Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Zákaz skládkovania neupraveného odpadu má začať platiť od roku 2021. Odpadárske spoločnosti upozorňujú na možné niekoľkonásobné zvýšenie nákladov pri nakladaní so zmesovým odpadom.

Envirorezort finišuje s predpisom k úprave odpadu pred skládkovaním

Foto: depositphotos

Úprava odpadu pred skládkovaním vyplýva z európskej smernice ešte zo začiatku tisícročia. Z jej následného uplatňovania v praxi je jasné, že za predúpravu sa nepovažuje lisovanie a drvenie odpadu. Má ísť skôr o adekvátne vytriedenie zložiek a stabilizáciu bioodpadu.

Slovenská legislatíva doteraz pojem úprava odpadu pred skládkovaním nepoznala. Až jedna z ostatných noviel každú chvíľu meneného zákona o odpadoch určila túto, doteraz prehliadanú, povinnosť. Novela však iba uvádza, že má ísť o fyzikálnu, biologickú, chemickú alebo tepelnú úpravu odpadov pred ich zneškodnením na skládke odpadov.

Čo presne sa vlastne takouto úpravou myslí, má Ministerstvo životného prostredia špecifikovať vo vyhláške. Podrobnosti však stále nie sú známe. Povinnosť pritom vstúpi do platnosti od 1. januára 2021.

Ministerstvo o odklade neuvažuje

„Od vyhlášky očakávame, že presne špecifikuje, akých odpadov sa úprava týka. Či je to zmesový komunálny odpad, iné nie nebezpečné odpady, nebezpečné odpady, aké technológie sa majú aplikovať a v akom časovom horizonte sa začnú uplatňovať. Je jasné, že žiadna, ani tá najjednoduchšia technológia sa do 1.1.2021 inštalovať ani spustiť do prevádzky nedá, vzhľadom na komplikovaný a dlhodobý proces schvaľovacích procesov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Martin Múdry, výkonný riaditeľ Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH).

„Veríme, že ministerstvo reálne zhodnotí situáciu a prehodnotí svoju dikciu a aplikáciu tohto opatrenia v praxi posunie minimálne o tri, štyri roky. Vieme, že v Českej republike takéto posunutie možné bolo, tak prečo, na základe objektívnych príčin, by nebolo možné aj na Slovensku?“

Ministerstvo podľa informácií Odpady-portal.sk pripravuje vykonávací predpis a o odložení povinnosti vôbec neuvažuje. Proces konzultovalo aj so subjektami odpadového hospodárstva, najmä začiatkom roku. „Prvú verziu vyhlášky asociácia nepovažovala za dobrú,“ objasňuje M. Múdry.

Envirorezort už s prípravou predpisu finišuje. „Naším cieľom je, aby pripravovaná legislatíva zohľadňovala požiadavky praxe s cieľom znížiť mieru skládkovania odpadov. Legislatíva aktuálne prechádza vnútorným schvaľovacím procesom na ministerstve. Hotová bude v lete 2020,“ ozrejmuje Michal Cákoci z odboru komunikácie MŽP SR.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Záujem bol veľký, hovorí MŽP a pridáva eurofondy na recykláciu aj úpravu odpadu

Záujem bol veľký, hovorí MŽP a pridáva eurofondy na recykláciu aj úpravu odpadu

Celková finančná alokácia sa takmer zdvojnásobila.

Treba zmeniť zákon, štatistiky o triedení odpadu sú skreslené, tvrdí ministerstvo

Treba zmeniť zákon, štatistiky o triedení odpadu sú skreslené, tvrdí ministerstvo

Novelou poplatkového zákona chce rezort tiež okresať administratívnu záťaž miest a obcí. Pýtali sme sa na podrobnosti.

Môže byť plastový priemysel skutočne udržateľný? Len recyklovať nestačí

Môže byť plastový priemysel skutočne udržateľný? Len recyklovať nestačí

Obehové hospodárstvo plastov je docieliteľné, no bez zmien to podľa vedcov nepôjde.