Po použití ochranných rúšok na pracovisku nezabudnite na ich správne vytriedenie, zaradenie a označenie. Radí vám poradkyňa v odpadovom hospodárstve Zuzana Balková.
(Aktualizované, 22.03.2020) | Keď sa začali šíriť informácie o koronavíruse v Číne, možno sme si mnohí povedali, že je to ďaleko, je to Ázia, iná kultúra, iné tradície, iné hygienické návyky, my sme Európa a k nám to určite nepríde. A ak príde, tak my odoláme, lebo máme našu slivovicu a to je liek na všetky neduhy.
Realita dnešných dní však vyzerá inak. Možno nemáte šťastie a vírus prenikol aj na vaše pracovisko, kolega prišiel z Talianska a nezodpovedne nastúpil do práce do svojej open-space kancelárie, prepadá vás panika... a možno máte šťastie, alebo ste si včas uvedomili, že vaši zamestnanci potrebujú ochranné rúška a včas ich obstarali.
Čo však s nimi robiť po ich použití?
Rúško a zákon o odpadoch
Zákon č. 79/2015 Z.z. o odpadoch nerieši opatrenia pre daný typ situácie, teda kritických pre zdravie ľudí, ale v plnom rozsahu na zákon o odpadoch „dopadnú“ všetky následky koronavírusu.
Kde koronavírus končí, zákon o odpadoch začína.
Aktuálne sa v praxi stretám s prvými otázkami, čo s rúškami: „Mali sme kontrolu z RÚVZ a nariadili nám umiestniť na vrátnici nádobu na biologicky rozložiteľný odpad – lebo rúška takým odpadom sú a zbierať ich tam“.
Ďakujeme za RÚVZ, že nás upozornili na vznik nového druhu odpadu, ale situáciu vyriešili správne iba na 50 %. Ten zvyšok by mal byť na nás, ktorí by sme mali poradiť ako zaradiť odpad.
Kam rúško zaradiť?
Vzhľadom k tomu, že ide o použité pracovné odevy, Katalóg odpadov (t.j. Vyhláška č. 365/2015 Z.z., ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov) pozná katalógové čísla:
- 150202 – absorbenty, filtračné materiály vrátane olejových filtrov inak nešpecifikovaných, handry na čistenie, ochranné odevy kontaminované nebezpečnými látkami – N a
- 150203 – absorbenty, filtračné materiály, handry na čistenie a ochranné odevy iné ako uvedené v 15 02 02 – O.
To znamená, že ak máte vo firme, inštitúcii, škole alebo v nemocnici nariadené používanie osobných ochranných pracovných pomôcok (OOPP), po ich použití a teda po ukončení životnosti ich treba umiestniť do osobitnej nádoby na odpad – vytriediť ich.
Ak nejde o kontaminované OOPP – jednorázové čiapky, rukavice a návleky v čistom prostredí, je možné použiť katalógové číslo 150203.
Pokiaľ však ide o aktuálne zavedené mimoriadne opatrenie voči koronavírusu, kedy súbežne prebieha chrípkové obdobie a je veľa infikovaných ľudí, alebo nosičov vírusu, nie je možné jednoznačne určiť, či rúško je alebo nie je kontaminované a preto sa musí preventívne zaradiť ako kontaminované nebezpečnou látkou – 15 02 02.
Ak ste sa doteraz stretli s týmto katalógovým číslom iba pri použitých havarijných prostriedkoch alebo rukaviciach z údržby, tak toto číslo je možné použiť aj pre pracovné odevy tak ako je uvedené v názve.
Pozor na špeciálne odlíšenia
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.