Zelené verejné obstarávania majú do roku 2030 tvoriť 70 % z celkovej hodnoty verejných obstarávaní. Ministerstvo sa v prvom kroku zameria na čistiace prostriedky a upratovacie služby.
Štátne úrady a samosprávy by pri verejných obstarávaniach mali vo väčšej miere zohľadňovať dopady obstarávaných tovarov a služieb na klímu a životné prostredie. Počíta s tým koncepcia tzv. zelených verejných obstarávaní, ktorú vlani na jeseň prijala vláda.
Zelené verejné obstarávania by podľa tejto koncepcie mali do roku 2030 tvoriť až 70 % z celkovej hodnoty obstarávaní. Ako vyplýva z posledných dostupných dát, v roku 2018 pritom tvorili iba necelé štyri percentá z ich hodnoty.
Podľa materiálu Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), ktorý včera vzal vládny kabinet na vedomie, štát plánuje zelené verejné obstarávania prioritne uplatňovať pri čistiacich prostriedkoch a upratovacích službách. Táto produktová skupina bola totižto v roku 2018 z hľadiska počtu zákaziek obstarávaná najviac. Celková hodnota vyše 21-tisíc zákaziek predstavovala 27,5 mil. eur.
Envirorezort má teraz v spolupráci s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO) pripraviť metodiku, podľa ktorej budú obstarávatelia postupovať.
Menšia spotreba energií, menej odpadu
V Akčnom pláne pre zelené verejné obstarávanie na roky 2016 až 2020 sú zadefinované prioritné skupiny, ktoré sa majú rozvíjať v rámci verejného obstarávania.
MŽP SR na základe analýzy dát v rokoch 2016 až 2018 navrhlo environmentálne vhodnú produktovú skupinu čistiacich prostriedkov a upratovacích služieb na rok 2020.
Uplatňovanie zelených kritérií pri verejných obstarávaniach čistiacich prostriedkov a upratovacích služieb by podľa MŽP SR malo, napríklad, znížiť spotrebu energií a vody pri používaní čistiacich prostriedkov, znížiť objem vypúšťania odpadových vôd a obmedziť vznik odpadu, či už v tuhom alebo v kvapalnom stave.
Komisia nás už kritizuje
Na Slovensku sa zatiaľ zelené verejné obstarávania využívajú len minimálne. Podľa dát z posledného monitorovania v roku 2019 bol podiel zeleného verejného obstarávania na celkovom verejnom obstarávaní v roku 2018 na úrovni 7,58 %, pokiaľ ide o počet uskutočnených zákaziek a na úrovni 3,83 %, pokiaľ ide o ich hodnotu.
Obmedzené využívanie zeleného verejného obstarávania na Slovensku už kritizuje Európska komisia. V Správe o Slovensku 2019 sa uvádza, že Slovensko dosiahlo iba určitý pokrok pri plnení odporúčania z roku 2018 „zvýšiť vo verejnom obstarávaní uplatňovanie kritérií kvality a nákladov životného cyklu.“
Podľa údajov Európskej komisie členské štáty EÚ každoročne obstarajú tovary a služby za viac ako dva bilióny eur, čo predstavuje približne 14 % HDP EÚ. Na Slovensku to v roku 2017 bolo viac ako štyri miliardy eur (4,7 % HDP).
Ako poukázala analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) spadajúceho pod envirorezort, celkové náklady obstarávania environmentálne šetrnejších produktov nemusia byť pre štát automaticky vyššie. Podľa ministerstva sa však pozitívne odrazia na životnom prostredí.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.