Annamária Tóthová: Odpad bude treba upravovať pred skládkovaním. Lisovanie a drvenie nestačí | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Annamária Tóthová: Odpad bude treba upravovať pred skládkovaním. Lisovanie a drvenie nestačí

Novela zákona o odpadoch zavádza aj povinnosť mechanicko-biologickej predúpravy odpadu.

Annamária Tóthová

Annamária Tóthová | Foto: Odpady-portal.sk

Jednou z najdôležitejších zmien v novele zákona o odpadoch je aj nová povinnosť upravovať odpad pred jeho umiestnením na skládke. Povinnosť vyplýva z európskej smernice o skládkach z roku 1999.

Predpis hovorí, ako sa má skládkovať, ako má skládka, ale aj odpad sem smerujúci vyzerať. Cieľom má byť znižovanie množstva skládkovaného odpadu, uľahčenie manipulácie, rozširovanie jeho zhodnocovania a recyklácie.

“Teda robiť všetko preto, aby odpadu prichádzajúceho na skládku bolo čo najmenej a mal čo najmenej vlastností ohrozujúcich zdravie a životné prostredie,” objasňovala dôvody staronovej povinnosti Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland na nedávnej konferencii Deň odpadového hospodárstva 2019.

Všeobecná smernica

Smernica hovorí, že na skládku možno ukladať iba taký odpad, ktorý bol upravený. Podrobnejšie sa týmto predpis nezaoberá. Uvádza výnimky pre inertný odpad a taký odpad, ktorý aj bez úpravy nezmení vlastnosti (objem, negatívne vlastnosti).

“Smernica definuje úpravu skôr všeobecne ako fyzikálny, biologický alebo chemický proces vrátane triedenia, ktorý zmení vlastnosti takéhoto odpadu, zmenší objem alebo zníži nebezpečné vlastnosti, uľahčí manipuláciu a zlepší možnosť zhodnotenia,” objasňuje A. Tóthová.

Členské štáty sa teda môžu rozhodnúť, ako s predpisom naložia. Napríklad môžu stanoviť potrebný spôsob úpravy pre daný prúd odpadu.

Európska rada vydala v roku 2003 rozhodnutie, ktoré určuje kritériá a postupy prijímania odpadu na skládku. Uvádza najmä technické náležitosti, no rieši napríklad aj to, že skládka by mala dostať informáciu popisujúcu postup úpravy odpadu pred príchodom na skládku.

Annamária TóthováAnnamária Tóthová | Foto: Odpady-portal.sk

“Alebo uviesť dôvod, prečo sa úprava nevykonala. Opakovane sa konštatuje, že nemôžu byť prijaté odpady na skládku bez predchádzajúcej úpravy.”

Nemecká prísnosť

A ako si poradili so smernicou niektoré krajiny? Existujú dve protikladné uplatňovania v národnej legislatíve, ktoré museli vyriešiť až judikáty Súdneho dvora EÚ. Úrady v Nemecku zaviedli také prísne predpisy a v tak krátkom čase, že prevádzkovatelia skládok sa oficiálne sťažovali.

Súdny dvor však potvrdil, že prísnejšie kritériá sú v poriadku. Základný cieľ smernice bol totiž dodržaný.

Predúprava odpadu v Nemecku je založená na dvoch možnostiach. Ak je možná mechanicko-biologická úprava (triedenie, drvenie, kompostovanie, fermentovanie), musí takýmto spracovaním prejsť. Ak odpad nie je vhodný pre MBÚ, upravuje sa tepelným spracovaním s cieľom zníženia nebezpečných vlastností.

Talianska benevolentnosť

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Analýza ukázala, že zber kuchynského odpadu funguje, ale je drahý a zle nastavený

Zväz odpadového priemyslu upozorňuje, že vyzbieraný kuchynský odpad v niektorých regiónoch nie je kde spracovať a zrejme končí „načierno“ na poliach alebo skládkach.

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Poplatkový zákon treba nastaviť spravodlivejšie, myslia si mestá

Predstavili návrhy, ako zefektívniť systém.

Priemyselný odpad premieňajú na stavebný materiál. Polymérové tehly sa spájajú bez malty

Priemyselný odpad premieňajú na stavebný materiál. Polymérové tehly sa spájajú bez malty

Austrálski vedci predstavujú inováciu, ktorá posúva stavebný priemysel bližšie k princípom obehového hospodárstva.