NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Foto: depositphotos

Úprava odpadu pred skládkovaním vyplýva z európskej smernice ešte zo začiatku tisícročia. Z jej následného uplatňovania v praxi je jasné, že za predúpravu sa nepovažuje lisovanie a drvenie odpadu. Má ísť skôr o adekvátne vytriedenie zložiek a stabilizáciu bioodpadu.

Slovenská legislatíva doteraz pojem úprava odpadu pred skládkovaním nepoznala. Až jedna z ostatných noviel každú chvíľu meneného zákona o odpadoch určila túto, doteraz prehliadanú, povinnosť. Novela však iba uvádza, že má ísť o fyzikálnu, biologickú, chemickú alebo tepelnú úpravu odpadov pred ich zneškodnením na skládke odpadov.

Čo presne sa vlastne takouto úpravou myslí, má Ministerstvo životného prostredia špecifikovať vo vyhláške. Podrobnosti však stále nie sú známe. Povinnosť pritom vstúpi do platnosti od 1. januára 2021.

Ministerstvo o odklade neuvažuje

„Od vyhlášky očakávame, že presne špecifikuje, akých odpadov sa úprava týka. Či je to zmesový komunálny odpad, iné nie nebezpečné odpady, nebezpečné odpady, aké technológie sa majú aplikovať a v akom časovom horizonte sa začnú uplatňovať. Je jasné, že žiadna, ani tá najjednoduchšia technológia sa do 1.1.2021 inštalovať ani spustiť do prevádzky nedá, vzhľadom na komplikovaný a dlhodobý proces schvaľovacích procesov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Martin Múdry, výkonný riaditeľ Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).

„Veríme, že ministerstvo reálne zhodnotí situáciu a prehodnotí svoju dikciu a aplikáciu tohto opatrenia v praxi posunie minimálne o tri, štyri roky. Vieme, že v Českej republike takéto posunutie možné bolo, tak prečo, na základe objektívnych príčin, by nebolo možné aj na Slovensku?“

Ministerstvo podľa informácií Odpady-portal.sk pripravuje vykonávací predpis a o odložení povinnosti vôbec neuvažuje. Proces konzultovalo aj so subjektami odpadového hospodárstva, najmä začiatkom roku. „Prvú verziu vyhlášky asociácia nepovažovala za dobrú,“ objasňuje M. Múdry.

Envirorezort už s prípravou predpisu finišuje. „Naším cieľom je, aby pripravovaná legislatíva zohľadňovala požiadavky praxe s cieľom znížiť mieru skládkovania odpadov. Legislatíva aktuálne prechádza vnútorným schvaľovacím procesom na ministerstve. Hotová bude v lete 2020,“ ozrejmuje Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP SR.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Nový super-enzým rozkladá PET. Plasty by sa pomocou neho dali recyklovať donekonečna

Vedci vytvorili super-enzým, ktorý dokáže degradovať plasty na pôvodné stavebné jednotky šesťkrát rýchlejšie ako jeho predchodca. Na recykláciu by sa mohol začať plnohodnotne používať v horizonte jedného alebo dvoch rokov.

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

V srdci bratislavského sídliska vyrástol ďalší bezobalový obchod

Majitelia zero waste obchodu v Lamači prišli s nápadom, ako ponúknuť poctivé a kvalitné výrobky všetkým, ktorým nie je ľahostajná ochrana životného prostredia a záchrana prírody.

Zástupcovia výrobcov a obchodu: Ministerstvo by malo urýchlene vybrať správcu zálohovania

Zástupcovia výrobcov a obchodu: Ministerstvo by malo urýchlene vybrať správcu zálohovania

Ministerstvo presunulo štart zálohovania na začiatok roka 2022. Bez urýchleného výberu správcu zálohového systému hrozí, že sa do hraničného termínu nestihne celý systém zálohovania vybudovať.