetovú stránku www.zberelektroodpadu.sk. V sekcii stránky „Objednať“ si treba vybrať príslušnú mestskú časť a zvoliť si vyhovujúci termín zberu. V online objednávke je potrebné poskytnúť kontaktné údaje a typ a množstvo spotrebičov, ktoré chcete odviezť do zberu.

Najbližšie zbery veľkých spotrebičov v Košiciach sú už v decembri 2019 v nasledujúcich termínoch:


7. 12. 2019 /sobota/ od 8:00 do 12:00 hod.

  • Mestská časť Košice I - Staré Mesto, Džungľa, Kavečany, Sever, Sídlisko Ťahanovce, Ťahanovce
  • Mestská časť Košice IV - Barca, Juh, Krásna, Nad Jazerom, Šebastovce, Vyšné Opátske

Uzávierka objednávok: najneskôr 2 dni pred zberom, t. j. štvrtok 5. 12. 2019


14. 12. 2019 /sobota/ od 8:00 do 12:00 hod.

  • Mestská časť Košice II - Lorinčík, Luník IX, Myslava, Pereš, Poľov, Sídlisko KVP, Šaca, Západ
  • Mestská časť Košice III - Dargovských hrdinov, Košická Nová Ves

Uzávierka objednávok: najneskôr 2 dni pred zberom, t. j. štvrtok 12. 12. 2019


Túto službu bezplatného zberu elektroodpadu a jeho odvozu na ekologickú recykláciu poskytuje Košiciam ako aj ostatným mestám ENVIDOM - Združenie výrobcov elektrospotrebičov ako ich zmluvný partner.

„V Košiciach zatiaľ plánujeme poskytovať službu bezplatného zberu elektroodpadu raz za mesiac. V prípade zvýšeného záujmu o zber je možné, že ju budeme poskytovať častejšie. Teší nás, že už aj Košice pribudli k Bratislave, Trenčínu a Žiline, kde tiež realizujeme zber elektroodpadu touto formou. Veríme, že čoskoro pribudnú aj ďalšie mestá.“, povedala Jana Nahálková, PR manažérka ENVIDOMU.

Nahláste sa čo najskôr

Ak máte záujem o online zber elektroodpadu, nahláste sa čo najskôr. Termíny zberov sa dopĺňajú priebežne. Objednávanie na jednotlivé termíny zberu sa uzatvára 2 dni pred konaním zberu, aby sa mohla naplánovať preprava.

V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. „Je dôležité, aby ste ich nevykladali na ulicu. Mohli by sa k nim tak dostať nelegálni zberači, ktorí spotrebiče nezrecyklujú. Namiesto toho ich rozoberú na hodnotné súčiastky a zvyšok rozobraného spotrebiča porozhadzujú po okolí a vytvoria čierne skládky,“ vysvetľuje Jana Nahálková z ENVIDOMU.

Postačí, aby ktorýkoľvek obyvateľ z bytovky spotrebiče odovzdal pracovníkom ENVIDOMU pri ich príchode. ENVIDOM sa následne postará o ich prepravu na ekologickú recykláciu.

Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom nezabezpečuje. Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad. Aj v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne.

Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov. Viac informácií o tom, ako a prečo recyklovať elektroodpad, nájdete aj na www.envidom.sk.Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2019

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2019

Prinášame vám súhrn evidenčných a ohlasovacích povinností v odpadovom hospodárstve, ktoré musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník.

Originálne výrobky z ekologického prateľného papiera skrášlia váš domov

Originálne výrobky z ekologického prateľného papiera skrášlia váš domov

Mladá Slovenka z neho sama navrhuje aj šije vrecká pre celú rodinu, podložky pod poháre, originálne eko tašky, obaly na notebooky, ale aj štýlové obaly pre záhradkárov.

Nemecké riešenie pre nakladanie s priesakovou vodou

Nemecké riešenie pre nakladanie s priesakovou vodou

Komunálny odpad a boj s dôsledkami, ktoré jeho tvorba prináša sa odohráva na rôznych úrovniach. Napriek tomu, že naše domáce odpady vyzerajú na prvý pohľad nevinne, musíme si uvedomiť, že obsahujú množstvo rôznych látok a chemikálií.