Ochranár Ján Mičovský, ktorého meno sa skloňovalo v súvislosti s riadením envirorezortu najčastejšie, napokon povedie ministerstvo pôdohospodárstva.
Ministerstvo životného prostredia SR, do ktorého agendy spadá aj sektor odpadového hospodárstva, bude v novej vláde viesť Ján Budaj (OĽaNO).
Informovali o tom lídri novovznikajúcej koalície, Igor Matovič (OĽaNO), Boris Kollár (Sme rodina), Richard Sulík (SaS) a Veronika Remišová (Za ľudí). Na spoločnej tlačovej konferencii predstavili kompletný zoznam členov novej vlády, ktorú by mala prezidenta Zuzana Čaputová vymenovať už v sobotu 21. marca.
„Prichádzame s návrhom tejto vlády v súlade s vôľou ľudí spred trochu viac ako dvoch týždňov,“ povedal I. Matovič. „Ideme do toho s plnou zodpovednosťou a vedomím, že nemôžeme zlyhať. Myslím, že sme vyskladali veľmi dobrý tím.“
Priority jednotlivých ministrov koalícia podľa jeho slov predstaví až po ich vymenovaní.
Nomináciou na post ministra životného prostredia koalícia mierne prekvapila, meno Jána Budaja sa v uplynulých dňoch v médiách najčastejšie spájalo s podpredsedníckou stoličkou v Národnej rade SR.
Ochranár a bývalý zamestnanec štátnych Lesov SR Ján Mičovský, o ktorom sa hovorilo ako o možnom šéfovi rezortu životného prostredia, bude napokon viesť Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Kto je Ján Budaj?
Ján Budaj sa narodil v roku 1952 v Bratislave. Od 70. rokov pracoval ako kurič. V ochranárskom hnutí bol aktívny už pred Nežnou revolúciou a bol zostavovateľom publikácie Bratislava/nahlas vydanej v roku 1987, ktorá kritizovala komunistický režim pre stav životného prostredia.
V Novembri 1989 bol jedným z hlavných organizátorov a spolu-moderátorom demonštrácií na Námestí SNP v Bratislave, neskôr patril medzi zakladateľov a kľúčové osobnosti hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Po víťazných voľbách v roku 1990 sa v dôsledku lustračnej aféry z vedenia VPN aj vysokej politiky stiahol.
Vo volebnom období 1998 – 2002 bol poslancom NR SR za Slovenskú demokratickú koalíciu (SDK). V minulom volebnom období (2016-2020) sa do parlamentu vrátil ako zákonodarca za hnutie OĽaNO (Zmena zdola).
Budúci minister životného prostredia má dlhoročné kontakty s ochranármi z rôznych environmentálnych organizácií. V posledných rokoch sa ako poslanec angažoval v kauze tzv. biomasakru a presadzoval zastavenie masovej ťažby dreva na Slovensku. V závere roka 2018 parlament v tejto súvislosti schválil jeho návrh na zmenu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie.
„Slovo „biomasaker“ má dnes šokujúci podtext, ale vtedy nám išlo o záchranu slovenských lesov. Vyšiel som so zmenou legislatívy, tá ale vo vtedajšom parlamente nemala - ako sa zdalo - žiadnu šancu. A predsa sa podarilo vďaka podpore občanov a najmä lesoochranárskeho združenia VLK zmeniť zlý zákon a zmierniť ničenie lesov,“ uviedol včera Ján Budaj na sociálnej sieti s tým, že zmenu považuje za jeden z najpozitívnejších momentov minulého volebného obdobia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.