NATUR-PACK

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v odpadovom hospodárstve?

Ministerstvo financií navrhuje využiť Plán obnovy aj na riešenie environmentálnych záťaží a podporu cirkulárnej ekonomiky. Odborníkov z oblasti odpadového hospodárstva sme sa pýtali, ako hodnotia navrhované reformy a investície.

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v odpadovom hospodárstve?
Ilustračné foto: Odpady-portal.sk

Chýbajúca reforma odpadovej legislatívy, absencia zámerov pre energetické zhodnocovanie odpadov či nedostatočná definícia cieľov v niektorých oblastiach. Tieto a ďalšie výhrady vyjadrili respondenti v najnovšej ankete Odpady-portal.sk o Pláne obnovy a jeho využití v slovenskom odpadovom hospodárstve.

Na druhej strane opýtaní ocenili, že reformný program z dielne ministerstva financií počíta s prechodom na obehovú ekonomiku, zvyšovaním poplatkov za skládkovanie či odstraňovaním čiernych skládok.

O čo ide?

Rezort financií minulý týždeň predstavil Národný integrovaný reformný plán, z ktorého má vychádzať reformný program, ktorý Slovensko zašle Európskej komisii v súvislosti s čerpaním prostriedkov z tzv. Plánu obnovy EÚ.

Opatreniam v odpadovom sektore sa vládny reformný plán podrobnejšie venuje v kapitole „Zelená ekonomika“. Navrhované investície a reformy v tejto oblasti okrem odpadového sektora zasahujú aj do energetiky (viac na Energie-portal.sk), vodárenstva (viac na Voda-portal.sk), ochrany krajiny či dopravy.

Do zelenej politiky majú podľa dokumentu ministerstva financií poputovať miliardy eur. Časť financií pritom má smerovať aj do podpory rozvoja obehovej ekonomiky a odstraňovania najrizikovejších environmentálnych záťaží. Podrobnosti sa na Odpady-portal.sk dozviete v tomto článku.

Zisťovali sme, ako tieto investičné a reformné zámery hodnotia odborníci v oblasti odpadového hospodárstva.

Anketa

Expertov na odpadové hospodárstvo sme oslovili s otázkou:

„Súhlasíte s prioritami a vytýčenými cieľmi Národného integrovaného reformného plánu v oblasti odpadového hospodárstva?“

Respondenti mohli na otázku odpovedať stručne jednou z možností:

  • "ÁNO" (prikláňam sa viac alebo prevažne ku kladnej odpovedi),
  • "NIE" (prikláňam sa viac alebo prevažne k negatívne odpovedi),
  • "???" (nerozhodná odpoveď / nesprávne položená otázka).

K otázke mohli oslovení odborníci okrem toho pridať podrobnejšiu odpoveď a stručne tak objasniť svoje stanovisko. Prečítajte si ich odpovede. 

Soňa Antalová, ECO-AS

ÁNO

Vzhľadom na druh strategického dokumentu a v porovnaní so závažnosťou problémov v iných oblastiach, ktoré tento plán rieši, oblasť odpadového hospodárstva dostatočne pokrýva riešenie súčasných najzávažnejších problémov v odpadovom hospodárstve a správne kladie dôraz na prvé stupne princípu hierarchie nakladania s odpadmi – predchádzanie vzniku odpadov, opätovné využívanie odpadov a recykláciu / materiálové zhodnocovanie odpadov.

Predpokladám, že v iných, sektorovo cielených dokumentoch sa budú riešiť aj mnohé ďalšie problémy odpadového hospodárstva. Za pozitívum považujem širšie uplatňovanie princípu „znečisťovateľ platí“ , t.j. aj do iných oblastí reformného plánu.

Zuzana Balková, konzultantka, EKO-IN

ÁNO

Súhlasím iba preto, že sa odpadové hospodárstvo spomenulo, ale vzhľadom na stav odpadového hospodárstva ide o vágne cielektoré skresľujú pohľad. 

Prioritne chýba stratifikácia akýchkoľvek zariadení na nakladanie s odpadmi a plán ich rozmiestnenia v rámci Slovenska. Odpadové hospodárstvo nie je len recyklácia a nie je len komunálny odpad. Predsa akákoľvek činnosť zhodnocovania alebo niektoré činnosti aj v rámci zneškodňovania, sú lepšie ako iba skládkovanie, hoci aj skládky budeme potrebovať, lebo nie všetko je možné spracovať.

Rovnako aj v zneškodňovaní sú činnosti nakladania v rámci odpadového hospodárstva, ktoré sa nedajú inak robiť, napríklad spracovanie technologických vôd.

Takže nepodľahnime panike a nesnažme sa prostredníctvom mediálnej bubliny bez znalosti súvislostí „znásilniť“ všetky činnosti s odpadom do R2-R11 – recyklácie ako ideálneho stavu; nič nie je iba biele a iba čierne. Sú aj iné činnosti, ktoré sú v rámci hierarchie odpadového hospodárstva nevyhnutné pre funkčné obehové hospodárstvo, „nevymažme“ ich z mapy odpadového hospodárstva bezdôvodne.

No a samozrejme – vzdelávanie. Najlacnejším opatrením sú opatrenia zamerané na triedenie odpadu pri zdroji, predchádzaním vzniku odpadu z prehnanej spotreby až plytvania.

Miloš Ďurajka, riaditeľ, T+T

ÁNO

Formuláciu „v roku 2025 by mali byť v každom okresnom meste zriadené centrá opätovného použitia na prevenciu vzniku odpadu“ je potrebné doplniť.

V každom kraji treba vybudovať Centrum cirkulárnej ekonomiky, nie v zmysle ewia, ale s materiálovým triedením a zhodnocovaním, teda linky MBÚ, separačné linky, kompostárne COMPO alebo HANTSCH na biozložku, a to s celkovou kapacitou každého centra 200 000 ton ročne, s výstupom materiálového zhodnotenia a R1 - TAP s prepojením na cementárne, teplárne a dve existujúce spaľovne.

Dušan Magula, prezident, Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH)

ÁNO

Je to komplexný strategický dokument, ktorý má jasný cieľ zmeniť Slovensko z polomafiánskej na modernú krajinu!


Ako hodnotíte reformný plán rezortu financií v oblasti odpadov vy? Vyjadrite sa v ankete Odpady-portal.sk na Facebooku.


Ľubica Nagyová, ekológ v odpadovom hospodárstve

NIE

Oceňujem myšlienku prechodu na obehovú ekonomiku. V pláne však absentuje reforma zákona o odpadoch, nielen zákona o obaloch, ako aj ciele a opatrenia obehového hospodárstva nielen komunálnych odpadov.

Hana Nováková, generálna riaditeľka organizácie zodpovednosti výrobcov ENVI-PAK 

???

Vítame zvyšovanie poplatkov za skládkovanie, odstraňovanie čiernych skládok, budovanie centier opätovného použitia, ako aj posilnenie kapacít a kompetencií SIŽP s cieľom efektívnejšie vymáhať plnenie povinností.

Zavedením RZV sa významne zvýšila recyklácia odpadov – zo 14,9 % na 39 %, významné rezervy však vidíme v recyklácii bioodpadu a do tejto sféry by mala smerovať podpora.

INISOFT

Ocenili by sme podrobné rozpracovanie jednotlivých cieľov. V materiáli tiež chýbajú ciele pre prevenciu vzniku odpadu a opätovné použitie produktov (stanovenie komplexných kritérií pre udržateľný dizajn), stimulácia k investíciám do obehových aktivít, ktoré sú vysoko v hierarchii odpadov, či ciele zníženia potravinového odpadu.

Michal Sebíň, riaditeľ, Organizácia zodpovednosti výrobcov NATUR-PACK

???

Za pozitívum považujem to, že sa v reformnom pláne už vlastne ani nepoužíva pojem „odpadové hospodárstvo“, ale nahrádza ho „obehová ekonomika“. Snáď aj konkrétne projekty, ktoré budú z týchto peňazí financované, naplnia toto smerovanie.

Tomáš Schabjuk, riaditeľ, Odpadový hospodár

Nie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Diskusia(0)