Annamária Tóthová: Odpad bude treba upravovať pred skládkovaním. Lisovanie a drvenie nestačí | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Annamária Tóthová: Odpad bude treba upravovať pred skládkovaním. Lisovanie a drvenie nestačí

Novela zákona o odpadoch zavádza aj povinnosť mechanicko-biologickej predúpravy odpadu.

Annamária Tóthová

Annamária Tóthová | Foto: Odpady-portal.sk

Jednou z najdôležitejších zmien v novele zákona o odpadoch je aj nová povinnosť upravovať odpad pred jeho umiestnením na skládke. Povinnosť vyplýva z európskej smernice o skládkach z roku 1999.

Predpis hovorí, ako sa má skládkovať, ako má skládka, ale aj odpad sem smerujúci vyzerať. Cieľom má byť znižovanie množstva skládkovaného odpadu, uľahčenie manipulácie, rozširovanie jeho zhodnocovania a recyklácie.

“Teda robiť všetko preto, aby odpadu prichádzajúceho na skládku bolo čo najmenej a mal čo najmenej vlastností ohrozujúcich zdravie a životné prostredie,” objasňovala dôvody staronovej povinnosti Annamária Tóthová z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland na nedávnej konferencii Deň odpadového hospodárstva 2019.

Všeobecná smernica

Smernica hovorí, že na skládku možno ukladať iba taký odpad, ktorý bol upravený. Podrobnejšie sa týmto predpis nezaoberá. Uvádza výnimky pre inertný odpad a taký odpad, ktorý aj bez úpravy nezmení vlastnosti (objem, negatívne vlastnosti).

“Smernica definuje úpravu skôr všeobecne ako fyzikálny, biologický alebo chemický proces vrátane triedenia, ktorý zmení vlastnosti takéhoto odpadu, zmenší objem alebo zníži nebezpečné vlastnosti, uľahčí manipuláciu a zlepší možnosť zhodnotenia,” objasňuje A. Tóthová.

Členské štáty sa teda môžu rozhodnúť, ako s predpisom naložia. Napríklad môžu stanoviť potrebný spôsob úpravy pre daný prúd odpadu.

Európska rada vydala v roku 2003 rozhodnutie, ktoré určuje kritériá a postupy prijímania odpadu na skládku. Uvádza najmä technické náležitosti, no rieši napríklad aj to, že skládka by mala dostať informáciu popisujúcu postup úpravy odpadu pred príchodom na skládku.

Annamária TóthováAnnamária Tóthová | Foto: Odpady-portal.sk

“Alebo uviesť dôvod, prečo sa úprava nevykonala. Opakovane sa konštatuje, že nemôžu byť prijaté odpady na skládku bez predchádzajúcej úpravy.”

Nemecká prísnosť

A ako si poradili so smernicou niektoré krajiny? Existujú dve protikladné uplatňovania v národnej legislatíve, ktoré museli vyriešiť až judikáty Súdneho dvora EÚ. Úrady v Nemecku zaviedli také prísne predpisy a v tak krátkom čase, že prevádzkovatelia skládok sa oficiálne sťažovali.

Súdny dvor však potvrdil, že prísnejšie kritériá sú v poriadku. Základný cieľ smernice bol totiž dodržaný.

Predúprava odpadu v Nemecku je založená na dvoch možnostiach. Ak je možná mechanicko-biologická úprava (triedenie, drvenie, kompostovanie, fermentovanie), musí takýmto spracovaním prejsť. Ak odpad nie je vhodný pre MBÚ, upravuje sa tepelným spracovaním s cieľom zníženia nebezpečných vlastností.

Talianska benevolentnosť

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

OLO bude modernizovať a ekologizovať ZEVO v Bratislave. Investícia presiahne sto miliónov eur

Zariadenie na energetické využitie odpadu má byť po modernizácii ekologickejšie. Novou investíciou sa však celkové energetické zhodnocovanie odpadu zvýši len mierne.

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Množstvový zber si v obci pochvaľujú, na skládku posielajú čoraz menej odpadu

Stredoslovenská obec využíva na tzv. množstvový zber systém založený na žetónoch. Obyvatelia platia za odpad v závislosti od toho, koľko ho vytvoria.

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Jeden z najväčších výrobcov už dodáva prvé zálohované PET fľaše a plechovky do obchodov

Výrobcovia a distribútori môžu nezálohované obaly uvádzať na trh do konca januára. Obchodníci majú čas na dopredaj zásob do 30. júna.