O energetickom využití TAP v kontexte balíka o obehovom hospodárstve hovoril na konferencii Dny teplárenství a energetiky Petr Havelka, výkonný riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.
V článku sa dozviete:
- ako je na tom trh s výrobou a využívaním palív z odpadov,
- ako súvisí využívanie tuhých alternatívnych palív so stratégiou obehového hospodárstva,
- v čom musí Česko zabrať, ak chce splniť európske ciele,
- ako sa prejavuje potenciál využívania TAP,
- aký veľký potenciál predstavuje presun do výroby a využívania paliva z odpadu,
- prečo Európska únia podporuje túto technológiu,
- aké sú hlavné výhody výroby a využívania palív z odpadov.
Palivá z odpadov sú modernou cestou, ako v súlade s balíčkom obehového hospodárstva udržateľne navýšiť energetické zhodnocovanie odpadu, a pritom neohroziť prioritné európske ciele triedenia a recyklácie komunálnych odpadov a ciele redukcie vzniku zmesových odpadov, myslí si Petr Havelka, výkonný riaditeľ Českej asociácie odpadového hospodárstva.
Na tohtoročnej konferencii Dny teplárenství a energetiky 2020 predstavil tému „Energetické využitie TAP ako vhodná cesta energetického využitia odpadov v súlade s balíčkom obehového hospodárstva EÚ“, v ktorej podrobne rozanalyzoval danú problematiku.
Zatiaľ vedie Európa
Tuhé alternatívne palivo (TAP) sa v zahraničí delí do dvoch základných skupín. Buď ide o RDF (Refuse Derived Fuel), alebo SRF (Solid Recovered Fuel).
Odborník hneď v úvode vysvetľuje, že RDF sú palivá vyrábané z tuhého komunálneho odpadu a SRF sú pripravované z priemyselných odpadov. Sú teda homogénnejšie.
Hlavným trhom na svete v odvetví výroby a využívania palív z odpadov je Európa, začína sa však výrazne rozvíjať aj trh v Ázii. Čo sa týka spoločností, vedie najmä Veolia, FCC či Suez.
Tieto palivá sú využívané v rôznych energetických zdrojoch, nielen cementárňach a vápenkách, ale čoraz rozšírenejšie sú multipalivové kotly alebo takzvané monospaľovne na konkrétne vysokovýhrevné palivá z odpadov.
Norma stanovuje, že palivá z odpadov sa delia podľa základných ukazovateľov troch kľúčových vlastností – výhrevnosti, obsahu chlóru a obsahu ortuti.
V Česku chýba vyhláška
„V Českej republike máme určitú nevýhodu. Tie časti sektoru – ako odpadového, tak aj energetického – cementári, vápenky, ale aj my odpadári by sme si veľmi priali vydanie vyhlášky k palivám z odpadov. Tá vyhláška nemusí byť vôbec zložitá, nám ide o jedinú vec, aby v českej legislatíve bola niekde zakotvená tá európska technická norma na palivá z odpadov. Chceme, aby tie podmienky na kvalitatívne kritériá boli niekde stanovené a boli záväzné pre všetkých,“ vysvetľuje P. Havelka.

Podľa odborníka by to pomohlo rozvoju trhu a tržného prostredia v oblasti palív z odpadov v celej Českej republike.
Námestník ministra v roku 2014 prisľúbil, že vyhláška vyjde najneskôr v roku 2015, prešlo šesť rokov a vyhláška stále neexistuje.
Veľké spoločnosti majú ukázať smer
Zostáva vám 72% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.