NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Inšpektori životného prostredia udelili vlani v porušeniach odpadových predpisov pokuty vo výške 335-tisíc eur.

Najväčší hriešnici v odpadoch 2019

Foto: Pixabay

Vlani Slovenská inšpekcia životného prostredia zistila viaceré závažné porušenia na úseku odpadového hospodárstva. Vyplýva to z „Vyhodnotenia plnenia Plánu hlavných úloh za rok 2019“, ktoré nedávno zverejnil kontrolný orgán na svojej webovej stránke (odkaz na celý dokument nájdete na konci článku).

SIŽP v minulom roku vykonala celkovo 3 254 kontrol, pri ktorých bolo v 1 146 prípadoch zistené porušenie zákona, čo predstavuje podiel 35,21 %.

Najviac zistených porušení právnych predpisov bolo v oblasti ochrany vôd (48,72 %) a ochrany prírody a krajiny (48 %).

Odbor inšpekcie odpadového hospodárstva (OIOH) vykonal 703 kontrol, pričom v 239 prípadoch zistil porušenie právnych predpisov, teda v 34 % vykonaných kontrol na úseku odpadov.

Pokuty za takmer 336-tisíc eur

SIŽP vlani prešetrovala aj podnety. Z celkového počtu 1 547 prešetrených podnetov bolo v 489 prípadoch zistené porušenie príslušného zákona, čo je 31,61 %.

Za zistené porušenie príslušných ustanovení SIŽP ukladala pokuty a sankcie v správnom a priestupkovom konaní. Vlani tak súhrnne uložila 651 pokút v celkovej výške 1 208 567,37 eur.

OIOH prešetroval 378 podnetov, pričom v 100 prípadoch zistil porušenie zákona. Okrem toho uložil 132 pokút v celkovej hodnote 335 950 eur.

Aké porušenia odhalila kontrolná činnosť?

„V roku 2019 vykonal OIOH celkom 239 kontrol pôvodcov a držiteľov odpadov podľa zákona o odpadoch. Pri kontrolách sa kládol dôraz na kontrolu nakladania s nebezpečným odpadom,“ uvádza SIŽP.

Celkovo tak bolo skontrolovaných 1 440 zákonných povinností pôvodcov a držiteľov odpadu podľa zákona o odpadoch.

Pri 80 kontrolách boli zistené porušenia zákona o odpadoch, čo predstavuje 33,5 % podiel z celkového počtu vykonaných kontrol pôvodcov a držiteľov odpadov.

Častými porušeniami bolo uloženie odpadu na mieste, ktoré na to nie je určené, neohlasovanie údajov z evidencie či nezaradenie odpadu podľa Katalógu odpadov.

Porušenia zákona zistili vo viacerých oblastiach

Vlani OIOH vykonal celkom 51 kontrol zariadení na zber odpadov, pričom pri 20 kontrolách bolo zistené, že došlo k porušeniu zákonných povinností.

SIŽP tiež vykonala 43 kontrol prevádzkovateľov zariadení na zhodnocovanie odpadov a tri kontroly prevádzkovateľov zariadení na zneškodňovanie odpadov. Pri 17 kontrolách boli zistené porušenia právnych predpisov, čo predstavuje 36,9 % podiel kontrol.

Vlani tiež OIOH vykonal 135 kontrol zameraných na dodržiavanie povinností rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Porušenie zákona bolo zistené v 41 prípadoch, pričom najčastejšie zisteným porušením bolo nezabezpečenie plnenia vyhradených povinností výrobcom vyhradeného výrobku ani jedným zo zákonom predpísaných spôsobov (individuálne, kolektívne), prípadne nezaregistrovanie sa v Registri výrobcov vyhradeného výrobku.

OIOH vlani vykonal celkom 118 kontrol zameraných na dodržiavanie povinností pri nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom a v 67 prípadoch bolo zistenie porušenie povinností.

Najvyššie pokuty za rok 2019 v odpadoch

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

EP: Nové harmonizované pravidlá obehového hospodárstva treba prijať už v tomto roku

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu je presvedčený, že kľúčové je tiež začleňovanie zásad obehového hospodárstva do národných plánov obnovy jednotlivých členských štátov.

Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie. Prognóza do budúcnosti nikoho nepoteší

Produkcia odpadu na Slovensku raketovo rastie. Prognóza do budúcnosti nikoho nepoteší

Na skládky by malo v roku 2035 smerovať iba 10 % komunálneho odpadu. V porovnaní s dneškom ho však bude podstatne viac.

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nová laserová senzorová technológia sľubuje vyššiu efektívnosť recyklácie kovového šrotu

Nemecký inštitút vyvinul laserový proces triedenia kovového šrotu, ktorý dokáže identifikovať viac ako 20 špeciálnych zliatin aj v malých častiach šrotu, a to automaticky, rýchlo a bez kontaktu.