Najviac elektroodpadu na osobu produkujú Európania. Ale aj najviac recyklujú | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Najviac elektroodpadu na osobu produkujú Európania. Ale aj najviac recyklujú

Miera zberu a zhodnotenia elektroodpadu v Európe predstavovala vlani 43 %. To je niekoľkonásobne viac ako v ostatných častiach sveta.

Najviac elektroodpadu na osobu produkujú Európania. Ale aj najviac recyklujú

Na celom svete sa vlani vyprodukovalo takmer 54 miliónov ton odpadu z elektrických zariadení a spotrebičov. Z tohto množstva sa oficiálne vyzbieralo a zrecyklovalo 17 %. Hoci zhodnotený objem vzrástol od roku 2014 o 1,8 mil. tony, celkové množstvo elektroodpadu sa zvýšilo za toto obdobie o 9,2 mil. ton. Tempo recyklácie nestíha rastúcemu množstvu elektroodpadu.

Nakupovanie elektrických zariadení a spotrebičov a následná tvorba odpadu z týchto produktov úzko súvisí s mierou ekonomického rastu. Vyšší disponibilný príjem, obyvateľstvo sťahujúce sa do miest, vyššia mobilita a industrializácia spôsobujú vyššiu produkciu elektroodpadu. Celková hmotnosť tejto kategórie produktov rastie ročne v priemere o 2,5 mil. ton.

V roku 2019 ľudia vo svete vyprodukovali v priemere 7,3 kg na osobu. Do roku 2030 má podľa OSN tento objem dosiahnuť takmer 75 miliónov ton. Najviac odpadu vytvorili obyvatelia ázijských krajín (24,9 mil. ton), o polovicu menej americký kontinent (13,1 mil. ton) a Európa (12 mil. ton). S výrazným odstupom nasleduje Afrika (2,9 mil. ton).

MEVA-SK

Európa však vedie v prepočte množstva elektroodpadu na osobu. Na jedného človeka pripadá 16,2 kg odpadu. Nasledujú Austrália s Novým Zélandom (16,1 kg/obyvateľa) a Amerika (13,3). Jeden človek v Ázii vyprodukuje v priemere iba 5,6 kg ročne, v Afrike 2,5 kilogramu elektroodpadu.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Európski recyklátori nový recyklačný cieľ vítajú. V opatreniach by však chceli ísť ešte ďalej. Poznáme prvé podrobnosti predstaveného plánu.

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

OZV búra mýty o recyklácii odpadu vzdelávaním o jeho triedení

18. marca si pripomíname Svetový deň recyklácie. OZV ENVI - PAK edukuje ľudí v otázkach triedenia, aby odpad nekončil na skládke ako nevyužitá surovina, ale aby sa ďalej spracoval.

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Globálne sa obchoduje len so zlomkom plastového odpadu. Tu sú TOP exportéri (+GRAFY)

Predstava, že väčšina plastového odpadu sa prepravuje do zahraničia, je mylná. Akí sú TOP exportéri? Na deviatom mieste je malý európsky štát, ktorý nedosahuje ani rozlohu Slovenska.