NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Mestá zvyšujú poplatok za komunálny odpad v roku 2020 aj o desiatky percent

Samosprávam stúpajú náklady na likvidáciu odpadu v dôsledku zdraženia skládkovania aj iných legislatívnych zmien. Riešením môže byť kvalitnejšie triedenie.

Mestá zvyšujú poplatok za komunálny odpad v roku 2020 aj o desiatky percent

Foto: Odpady-portal.sk

Veľká väčšina miest a obcí na Slovensku zvýšila od roku 2020 poplatky za komunálny odpad. Niekde o pár, inde o pár desiatok percent. Pri štvorčlennej domácnosti ide tak o zvýšenie aj o niekoľko desiatok eur ročne.

Odpady-portal.sk zisťoval, ako sa zmenili poplatky za odpad od tohto roku v jednotlivých krajských mestách a aké dôvody uvádzali samosprávy. Hoci zmena legislatívy a nárast poplatkov za skládkovanie zvyšujú náklady miest, príklad obce Trnavá Hora ukazuje dôležitosť motivovania domácností k triedeniu. Aj keď ekonomika odpadového hospodárstva v malej obci a veľkom meste sa môže líšiť.

Aké náklady vlastne pokrývajú poplatky za komunálny odpad a drobný stavebný odpad v mestách a obciach? Sú to aktivity súvisiace s:

  • nakladaním so zmesovým komunálnym odpadom
  • nakladaním s biologicky rozložiteľným odpadom
  • dotrieďovaním separovaných zložiek komunálneho odpadu, na ktoré sa nevzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov
  • čistenie komunikácií, údržba zelene a cintorínov

Viac v Trenčíne aj Banskej Bystrici

Poplatok za komunálny odpad v Trenčíne na úrovni 30 eur na osobu za rok patril medzi najvyššie spomedzi krajských miest. Od roku 2020 mesto prikročilo k jeho zvýšeniu o ďalších 10 %. Radnica odôvodňuje nárast výpadkom príjmov mesta o vyše milión eur v dôsledku zmien zákonov dotýkajúcich sa fungovania samosprávy – tzv. “chodníková” novela, obedy zadarmo, rekreačné poukazy, či zvýšené príplatky za prácu cez víkendy a sviatky a nárast miezd vo verejnej správe.

Zvýšenie poplatku za odpad odhlasovali koncom minulého roka aj poslanci zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Zatiaľ čo doteraz stál odvoz odpadu obyvateľa mesta 29 eur za rok, od tohto roka je to 33 eur. Štvorčlenná domácnosť tak zaplatí ročne 132 eur.

Vedenie mesta odôvodňuje nárast novým zákonom o odpadoch, ktorý zvyšuje poplatok za uloženie odpadov na skládke. „V roku 2019 sa náklady oproti predchádzajúcemu roku zvyšujú o približne 40-tisíc eur, pričom pri zachovaní úrovne vytriedenia a množstva uloženého odpadu v roku 2020 vzrastú náklady o 120-tisíc eur a v roku 2021 až o 200-tisíc eur oproti nákladom v roku 2018,“ zdôvodňuje mesto svoj krok.

Dôvodom má byť tiež deficit vzniknutý legislatívnymi zmenami na úrovni takmer 10 miliónov eur, ktorý plne nevykrýva ani zvýšenie daní a poplatkov.

Skládkovanie odpadu menej výhodné

Medzi krajské mestá s najnižším poplatkom za komunálny odpad patrí Žilina. Aj tu prikročili ku zvýšeniu o 30 %. Jedna osoba tak v prípade paušálneho poplatku za smeti zaplatí ročne 27,6 eur.

“Novelizovaná legislatíva zvýšila príspevok mesta Žilina do Environmentálneho fondu zhruba o 70 %. Nový poplatok za komunálne odpady pre obyvateľov Žiliny pritom ráta s úpravou len na úrovni približne 30 %,” uviedol pre agentúru TASR hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

CMT Goup

V roku 2018 predstavoval príspevok mesta do envirofondu zhruba päť eur za tonu odpadu. Vlani sa zvýšil na sedem eur, od tohto roku vzrástol na 12 eur a v nasledujúcich rokoch sa ešte zvýši na 18 eur za tonu odpadu. Výška poplatku bude závisieť od miery triedenia odpadu. Už v súčasnosti dosahuje podľa mesta zhruba 41 %.

Celkovo za uloženie komunálneho odpadu zaplatí mesto v roku 2020 o 120-tisíc eur viac ako vlani. Radnica si však uvedomuje význam triedenia odpadu.

“Pristupovať zodpovedne k triedeniu odpadu v domácnostiach je cesta, ktorá je z hľadiska budúcnosti jednak najekonomickejšia, ale aj šetrná k životnému prostrediu. Sadzby za uloženie zmesového komunálneho odpadu sa podľa dnes platnej legislatívy totiž tvoria najmä podľa percentuálnej úrovne triedenia komunálneho odpadu v obciach a mestách,” hovorí primátor Žiliny Peter Fiabáne.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Začalo platiť nové nariadenie. Sprísňuje pravidlá pre vývoz odpadov z EÚ

Preprava odpadov na recykláciu v rámci EÚ by sa mala zjednodušiť. Aj vďaka digitalizácii.

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

Testujeme povinnú úpravu odpadov. Chceme byť pripravení, hovorí šéf odpadovej spoločnosti

V Marius Pedersen finalizujú budovanie technológií na úpravu odpadov pred skládkovaním. Oliver Šujan priblížil proces prípravy na novú povinnosť pri nakladaní s odpadom.

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Trišesťšestka končí. Ministerstvo vydalo po prieťahoch novú evidenčnú vyhlášku

Na nový spôsob vykazovania a evidencie odpadov sa musia firmy aj samosprávy pripraviť od 1. januára 2026.