NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Čína sa rozhodla skoncovať s plastmi na jedno použitie

Najväčší producent plastových výrobkov na svete sa odhodlal ku kroku, ktorý by mohol výrazne prispieť k zníženiu produkcie plastového odpadu. Opatrenie zasiahne aj čínske medzinárodné e-shopy.

Čína sa rozhodla skoncovať s plastmi na jedno použitie

Foto: Pxfuel

Ázijské krajiny, ktoré patria medzi najväčších producentov plastového odpadu na svete začali čoraz viac bojovať proti tejto nepeknej “nálepke“.

K prvému kroku v podobe zákazu plastových tašiek, prípadne ich spoplatnení sa odhodlali v Bangladéši, Kambodži, Malajzii, Taiwane i v ďalších krajinách na ázijskom kontinente.

V Indonézii okrem toho rôznymi spôsobmi motivujú ľudí k recyklovaniu a v Indii sa napríklad osvedčilo využitie plastového odpadu zozbieraného z oceánu na výstavbu ciest.

Kandidáti Občianskej konzervatívnej strany

Čína už pred niekoľkými rokmi oznámila, že viac nebude prijímať odpad, ktorý tam bol zvážaný zo zvyšku sveta. Najnovšie sa čínska vláda podujala k radikálnemu kroku, ktorý by mohol pre zmenu obmedziť domácu produkciu odpadu.

V nasledujúcich piatich rokoch má krajina v pláne zavedenie celoštátneho zákazu plastov na jedno použitie, čím bude obmedzená výroba, predaj a používanie výrobkov, medzi ktoré patria plastové vrecká, mikroguličky, slamky, nerozložiteľné obaly, pásky, čistiace tyčinky do uší a jednorazový plastový riad.

Foto: Pixabay

Aby bol tento masívny prechod čo najjednoduchší, nové obmedzenia sa v krajine zavedú pomaly a rôznou rýchlosťou. Napríklad - kým vo veľkých mestách budú plastové tašky do roka úplne zakázané, menším mestám na to vláda poskytne viac času.

Do konca roku 2020 bude výroba a predaj penového plastového riadu a tyčiniek do uší úplne zakázaná. Drogéria s mikroplastickými guľôčkami sa prestane vyrábať ako prvá a neskôr tiež bude zakázaný jej predaj.

Čína k tomuto radikálnemu rozhodnutiu dospela na základe toho, že v krajine neustále rastie spotreba plastových výrobkov, najmä tých jednorazových.

Čína je dnes najväčším výrobcom plastov na svete a vyrába takmer 30 percent všetkých výrobkov. Ázia pritom celkovo produkuje približne 50 percent svetového plastu.

Foto: Pixabay

Za nimi nasleduje NAFTA (Severoamerická zóna voľného obchodu) s 19 percentami a Európa s 18 percentami.

Aj keď Číňania vo všeobecnosti produkujú menej plastového odpadu na obyvateľa, než napríklad Američania, takmer tri štvrtiny čínskeho plastového odpadu končí na zle spravovaných skládkach, alebo mimo nich.

Radovan Kazda, kandidát č. 20, Strana SaS

Riešenie tohto masívneho problému nie je neprekonateľné, avšak bude si vyžadovať rozsiahle systémové zmeny v podobe cirkulárnej ekonomiky, o ktorej sa vo svete hovorí čoraz častejšie. 

V Číne budú mať niektoré odvetvia na túto zmenu viac času, než iné. Napríklad reštauračné odvetvie bude musieť do konca roku 2020 prestať používať slamky na jedno použitie, zatiaľ čo používanie ostatných plastov bude znížené o 30 percent.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Menšie festivaly si môžu zapožičať poháre z unikátneho ekologického bioplastu

Spoločnosť Tesco a Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) budú tento rok opäť spolupracovať na projektoch udržateľnej budúcnosti.

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Analytici hodnotili programy strán pre odpady. Dve strany vynikli, dve úplne prepadli

Väčšina strán sa podľa analýzy INEKO venuje otázkam odpadového hospodárstva iba okrajovo. Z hodnotenia vyšla najlepšie SaS.

Letné olympijské hry v Tokiu majú byť doposiaľ najzelenšie

Letné olympijské hry v Tokiu majú byť doposiaľ najzelenšie

Japonci pre športovcov pripravujú postele z kartónu aj medaily z recyklovaných kovov. Dôraz kladú tiež na energiu z obnoviteľných zdrojov, udržateľné materiály a čo najmenšie plytvanie.