Zo strany organizácií zodpovednosti výrobcov sa cítime cenovo diskiminovaní, hovorí šéf News and Media Holding Michal Teplica.
Ministerstvo životného prostredia by malo triedený zber na Slovensku oveľa viac regulovať a kontrolovať. Systém je v jeho súčasnej podobe neudržateľný.
Na minulotýždňovej diskusii predstaviteľov rezortu životného prostredia so zástupcami výrobcov, potravinárov, recyklačných firiem, organizácií zodpovednosti výrobcov a zberových spoločností to vyhlásil Michal Teplica, výkonný riaditeľ News and Media Holding.
Denník Odpady-portal.sk v júli tohto roka oslovil viaceré spoločnosti, ktoré by mali byť zapísané v Registri výrobcov obalov, ale nie sú, čo môže byť signálom, že sa vyhýbajú zákonnej povinnosti. Medzi oslovenými spoločnosťami bolo viacero veľkých firiem vrátane News and Media Hodling. Téme sa podrobne venujeme v tomto texte.
Novela zavádza reguláciu
Odbornú diskusiu ministerstvo zorganizovalo necelé dva týždne po tom, čo v NR SR presadilo novelu zákona o odpadoch.
Novela okrem iného dáva rezortu do rúk nástroj na regulácie cien za triedený zber a zhodnotenie odpadov, teda poplatkov, ktoré uhrádzajú OZV zberovým spoločnostiam.
Ako novú legislatívu obhajuje minister Ján Budaj a šéf odpadovej sekcie rezortu Michal Bakyta, sa dozviete v tomto článku. Zástupcovia výrobcov, potravinárov a obchodníkov novú reguláciu, naopak, ostro odmietli. Ich reakcie a argumentáciu si môžete pozrieť tu.
Teplica: Čelíme diskriminácii
V úvode svojho vystúpenia M. Teplica zdôraznil, že vydavatelia printových médií podľa jeho vedomostí nemajú problém s tým, že sa na financovaní systému triedeného zberu majú podieľať. Zdôraznil, že News and Media Holding v minulosti tzv. recyklačné poplatky riadne uhrádzal a problém nastal až koncom minulého roka.
Organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV), s ktorou spoločnosť News and Media Holding spolupracovala, podľa M. Teplicu v závere vlaňajška spoločnosti oznámila zvýšenie poplatkov na dvojnásobnú úroveň. „Pýtali sme sa, prečo to tak je a žiadali sme argumentáciu, z akého dôvodu máme platiť viac,“ uviedol M. Teplica.
„Prvým zistením bolo, že žiadna z OZV nám nebola schopná interpretovať a vyjadriť, akým podielom sa vlastne podieľame na financovaní zberu a recyklácie odpadu,“ povedal šéf News and Media Holding.
Na začiatku roka 2020 niektorí vydavatelia podľa M. Teplicu podpísali zmluvy s OZV „za diametrálne odlišných podmienok.“
Zostáva vám 26% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.