Spracovatelia plastového odpadu upozorňujú, že obmedzovanie plastov v EÚ bude mať nezamýšľané dôsledky. Materiály, ktorými sa budú plasty nahrádzať, sú pre životné prostredie ešte väčšou záťažou.
Európska únia si kladie protichodné ciele. V Európskom ekologickom dohovore (European Green Deal) sa hlási k znižovaniu emisií skleníkových plynov, nová Smernica o znižovaní vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie však bude mať presne opačný účinok. Tvrdia to európski spracovatelia plastov združení v asociácií European Plastics Converters (EuPC).
Plastové obaly a jednorazové plastové výrobky môžu páchať obrovské škody, ak končia v životnom prostredí, riekach, moriach či oceánoch. Na druhej strane však podľa EuPC plasty plnia dôležitú úlohu v oblasti hygieny a predlžovaní trvanlivosti potravín, čím pomáhajú, napríklad, redukovať potravinový odpad.
Kroky EÚ zamerané na elimináciu plastov, napríklad zákaz vybraných jednorazových výrobkov z plastu, recyklátori považujú za nedomyslené a povrchné riešenia. Obmedzovanie plastov podľa nich už teraz negatívne ovplyvňuje životné prostredie.
„Rozhodnutia o nahrádzaní plastov inými materiálmi sa robia bez toho, aby boli zvážené environmentálne dopady týchto materiálov alebo či vôbec existuje adekvátna infraštruktúra na zber a spracovanie týchto materiálov. Rozpor medzi realitou a politikou sa každým dňom zväčšuje,“ upozorňuje EuPC.
Trestáme plasty, nie správanie
Vynútený materiálový odklon od plastov k iným materiálom môže podľa recyklátorov v konečnom dôsledku znamenať pre životné prostredie ešte väčšiu záťaž ako produkcia plastov.
Celková uhlíková stopa – teda objem emisií CO2 spojený s výrobou a celým životným cyklom výrobkov – je totiž v prípade plastov relatívne nižšia ako pri mnohých iných materiáloch. Plasty vychádzajú v porovnaní s inými materiáli ako nenáročná alternatíva taktiež z hľadiska spotreby vody.
„Dúfame, že dostaneme možnosť vysvetliť eurokomisárovi Sinkevičiusovi (eurokomisárovi pre životné prostredie, oceány a rybolov – pozn. red.), čo sa v súčasnosti deje v reálnej ekonomike a aké sú riziká eliminácie plastov bez skutočného vyhodnotenia dopadov na zdravie, životné prostredie a zamestnanosť,“ povedal výkonný riaditeľ EuPC Alexandre Dangis.
Návrhy na úplnú elimináciu plastových obalov asociácia recyklátorov považuje za hrozbu pre planétu z hľadiska emisií CO2 a za hrozbu pre zdravie obyvateľov a bezpečnosť potravín.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.